رزرو آنلاین اقامتگاه بلیط استانبول سفرمارکت لیدوما تریپ

واتیکان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره واتیکان صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با کوچکترین کشور جهان با دولتی خودمختار در داخل شهر رم در ادامه با ما باشید.

واتیکان (Vatican City) با نام رسمی دولت‌شهر واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است. واتیکان با مساحتی در حدود ۰٫۴۴ کیلومتر مربع، کوچکترین کشور دنیا و با جمعیتی در حدود ۸۰۰ نفر، کم‌جمعیت‌ترین کشور مستقل دنیا محسوب می‌شود.

بلیط سفر

این کشور که تنها یک شهر دارد و دورن کشور دیگری قرار گرفته، در نتیجه‌ی توافقنامه‌ی لاتران بین سریر مقدس و ایتالیا در ۱۱ فوریه ۱۹۲۹ استقلال پیدا کرد. کشور واتیکان سیتی که همچنین با نام سریر مقدس شناخته می‌شود، محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان است.

میدان سنت پیتر
میدان سنت پیتر

واتیکان که کوچکترین ایالت خودمختار اروپایی محسوب می‌شود، بر روی تپه‌ای به همین نام در شمال غرب شهر بزرگ رم واقع شده و گرداگرد آن را دیواری احاطه کرده‌است تا شهر و به خصوص پاپ اعظم را از خطر حملات خارجی محافظت کند. رم پایتخت ایتالیا به طور کامل واتیکان را احاطه کرده است.

باسیلیکای سنت پیتر
باسیلیکای سنت پیتر

آب و هوای مدیترانه‌ای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌هایی بارانی را برای آن به ارمغان می‌آورد و مانند شهر رم درجه دمای آن متغیر است. مه و بخار پراکنده در هوای شهر که ناشی از فواره بزرگ و عظیم‌الجثه سینت پیتر باسیلیکا است نیز موجب رطوبت هوا و پراکنش دائمی قطرات آب در هوا می‌شود. این شهر کوچک اما مقتدر، تمامی نیازهای خود را برآورده می‌کند و دارای اداره پست، آتش‌نشانی، نیروهای پلیس، ایستگاه راه‌آهن، شبکه‌های نیروی برق، رستوران‌ها، بانک و شبکه انحصاری اینترنتی است.

واتیکان
واتیکان

تاریخ و حکومت

شهر واتیکان – کوچکترین کشور مستقل جهان – در ۱۱ فوریه ۱۹۲۹ طبق پیمان لاتران تأسیس شد. این عهدنامه بین «موسولینی» رئیس وقت دولت ایتالیا و پیپسی (papacy) – دفتر پاپ بالاترین قدرت کلیسای کاتولیک رم – پس از سال‌ها مجادله منعقد شد. در سال ۱۹۸۴ با کنکوردا – پیمان پاپ و دولت – عهدنامه جدیدی جایگزین شد. این عهدنامه جدید مانند عهدنامه قبلی، استقلال کامل کلیسای کاتولیک را در داخل شهر واتیکان به رسمیت می‌شناسد.

شخص اول در اداره شهر، پاپ اعظم است که در عالی‌ترین مسند قرار دارد و حق قانون‌گذاری، قضاوت و اداره دولت به عهده اوست. به دلیلی که پیشینه‌ای تاریخی دارد، دولت حاکم بر واتیکان ساختاری خاص و منحصربه‌فرد دارد و همان‌طور که اشاره شد بعد از پاپ که در صدر است، دبیران رسمی منطقه از جمله حکمران و نماینده پاپ اعظم در کمیسیون قرار دارند که نه تنها این اعضا بلکه سایر افراد از سوی شخص پاپ انتخاب و در صورت خواست وی از مسند قدرت عزل می‌شوند.

واتیکان سیتی- مکانی که طلوع و غروب خورشید در آن از بالای گنبد کلیسای سن پیترو می‌گذرد، کلیسایی که توسط مردی افسانه‌ای یعنی میکل‌آنژ طراحی شده است. این شهر مکه‌ی مسیحیان سرتاسر جهان به شمار می‌رود و یکی از مقدس‌ترین شهرهای دنیای مسیحیت محسوب می‌شود و تاریخچه‌ی آن همیشه اعجاب‌برانگیز بوده است. یونسکو شهر واتیکان را به‌عنوان یک میراث جهانی یونسکو معرفی کرده، تنها میراثی که خود یک کشور کامل است.

ویدئو واتیکان ، کوچکترین کشور جهان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


اجاره سوئیت و ویلا در سپنجا

   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In اروپا

بدون نظر

 1. Elnaz S

  جولای 7, 2019 at 07:11

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۵

  پاسخ

 2. Elnaz S

  آگوست 17, 2019 at 04:37

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۵

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *