هفت حوض مشهد

هفت حوض جاذبه ای عجیب در دل مشهد

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

هفت حوض مشهد

بسیاری از ما مشهد را به عنوان یک مقصد زیارتی می‌ شناسیم اما بهتر است بدانید این سفر زیارتی ممکن است جنبه های دیگری نیز داشته باشد. اگر قصد مسافرت به مشهد را دارید پیشنهاد می‌کنیم بازدید از هفت حوض را نیز در برنامه خود قرار دهید.

هفت حوض یک جاذبه گردشگری طبیعی است و هزینه خاصی بابت ورود به آن جا پرداخت نخواهید کرد. شما می توانید در یکی از روزهای مسافرت به مشهد صبحانه گرم و دل نشینی در کنار حوضچه های این منطقه صرف نمایید و یا اینکه یک عصر دل چسب را به تفریح در آنجا اختصاص دهید. صرف یک نوشیدنی گرم در غروب های خنک و بعضا سرد هفت حوض مشهد در کنار یک نسیم ملایم، می‌ تواند روح تازه‌ ای در وجود انسان بدمد و شما را برای ساعاتی از تمامی دغدغه های اقتصادی و اجتماعی رها سازد.

اگر قبلا به این منطقه سفر کرده باشید قطعاً دوست دارید یک بار دیگر این تجربه شیرین و به یادماندنی را تکرار کنید اگر هم تاکنون هیچگونه مسافرتی به این مقصد بسیار زیبا نداشته‌اید قطعاً پس از مطالعه این مطلب آن را در برنامه مسافرت های پیشروی خود قرار خواهید داد. ما این مقاله را با هدف معرفی کامل و جامع هفت حوض مشهد تنظیم نموده ایم.

هفت حوض مشهد

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


پارک هفت حوض مشهد جاذبه‌ ای اسیدی

پارک هفت حوض مشهد در فاصله ۷ کیلومتری این استان و به وسعت ۵۷۰ هکتار در میان کوه های خلج واقع شده است. از این هفت کیلومتر شما باید ۵ کیلومتر را با ماشین شخصی و یا ماشین تور رفته و ۲ کیلومتر باقیمانده را پیاده به سمت این جاذبه گردشگری بروید.

پس از طی این مسیر با هفت حوضچه زیبا و متصل به یکدیگر مواجه می شوید که در یک مسیر ۱۷۰۰ کیلومتری و در امتداد یکدیگر قرار دارند. این حوض ها بر اثر بارش باران اسیدی در بستر یکی از رودخانه‌های منطقه و به سمت بنالود ایجاد شده اند.

آهکی بودن خاک و سنگ منطقه باعث شده است بخش هایی از آن در مجاورت با باران های اسیدی به شدت دچار فرسایش شده و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری در مشهد را پدید آورد.

پارک هفت حوض مشهد چگونه به وجود آمده است؟

ما در پاراگراف قبل نیز به این سوال پاسخ داده ایم! کوه های خلج در برخی از نقاط دارای خاک و سنگ های فرسایش پذیر هستند و آهکی بودن جنس سنگ های این منطقه مهم ترین علت فرسایش پذیر بودن آن هاست.

خاک و سنگ فرسایش پذیر در مجاورت با ناملایمات طبیعی به شدت آسیب پذیر بوده و تغییر شکل می دهد. تغییر شکل، کمترین نتیجه فرسایش ذرات موجود است. برخی از فرسایشات موجود حتی منجر به تغییر بافت اصلی خاک و جنس منطقه می شوند.

 حال تصور کنید در منطقه ‌ای با چنین سنگ و خاک آسیب پذیری باران اسیدی نیز شروع به باریدن کند. این باران در اثر گوگرد دی اکسید و یا مجموعه‌ ای از مشتقات اکسید نیتروژن به وجود می آید و قادر است اثرات بسیار مخربی بر روی گونه های جانوری از جمله گیاهان و آبزیان داشته باشد.

این ناملایمتی ها در برخی از اوقات ممکن است مناظر طبیعی زیبایی را ایجاد کنند. به عنوان مثال می‌توان به تشکیل حوضچه های مشهد اشاره کرد که در اثر از بین رفتن خاک در برخی از نقاط کوهستانی خلج ایجاد شده اند.

هفت حوض مشهد

بازدید از هفت حوض در سفر با تور مشهد

اگر قصد سفر با تور مشهد  لحظه آخر را دارید ممکن است با اتومبیل شخصی خود و یا از طریق تور گردشگری مشهد به آنجا مسافرت کنید. انتخاب اینکه با ماشین شخصی خود به مشهد بروید و یا این که در یک تور گردشگری ثبت نام کنید به میل شخصی شما بستگی دارد. در هر صورت ما پیشنهاد می کنیم بازدید از هفت حوض مشهد را از دست ندهید. بازدید از این منطقه توریستی در طول روز صورت می‌گیرد و با توجه به کوهستانی بودن منطقه اغلب افراد قبل از غروب آفتاب آنجا را ترک می کنند.

 در تور گردشگری مشهد نیز مناسب ترین ساعت ممکن جهت بازدید از این منطقه در نظر گرفته شده و در ساعات تعیین شده به آنجا خواهید رفت. تور گردشگری مشهد با تجربه بسیار زیادی که در زمینه گردشگری در این منطقه دارد می‌ تواند بهترین انتخاب ممکن جهت بازدید از این منطقه باشد. این تور تمامی نیازها و ضرورتهای مورد نیاز گردشگران را به آن ها در آغاز سفر گوشزد می‌کند تا در طول بازدید از منطقه دچار مسئله و مشکل خاصی نگردند. همچنین با توجه به عدم وجود امکانات رفاهی در منطقه هفت حوض مشهد حضور یک تیم کامل گردشگری در کنار شما می ‌تواند نگرانی های مربوط به سفر به یک منطقه جدید را برطرف کند.

هفت حوض مشهد

نکاتی که در بازدید از هفت حوض باید رعایت شود

رفتن به یک منطقه کوهستانی شرایط خاصی نیاز دارد. نمی توان بدون تدارک برخی از امکانات مبادرت به یک تفریح کوهستانی کرد. برای رفتن به پارک طبیعی هفت حوض نیز بهتر است برخی از امکانات رفاهی را به همراه داشته باشید و در آنجا نکات ایمنی را نیز رعایت کنید. مواردی که باید برای بازدید از منطقه هفت حوض مورد توجه شما قرار بگیرد عبارتند از:

  • استفاده از کفش مناسب جهت راه رفتن بر روی سنگ های صیقلی و لغزنده این منطقه
  • به همراه داشتن لباس کافی در زمان مواجهه با سرما و یا عینک آفتابی و یا کلاه آفتاب گیر مناسب برای ظهر و عصر تابستانی
  • ترک این منطقه کوهستانی پیش از تاریک شدن هوا
  • همراه داشتن آب و خوراکی و همچنین وسایل بازی
  • همراه داشتن تمامی وسایل شخصی و کاملاً ضروری همچون داروهای مورد نیاز

اگر به این منطقه می آیید بهتر است یک کیسه زباله برای جمع آوری زباله های خود به همراه داشته باشید تا از کثیف شدن و آلودگی این منطقه بکر و طبیعی جلوگیری کنید پیشنهاد می کنیم حتما یک دوربین عکاسی نیز برای ثبت این لحظات به یاد ماندنی به همراه داشته باشید گوشی و تبلت خود را کاملاً شارژ نموده و بدون یک سیستم ارتباطی مطمئن راهی این منطقه نشوید.

منبع: https://lahzeakhar.com الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید