معرفی پارک ملت تهران | Mellat Park

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

پارک ملت تهران

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با پارک ملت تهران آشنا خواهیم کرد. برای دیدن اطلاعات و تصاویر این بوستان زیبا در شهر تهران در ادامه با ما باشید.

بوستان ملت یا پارک ملت تهران ، بوستان بزرگی در شهر تهران است. این بوستان از سال ۱۳۴۵ در زمان پادشاهی محمدرضاشاه پهلوی به ابتکار شهبانو فرح پهلوی در شمال شهر تهران ساخته شد. این بوستان پیش از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷پارک شاهنشاهی نامیده می‌شد.

بوستان ملت یکی از دیدنی ترین و زیباترین بوستان های تهران است و با 34 هکتار وسعت، یکی از بزرگترین آنها به شمار می رود. بوستان ملت از قسمت های مختلف تشکیل شده است و با ورودی بسیار زیبا، پردیس گالری ملت، دریاچه مصنوعی، مجسمه های مفاخر ایران زمین، باغ وحشی کوچک، فضای سبز گل کاری شده و درختانی قدیمی و سر به فلک کشیده در میان دیگر پارک های تهران دلبری می کند. طراحی پارک ملت را ایرج اعتصام بر عهده داشته‌ است.

پارک ملت تهران
پارک ملت تهران

مقالات بیشتر بخوانید : 3 تا از جذاب ترین پارک های تهران


تاریخچه بوستان ملت 

این بوستان نخست زمینی بایر بود که با توجّه به موقعیت خاص آن کار احداثش از سال ۱۳۴۵ خورشیدی در ۲ فاز متفاوت آغاز شد. فاز اول، آن بخشی از پارک را شامل می‌شد که در راستای خیابان ولیعصر قرار داشته‌است و «بلوار کنار جاده» نامیده می‌شد و به‌صورت بلواری به‌طول ۱۰۰۰ متر بَرِ خیابان ولیعصر در سال ۱۳۴۷ به بهره‌برداری رسید.

کار ساخت فاز دوم بر پایهٔ طرحی از پارک‌سازی انگلیسی و با الهام از بوستان‌های آن کشور در تپه‌های باختری ادامه یافت و در ۱۳۵۳ به بهره‌برداری رسید. این بخش از پارک از شمال به صدا و سیما، از جنوب به بزرگراه نیایش و از باختر به باشگاه انقلاب می‌رسد.

دیدنی ها و امکانات پارک ملت 

  • دریاچه پارک ملت
  • مجسمه های مختلف (مانند مجسمه مادر و مجسمه امیرکبیر)
  • آب نمای پله ای
  • قطار دودی (یادگاری از زمان ناصرالدین شاه)
  • زمین بازی کودکان
  • سینما چهاربعدی
  • امکانات ورزشی متعدد
  • باغ وحش
  • پردیس سینمایی ملت

از جمله امکانات دیگر پارک ملت می توان به رستوران، بوفه، نیمکت و آلاچیق، کلینیک گل و گیاه، نمازخانه، سرویس های بهداشتی و پارکینگ اشاره کرد.

پارک ملت تهران
پارک ملت تهران

دسترسی

برای رسیدن به پارک ملت می‌توانید از اتوبوس‌های BRT خط هفت استفاده کنید (اتوبوس‌های مسیر تجریش-راه‌آهن یا چهارراه پارک وی-راه‌آهن) و در ایستگاه نیایش یا ایستگاه پارک ملت از اتوبوس پیاده شوید تا به پارک ملت برسید. همچنین از نقاط مختلف شهر می‌توانید با تاکسی‌هایی که به پایانه ونک می‌روند به میدان ونک رفته و از آنجا هم با اتوبوس‌های یاد شده به سمت شمال رفته و در ایستگاه نیایش یا پارک ملت پیاده شوید.

آدرس پارک ملت تهران ؛ استان تهران، تهران، خیابان ولیعصر، تقاطع نیایش، بوستان ملت

هزینه بازدید پارک ملت ؛ رایگان

ساعت بازدید پارک ملت ؛ همه روزه 24 ساعته

مقالات بیشتر درباره تهران بخوانید :

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨