قصر پوتالا چین
قصر پوتالا چین

قصر پوتالا چین ، مرتفع ترین کاخ جهان در تبت | China

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

قصر پوتالا چین

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ توریست شما را با قصر پوتالا چین ، مرتفع ترین کاخ جهان در تبت آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

قصر پوتالا نام صومعه مقدس بودائیان و اقامتگاه سابق دالایی لاما است که در شهر لهاسا در تبت قرار دارد و نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آئین بودایی است، گرفته است و هم اکنون به موزه دولتی چین تبدیل شده است، این قصر از شاهکارهای مهم معماری تبتی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

قصر پوتالا چین

کاخ پوتالا یا به‌ عبارتی دیگر قصر پوتالا، اقامتگاه دائمی دالایی لاما بود تا آن هنگام که تنزین گیاتسو، چهاردهمین دالایی لاما (دالایی لامای کنونی) به هندوستان گریخت. طبق افسانه‌ها، پادشاه تبت، سانگتسن گمپو در قرن هفتم میلادی، برای ادای احترام به عروس خود که شاهزاده‌ای از خاندان تانگ چین بود، این قصر را بنا نهاد. این کاخ در جریان جنگ‌های مختلف به شدت آسیب دید و بعدها آن را تعمیر و بازسازی کردند. سال‌ها پس از سقوط سلسه گمپو و در طول جنگ، این قصر نیز تخریب شد. قصری که در حال حاضر وجود دارد، در طول سال‌های ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۱ توسط سلسله چینگ بازسازی شده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


قبر هشت دالایی لاما در عمارت قصر سرخ قرار دارد. قصر پوتالا دارای بیش از یک‌ هزار اتاق است که بیش از بیست هزار مجسمه و آثار ارزشمند و بی‌نظیر هنری در این قصر وجود دارد. با وجود اینکه قصر پوتالا دارای یک‌ هزار اتاق است، اما اتاق خواب شخصی دالایی لاما، تنها دارای مساحتی به اندازه ۰٬۴۶۵ متر مربع بوده است.

قصر پوتالا چین

 قصر پوتالا که از جاذبه های گردشگری برجسته چین است ۱۳ طبقه دارد و شامل عبادتگاه ها، مدرسه های دینی، تالارها، خوابگاه و حیاط می باشد، این قصر فقط از سنگ، چوب و گرانیت (برای دیوارها) ساخته شده بود و معماری آن  شامل ۳ بخش است:

قصر قرمز که در وسط این بنا قرار دارد کاملا وقف مطالعات دینی شده است و تالارها، عبادتگاه ها و کتابخانه های زیادی دارد.

تالار بزرگ جیوآنمان در سمت غرب ساختمان قرار دارد و بزرگترین تالار قصر پوتالا است و دیوارهای داخلی آن نقاشی های زیبایی دارند.

قصر سفید که در سمت شرق این بنا قرار دارد زمانی ساختمان اداری دولت تبت بود. این قصر را سفید ساخته اند تا نماد صلح و آرامش باشد. قصر سفید در زمان دالایی لامای پنجم ساخته شد و او و دولتش در سال ۱۶۴۹ به این کاخ آمدند، سپس در زمان دالایی لامای سیزدهم در اوایل قرن ۲۰ اندازه این کاخ را به زمان کنونی اش گسترش دادند این قصر شامل اتاق هایی برای زندگی، اداره، مدرسه دینی و چاپخانه بوده است و حیاط زرد رنگی این قصر سفید را از قصر قرمز جدا می کند.

قصر پوتالا چین

دسترسی

قصر پوتالا که مظهر بودائیسم تبتی است بر فراز کوهستان سرخ در مرکز دره لهاسا و در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح زمین واقع شده است. گردشگران تور چین میتوانند از این کاخ زیبا دیدن کنند. الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)