موزه دکتر نادعلیان

موزه دکتر نادعلیان ☀️ جزیره هرمز

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

موزه دکتر نادعلیان

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ توریست شما را با موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

موزه دکتر احمد نادعلیان، موزه ای جذاب و متفاوت در یکی از محله های قدیمی جزیره هرمز است که بازدید از آن را نباید از دست بدهید. این موزه شما را با هنر محیطی یا هنر زمین و همچنین دکتر احمد نادعلیان، تنها ایرانی نامدار در عرصه بین‌المللی هنر محیطی آشنا می کند.

این موزه، جای آشتی هنرمند با محیط زیست و طبیعت است؛ جایی که اثر حضور انسان، زباله و تخریب نیست بلکه آفرینش آثار هنری با استفاده از مواد موجود در طبیعت است. این نقش ها گاهی تصویری از یک ماهی حک شده بر سنگ هستند و گاهی پیام صلحی که از رد یک دوچرخه بر ساحل می ماند.

موزه دکتر نادعلیان

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


درباره دکتر نادعلیان

احمد نادعلیان از هنرمندان برجسته ایران و جهان در زمینه هنرهای محیطی و زمینی است. او بیشتر وقتش را به طبیعت‌گردی و جهان‌گردی اختصاص می‌دهد. یکی از کارهای جالب آقای نادعلیان، ساخت آثار هنری و رها کردن آن‌ها در طبیعت است. او می‌خواهد با این کار گنج‌های پنهانی در طبیعت دفن کند تا آیندگان هم آثارش را ببینند.

ساخته‌های احمد نادعلیان در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، اسپانیا و انگلستان، به نمایش درآمده‌اند. اکنون می‌توان بخشی از هنرنمایی‌های او را در موزه‌ای جالب در جزیره هرمز تماشا کرد.

موزه دکتر نادعلیان

در این موزه، فرهنگ و هنر بومیان جزیره هرمز نظیر نقاشی روی کوزه، نقاشی روی شیشه، سوزن‌دوزی، صنایع دستی زنان بومی و… به چشم می‌خورد. ضمن اینکه آثار شخص دکتر نادعلیان، هنرمند محیطی مطرح در عرصه‌های بین‌المللی، در موزه و نگارخانه دائمی دکتر احمد نادعلیان به نمایش درآمده است.

از همان اول و قبل از ورود به موزه، نقاشی‌های رنگی و محلی روی دیوارها نظرتان را جلب می‌کند. سردر موزه هم شکل جالبی دارد و شما را به یاد ورودی آثار باستانی و تاریخی می‌اندازد. بعد از ورود به موزه و قبل از دیدن آثار، برای بازدیدکننده‌ها یک فیلم پخش می‌کنند. در این فیلم اول فرهنگ، تاریخچه و شگفتی‌های جزیره هرمز به نمایش درمی‌آید. بعد از آن هم فعالیت‌ها و کارهای دکتر احمد نادعلیان تشریح می‌شوند.

موزه دکتر نادعلیان

در خود موزه چیزهای جالبی می‌بینید. از جمله تمام طیف‌های رنگی خاک هرمز همراه با کانی‌های تشکیل‌دهنده آن‌ها. زیباترین مجموعه سوزن‌دوزی هرمزگان، در موزه نادعلیان نگهداری می‌شود.

علاوه بر موزه، اینجا فعالیت‌های دیگری هم صورت می‌گیرد. بانوان هرمزی می‌توانند در موزه، هنر نقاشی با خاک‌های رنگی جزیره را آموزش ببینند. این کار به ایجاد شغل و کارآفرینی و افزایش درآمد ساکنان هرمز، کمک می‌کند.

در موزه دکتر نادعلیان آثار و اشیای بسیاری نگهداری می‌شود. کنده‌کاری روی سنگ‌ها، نقاشی‌های رنگارنگ، عروسک‌های ریز و درشت که معصومیت بچه‌ها را به تصویر کشیده و لباس‌هایی که هنر سوزن‌دوزی هرمزگان را نمایش می‌دهد. در کنار این‌ها  بقایا و اسکلت جانداران دریایی مثل نهنگ و ماهی‌های دیگر آثاری هستند که بازدیدکنندگان از دیدن آن‌ها شگفت‌زده می‌شوند.

موزه دکتر نادعلیان

این جا مکانی است که فرهنگ و هنر بومیان جزیره هرمز در قاب کوچکی به تصویر کشیده است. حتی اگر ساعت‌ها هم به تماشای آن‌ها بنشینید و صنایع دستی و آثار هنری هنرمندان را از نزدیک ببینید، خسته نخواهید شد.

آدرس موزه

برای دیدن موزه باید آدرس تکیه مولا را از بومی‌ها بپرسید. روبه‌روی تکیه یک کوچه هست که شما را به موزه نادعلیان می‌رساند. اگر در موزه بسته بود، حتما زنگ بزنید تا در را برای شما باز کنند. الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)