پل سفید اهواز

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره پل سفید اهواز صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با اولین پل معلق ایران در استان خوزستان، در ادامه با مجله تاپ توریست باشید.

اهواز مرکز استان خوزستان و یکی از شهرهای پر جمعیت ایران است. اهواز یکی از بهترین شهرهای ایران که جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. جاهای دیدنی اهواز که یکی از شهرهای صنعتی و نفت‌خیز کشورمان است و اکثر مردمان آن به زبان عربی و فارسی سخن می‌گویند زبانزد خاص و عام است.

اهواز در گذشته و به خصوص در ۸ سال دفاع مقدس، شاهد اتفاقات و رویدادهای مهمی بوده که شاید بسیاری از آن‌ها تلخ باشد. اما امروزه این شهر بزرگ، یکی از برترین شهر‌های کشور در زمینه‌های مختلف است و مردمان غیور آن توانسته‌اند آثار خرابی حاصل از جنگ را آباد کنند. در ادامه می‌خواهیم پل سفید اهواز را به شما معرفی کنیم که یکی از جاذبه های دیدنی و شاخص اهواز برای گردشگران محسوب می‌شود.


   تبلیغات    

            | تور لحظه آخری استانبول |


پل سفید اهواز (White Bridge) یا پل معلق یا ” پل هلالی ” نام یکی از پل‌های شهر اهواز است که یکی از نمادهای این شهر نیز محسوب می‌شود. این پل توسط یک شرکت سوئدی و توسط مهندسان آلمانی در سال 1315 ساخته شد و هزینه احداث آن کمی بیش از 5 میلیون تومان بوده است.

در دل اهواز، رودخانه کارون جریان دارد که بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه‌ی کشور است و تنها رودی به شمار می‌رود که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. در حاشیه این رود تمدن‌های بزرگی از ایران شکل گرفته است. از زمانی که در کارون کشتیرانی می‌شد، چندین سال می‌گذرد. رودخانه‌ی کارون اهواز را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرده است. پل سفید، چهارمین پل معلق دنیا و نخستین پل معلق ایران، یکی از ۸ پلی است که از روی کارون می‌گذرد و دو پاره‌ی شهر را به‌هم وصل می‌کند.

این مطلب را هم مطالعه کنید
بازار سنتی اردبیل | Ardabil
پل سفید اهواز
پل سفید اهواز

این پل دارای دو قسمت پل معلق (با دو دهانه یکی 136 متری و دیگری 130 متری) و سه قسمت قوسی ۴۹ متری هست. طول کل پل 501/2 متر است. در حال حاضر به علت مراقبت بیشتر از بنا، این پل به صورت یک طرفه است و فقط خروجی فلکه شهدا به سمت بیمارستان رازی فعال است.

تاریخچه ساخت پل

از جمله نقل قولهای مربوط به احداث پل, این است که یک مهندسی آلمانی  به اتفاق همسرش که او نیز مهندس بود شروع به ساختن پل نمود و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی ها با موفقیت پیش برد, ولی انگلیسی های حاکم بر شرکت نفت در آن زمان لوازم و ادواتی را که در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقیلی که با آن هلالی اول را بالا کشیده و مهار می کردند پس گرفتند.

پل سفید اهواز
پل سفید اهواز

این عمل انگلیسی ها موجب بیماری و دق مرگ شدن مهندس آلمانی سازنده پل شد. پس از چندی همسر او کمر همت بست و با ابتدایی ترین وسایل ممکن در آن زمان و بکارگیری چند دوبه بجای جرثقیل, موفق شد هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار نموده و ساختمان آن را به پایان برساند.

ساختار پل سفید اهواز

آنچه که در نگاه اول توجه هر کسی را به خود جلب می کند رنگ سفید پل است که آن را به عروس شهر شبیه می کند. این پل تماما فلزی است و 501.2 متر طول و 9.8 متر عرض دارد. دو پیاده رو در این پل تعبیه شده و در وسط آن نیز مسیر اتومبیل ها قرار گرفته است. پل سفید را بر روی پایه بتنی ساخته اند و تمامی قطعات پل با استفاده از پیچ و مهره به هم وصل شده اند.

این مطلب را هم مطالعه کنید
زیگورات چغازنبیل ، نخستین بنای تاریخی ایران در شوش | Chogha Zanbil
پل سفید اهواز
پل سفید اهواز

اولین آزمایش پل

آزمایش پل چهار ساعت و نیم به درازا کشید و سرانجام پس از ده و نیم روز در ۳۰ شهریور ۱۳۱۵ با بیش از هفت ماه تاخیر با ضمانت بیست و چهار ماهه و عمر مفید پنجاه ساله به ناحیه راه آهن جنوب تحویل داده شد. سپس در تاریخ پانزده آبان‌ماه ۱۳۱۵ افتتاح شد و شروط زیر برای آن وضع شدند:

  •  در موقع عبور، بیش از یک ماشین روی پل در حرکت نباشد؛
  •  چند درشکه پشت سرهم روی پل در حرکت نباشد؛
  •  حداکثر سرعت اتومبیل روی پل ۵ کیلومتر در ساعت باشد.

بازسازی پل

از آنجا که عمر مفید پل ۵۰ سال بود، سال ۱۳۸۹ عملیات مرمت پل معلق در دستور کار قرار گرفت. جوش‌کاری اتصالات و قطعه‌های فرسوده، بتن‌ریزی، کف‌سازی، سند بلاست، ساخت نرده و رنگ‌آمیزی پل از برنامه‌های سازمان زیباسازی شهرداری اهواز بود. پل معلق در سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسید.

پل سفید اهواز
پل سفید اهواز

آدرس پل سفید اهواز: استان خوزستان، اهواز، حدفاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین

وبسایت: شرکت سوئدی سازنده پل سفید اهواز

  • شرکت سوئدی سازنده پل اهواز در سال 1822 تاسیس شده و هنوز هم در سوئد فعال است.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


   تبلیغات    

                 تور کیش


Load More In اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *