لانگیربین ، شهری که در آن اجازه مردن ندارید!

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

لانگیربین

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره لانگیربین و دیدنی های آن صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این شهر یخی زیبا در ادامه با ما همراه باشید.

لانگیربین (Longyearbyen) شهری با جمعیت ۲۰۰۰ نفر در مجمع‌الجزایر سوالبارد نروژ است. همچنین لانگیربین، بزرگ‌ترین شهرک و مرکز مجمع‌الجزایر سوالبارد است. این شهر شمالی‌ترین شهرک کره زمین است.

سوالبارد یکی از عجیب ترین و شگفت انگیزترین مناطق قطبی دنیا می باشد که تاکنون هیچ تصرفی در آن نشده و به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده است. سوالبارد با رودهای یخی، توده‌های یخ غلتان، یخچال‌های طبیعی، کوه‌های یخی و آب دره‌ها، به‌ عنوان یکی از دیدنی ‌ترین مناطق برای گردشگران شناخته شده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


اما سوالبارد چیزی بیشتر از طبیعت شگفت انگیز خود برای ارائه دارد. در شهر لانگیربین که اصلی ترین شهر این جزایر است، طیف وسیعی از جاذبه‌ها، رویدادهای فرهنگی، جشنواره‌ها و فعالیت‌ها را در تمام طول سال خواهید دید.

همچنین بارها و رستوران‌های زیادی وجود دارد که مردم از سراسر جهان برای لذت بردن از غذاها و نوشیدنی‌های عالی آنها جمع می‌شوند. به علاوه لانگیربین پر از مغازه هایی است که طیف گسترده ای از کالاها را با قیمت های معاف از مالیات می فروشند.

لانگیربین
لانگیربین

موسسات و مراکز تحقیقاتی زیادی در این منطقه تاسیس و شهر شاهد رشد عظیمی در گردشگری و تحقیقات بوده است. خیابان های این شهر به جای اسم شماره دارند و دانشگاهی با ۳۰۰ دانشجو نیز در شهر فعال است. در سال ۲۰۱۶، ۱۱۵۰۰۰ گردشگر از این شهر بازدید کردند که ۳۵۰۰۰ نفر از آنان با کشتی کروز ار فراز دریاها آمده بودند.

در ادامه قرار است بیشتر راجع به این شهر عجیب و خاص در نروژ بگوییم، شهری که به دلیل نزدیکی بیش از حد به قطب شمال، زندگی ساکنین آن به قوانین خاص و عجیبی محدود شده است که در هیچ کجای دنیا دیده نمی‌شود. از آموزش کار با اسلحه در مدارس گرفته تا غیر قانونی بودن مردن و خاکسپاری در آن!

ویدئویی زیبا از شهر یخی لانگیربین

پیشنهاد می کنیم قبل از هر چیز این ویدئو زیبا از شهر یخی لانگیربین را تماشا کنید و پس از دیدن زیبایی های آن به سراغ ادامه مقاله بروید تا با زیر و بم این شهر آشنا شوید.

معرفی شهر لانگیربین

ممکن است کلان شهر خواندن لانگیربین بزرگ نمایی به نظر برسد اما به خاطر سرزندگی شهر و مردم خونگرم ساکن در آن دقیقا چنین حسی به آدم می دهد. ظاهر این شهر کوچک ممکن است به خاطر صنعتی بودن حومه اش مقداری زمخت به نظر برسد، اما شهرت شهر لانگیربین به مهمان نوازی و آسایش آن است.

اکثر افراد از زندگی در این شهر لذت می برند و در مدت کوتاهی خود را متعلق به آن می دانند. یکی از جملاتی که هر روز در شهر می شنوید این است که من فقط برای یک سال زندگی در این شهر برنامه ریزی کرده بودم اما سال هاست که در اینجا زندگی می کنم. به هر حال اغلب افراد به خاطر کار به این شهر می آیند نه به عنوان شهری که تمام عمر خود را در آن سپری کنند. به طور میانگین ساکنین این شهر تنها ۷ سال در آن سکونت خواهند داشت.

ساکنین این شهر بر خلاف ناظرین که فکر می کنند زندگیشان خیلی عجیب و غریب است از نظر خودشان زندگی نرمالی را می گذرانند. خرس های قطبی همیشه در نزدیکی هستند بنابراین هرگاه کسی تصمیم می گیرد از حومه شهر خارج شود باید اسلحه مناسب همراه داشته باشد.

لانگیربین
لانگیربین

ویژگی های جالب و عجیب شهر لانگیربین

در این منطقه، حمل اسلحه اجباری است!

با توجه به منطقه جغرافیایی و وضعیت آب و هوایی این شهر که در اکثر اوقات سال، پایین‌تر از 6 درجه سانتی‌گراد است، تعجبی ندارد که خرس‌های قطبی، این شهر را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کنند. در واقع جمعیت خرس‌های قطبی از ساکنین لانگیربین بیشتر است (3000 خرس در مقابل 2300 انسان) و خرس‌های قطبی بومیان اصلی این منطقه محسوب می‌شوند!

از این رو، تمامی ساکنین لانگیربین موظف به داشتن حداقل یک اسحله تهاجمی، مانند رایفل‌ها (Rifles‌) هستند. طبق قوانین این شهر که از سال 2012 تصویب شد، اسلحه‌های تهاجمی باید خارج از خانه نگهداری شوند و برای تردد خارج از شهر، حمل یک اسلحه اجباری است. ضمن اینکه اجازه شکار و شلیک به هیچ خرسی در لانگیربین قانونی نیست، مگر در صورت دفاع از خود یا اشخاص دیگر.

در لانگیربین، ورود گربه‌ها اکیدا ممنوع است!

به غیر از خرس‌ها، در لانگیربین گونه‌های جانوری بسیاری کمیاب و خاصی دیده می‌شود. از جمله نوعی پرنده مهاجر که در مقاطعی از فصل به سمت این جزیره کوچ می‌کنند. در این میان، بد نیست بدانید قانونی در این شهر وجود دارد که به سبب آن، داشتن گربه به عنوان حیوان خانگی در لانگیربین ممنوع است. نه تنها به عنوان حیوان خانگی، بلکه به طور کلی ترجیح داده می‌شود هیچ گربه‌ای در این جزیره حضور نداشته باشد؛ چرا که تهدیدی برای حیات وحش از جمله پرندگان به شمار می‌رود.

تاریکی و زمستان، مهمان همیشگی شهر

باز هم به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص این سرزمین پدیده‌ای جالب در آن رخ می‌دهد که به سبب آن 4 ماه از سال، جزیره به تاریکی مطلق فرو می‌رود و خبری از طلوع خورشید نخواهد بود. هر ساله از نخستین روزهای آبان (حدودا 25 اکتبر) تا اواسط اسفند ماه (8 مارس) شهروندان لانگیربین رنگی از روشنایی خورشید نخواهند دید. یکی از مهم‌ترین اثراتی که این پدیده در لانگیربین رقم می‌زند ایجاد تداخل در ساعت خواب بیولوژیکی ساکنین است.

همچنین غیر از تاریکی، زمستان‌های بسیار سخت و طاقت فرسایی در جزیره حاکم است که باعث می‌شود مفاهیمی مانند کشاورزی و گیاه‌خواری در چنین جایی بی‌معنی بنظر برسد. خاک شهر لانگیربین و تمامی جزیره، اسپیتسبرگن پرمافرست (Permafrost) یا خاک منجمد است و این یعنی سطح این شهر و جزیره به طور همیشگی منجمد بوده و دمای آن زیر 0 درجه سانتی‌گراد است.

بنابراین، کشاورزی و گونه‌های گیاهی این سرزمین، بسیار محدود بوده و حتی برای ساخت خانه نیز، ساکنین مجبورند از پایه‌های مخصوصی جهت بنای منزل خود استفاده کنند و ساخت و ساز روی سطح این زمین، ممکن نیست. البته فراموش نکنید که شهرهای مسکونی سردتر از لانگیربین هم وجود دارند، از جمله اویمیاکن که با دمای متوسط 50 درجه زیر صفر، سردترین نقطه مسکونی در کره زمین شناخته می‌شود.

این تفاوت عظیم فصل ها زندگی روزمره مردم شهر لانگیربین را به کنترل خود درآورده است. هنگامی که روز طولانی تر است زمان بیشتری را در خارج از خانه هایشان سپری می کنند. اما در زمستان زندگی کاملا متفاوت است و مردم زمانشان را در فستیوال ها، کنسرت ها، وقایع ورزشی و یا یکی از رستوران های شهر می گذرانند.

لانگیربین
لانگیربین

در لانگیربین اجازه مردن ندارید!

در طول تاریخ شهرهای مختلفی بودند که در آن قانون ممنوعیت مردن وجود داشته است. مانند سیلیای ایتالیا در 2015، بیرتیبا میریم برزیل در 2005 یا لانخارون اسپانیا در 1999. اما دلیل ممنوعیت مردن و خاکسپاری در اکثر این مناطق به دلیل پر شدن ظرفیت گورستان‌ها بوده که حتی ممکن بود به دلیل فوت شدن فردی، دولت بستگان وی را جریمه کند.

اما در لانگیربین، گورستان‌ها محدودیتی از نظر جا و مکان ندارند، بلکه علت به تصویب رسیدن این قانون، مورد جالب‌تری ‌است. همانطور که اشاره شد، به دلیل سرمای زیاد زمین، لانگیربین همیشه یخ زده یا پرمافرست است. بنابراین اگر جنازه‌ای را زیر این خاک منجمد دفن کنند، جنازه تجزیه نشده و به مرور زمان سبب شیوع بیماری‌های بخصوصی می‌شود. از سال 1950 تاکنون، این قانون در لانگیربین وجود دارد و ساکنینی که در آستانه مرگ قرار دارند را به خارج از شهر می‌برند.

جاذبه های دیدنی و تفریحات لانگیربین

شهر لانگیربین اصلی ترین و پرجمعیت ترین سکونتگاه این منطقه است. از دیدنی های این شهر موزه سوالبارد (Svalbard Museum)، موزه سفر قطب شمال (North Pole Expedition Museum)، میخانه کارلزبرگر (Karlsberger Pub)، کلیسای سوالبارد (Svalbard Church) و مرکز هنر نوردوور (Nordover) می باشند.

انبار جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) یکی از مهمترین مکان ها در این منطقه است که گونه های بذرهای مختلف از سراسر جهان را در خود ذخیره کرده است. این امر امنیت عرضه غذای جهان را در برابر از بین رفتن دانه ها فراهم می کند.

از مجهزترین فروشگاه های شهر برای خرید پوشاک و تجهیزات فضای باز، فروشگاه Longyear78 Outdoor & Expeditions می باشد و یکی از اصلی ترین فروشگاه ها برای خرید سوغاتی فروشگاه Barbara Foto & Ramme AS است.

لانگیربین
لانگیربین

از کارهای هیجان انگیزی که در این شهر می توان انجام داد، سورتمه سواری است، سورتمه هایی که توسط سگ ها (هاسکی) کشیده می شوند و شما را به غارهای یخی می برند. اگر خوش شانس باشید دیدن شفق قطبی می تواند یکی از بی نظیرترین تجربه های زندگی شما باشد.

تور قایق های قطبی در فصل تابستان و دیدن یخچال های قطبی از نزدیک در دل دریا، ماشین سواری با ماشین های برفی کوچک در دل یخچال های طبیعی، شرکت در جشنواره های محلی، رفتن به بارها و رستوران های متعدد و لذت بردن از یک نوشیدنی و شام عالی از دیگر تفریحاتی است که می توانید در لانگیربین داشته باشید.

چگونه به لانگیریین سفر کنیم؟

شما می توانید بدون نیاز به ویزا به سوالبارد و شهر لانگیربین سفر کنید و بدون هیچ محدودیتی در آنجا اقامت داشته باشید. طبق سیاست های این منطقه همه افراد از هر کشوری که باشند، می توانند به صورت نامحدود در این جزایر زندگی و کار کنند.

برای رسیدن به جزایر سوالبارد حتما باید در کشور نروژ توقف داشته باشید و می توانید از روش های هوایی با هواپیما یا مسیرهای دریایی با کشتی استفاده کنید. الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨