پارک کوهسنگی ، دومین بوستان بزرگ مشهد

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور ترکیه سلام پرواز
 

پارک کوهسنگی مشهد

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره پارک کوهسنگی مشهد صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این مجموعه تفریحی در مشهد در ادامه با ما همراه باشید.

کوهسنگی در داخل شهر مشهد و دومین مجموعه تفریحی، علمی، و پارک بزرگ (بعد از پارک جنگلی ملت) در شهر مشهد است. کوهسنگی شامل دو قله از قله‌های رشته کوه بینالود است. این پارک که مجموعه ای تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است، مورد استقبال و توجه زائران قرار دارد و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته‌شده در ایران است.

کوهسنگی مشهد
کوهسنگی مشهد

کوهسنگی مشهد، قبلا بیرون شهر قرار داشت، اما بعد از زیاد شدن جمعیت و وسعت شهر، حالا تنها یک خیابان با داخل شهر فاصله دارد. کافی‌ست خیابان کوهسنگی را دنبال کنیم تا به این پارک مثلثی شکل ۲۰ هزار متری برسیم.

در اینجا فقط با یک منطقه کوهستانی و معمولی روبرو نیستیم؛ استخر، مرکز خرید، رستوران و محوطه بازی هم در این پارک ساخته شده تا آدم‌هایی با سلیقه‌های مختلف را راضی نگه دارد. با این همه، خللی در فضای کلی پارک ایجاد نشده. می‌توانیم روی سنگ‌های دامنه کوه قدم بگذاریم و چند ساعتی از آسفالت و کف‌پوش‌های شهر دور باشیم.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


کوهسنگی مشهد
کوهسنگی مشهد

امکانات پارک کوهسنگی

طراحی این بوستان زیبا به صورت هفت باغ به هم پیوسته است که شامل باغ پذیرایی که رستوران سنتی و سالن جشن ها و رستوران فست فود در  زیر مجموعه‌ی آن قرار گرفته اند.

باغ فرهنگی که موزه خراسان و مجموعه کودک و آینده و آمفی تئاتر‌ و نمازخانه کوهسنگی را شامل می‌شود، باغ سنگی که شامل کوهسنگی و آبشار و محل استراحت مردم است، باغ طبیعی که در بخش جنوبی شامل دریاچه‌هاست، باغ آرامگاه، باغ ورزشی و باغ تفریحی که محل درشکه و دوچرخه سواری و… است.

کوهسنگی مشهد
کوهسنگی مشهد

تاریخچه

شاه عباس در سن ۱۶ سالگی (۹۹۵ ه‍. ق) توسط مرشد قلی استاجلو در کوهسنگی تاج شاهی به سر نهاده است در سال ۱۰۴۷ در دامنه این کوه در قسمتی که به ایوان کوهسنگی معروف است. این مکان تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه‌های طبیعی ازقبیل کوه‌های سهل الصعود و باغ‌های سرسبز و چشم‌اندازهای طبیعی و رودخانه‌ها و آب و هوای معتدل، اقامتگاه سیاحتی بود.

دراین زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی ازقبیل استخر و جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت یافت و در سال ۱۳۱۸ ش. با احداث ساختمانی دو طبقه توسط آلمانها، و جدول کشی خیابان‌ها و نرده کشی و گل‌کاری به صورت پارک طبیعی درآمد. همچنین شهردار وقت شهر میلان، تعدادی مجسمه به شهردار مشهد هدیه کرد که دو عدد شیر سنگی در در ورودی نصب گردیده و دو مجسمهٔ انسانی را کنار استخر بزرگ کوهسنگی و روبروی رستوران و تالارش نصب نمودند (مجسمه‌های انسانی مذکور بعد از انقلاب، بخاطر اینکه مصداق صور قبیحه بود، به‌همراه تاج نصب‌شده بر فراز کوهسنگی، برچیده شد).

کوهسنگی مشهد
کوهسنگی مشهد

دسترسی

هم مترو و هم خطوط اتوبوس رانی برای رسیدن به این بوستان وجود دارد. خط میدان بیت المقدس/کوهسنگی،پایانه زکریا از خطوط مسافربری می باشند که در کوهسنگی ایستگاه دارند.

عزیزانی که با مترو نیز سفر می کنند می توانند در ایستگاه شریعتی خط مترو خود را عوض کنند و از خط 1 سوار خط 2 شوند. خط 2 مترو شما را مستقیما به بوستان کوهسنگی می رساند.

  • آدرس: مشهد، انتهای خیابان کوهسنگی، پارک کوهسنگی
  • هزینه ورودی: رایگان
  • ساعت بازدید: همه روزه 24 ساعته

پارک کوهسنگی دومین پارک بزرگ بعد از پارک ملت در شهر مشهد می باشد. این مجموعه تفریحی زیبای شهر مشهد ، در تابستان امسال با پذیرش حجم انبوهی گردشگر، پس از حرم مطهر و آرامگاه فردوسی، رتبه سوم حضور مسافر و گردشگر را به خود اختصاص داده است. الی گشت    

                تور کیش


 

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨