کاخ نیاوران
کاخ نیاوران

آشنایی با کاخ نیاوران ، تهران | Niavaran Palace Complex

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

کاخ نیاوران

در این مقاله از معرفی دیدنی های تهران درباره یکی از دیگر از اماکن تاریخی در شهر تهران بنام کاخ نیاوران یا کاخ موزه نیاوران که در مجموعه فرهنگی و تاریخی باغ نیاوران قرار دارد سخن خواهیم گفت پس در ادامه با مجله گردشگری تاپ توریست همراه باشید تا یا این کاخ تاریخی بیشتر آشنا شوید.

 مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران ، باغی به وسعت حدود ۱۱ هکتار در حوالی میدان نیاوران است که سنگ بنایش را به فتحعلی شاه قاجار نسبت می دهند. در گذشته در محل این باغ نیزاری وجود داشت و به همین دلیل به نی آوران مشهور و در گذر زمان با نام نیاوران خوانده شد.

بعد از فتحعلی شاه، محمد شاه بنای کوچک و ساده ای را در باغ بنا نهاد و پس از آن ناصر الدین شاه با احداث کاخ صاحبقرانیه بر شکوه باغ افزود . کوشک احمد شاهی نیز آخرین بنایی بود که توسط قاجارها در این باغ ساخته شد. محمدرضا پهلوی به وجود این بناها اکتفا نکرد و بنایی امروزی تر را ساخت این بنا با مساحتی در حدود ۹۰۰۰ مترمربع در دو طبقه و یک نیم طبقه احداث و در ابتدا به عنوان محلی برای پذیرایی میهمانان خارجی در نظر گرفته شد.

اما پس از پایان ساخت به محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده‌اش اختصاص یافت که با پیروزی انقلاب اسلامی ایران این کاخ توسط نیروهای انقلابی در سال ۱۳۵۷ تسخیر شد و در سال ۱۳۶۵ با کاربری موزه گشایش یافت. امروزه این باغ در مالکیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دارد و مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


کاخ نیاوران
کاخ نیاوران

معماران کاخ موزه نیاوران چه کسانی بودند ؟

کاخ نیاوران توسط مهندس محسن فروغی طراحی شده است که گچ‌ بری آن توسط استاد عبداللهی ، آینه‌ کاری توسط استاد علی‌ اصغر و کاشی‌ کاری نمای خارجی توسط استاد ابراهیم کاظم‌پور انجام شده‌ است.

کاخ نیاوران

طراحی داخلی

طبقه همکف کاخ نیاوران شامل سالنی بزرگ است که کلیه اتاق‌ ها در اطراف آن ساخته شده اند . که هر اتاق شامل کاربری خاصی بوده است که میتوان به سینمای اختصاصی ، اتاق غذاخوری ، سالن پذیرایی ، اتاق انتظار و راهروهای فرعی و همچنین تالار آبی اشاره کرد.

کاخ نیاوران

در نیم طبقه این بنا اتاق کار ، اتاق کنفرانس و دفتر منشی فرح دیبا و اتاق خواب لیلا و اتاق ندیمه او قرار دارد. در طبقه سوم اتاق خواب و استراحتگاه نیمروزی محمدرضا پهلوی ، اتاق آرایش و لباس فرح دیبا و همچنین اتاق‌ های فرزندان شاه و ندیمه‌ هایشان قرار دارد.

کاخ موزه نیاوران

مجموعهای نفیس از تابلوهای نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی ، ظروف چینی کارخانه‌ های سور فرانسه و رزنتال آلمان و اشیاء تزیینی و همچنین مجموعه فرشهای نفیس ایرانی زینت بخش این فضاها بوده‌اند.

کاخ نیاوران یا باغ نیاوران کجاست ؟

 شهر تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

هزینه : ورودی مجموعه 2500 تومان , ورودی کاخ نیاوران 2500 تومان و برای اتباع خارجی 30000 تومان می باشد

ساعات بازدید : همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۷ می‌باشد و در برخی از فصل های سال تا ساعت 19 نیز در مجموعه باز می باشد الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید