شهر جوداپور
شهر جوداپور

شهر آبی جوداپور ، رویایی‌ترین شهر دنیا | Jodhpur

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

شهر جوداپور

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با آبی ترین شهر دنبا ، شهر جوداپور هندوستان آشنا خواهیم کرد . با ما همراه باشید .

شهر آبی جوداپور دومین شهر بزرگ و شگفت انگیز واقع در ایالت بیابانی و غربی راجستان می باشد. با یک نگاه به شهر جوداپور متوجه می شوید که تمام خانه ها آبی رنگ می باشند؛ به همین دلیل به «شهر آبی» شهرت یافته است.

داستان ها و نقل قول های زیادی مبنی بر این که چرا تمام خانه ها و دیوار های شهر آبی رنگ هستند وجود دارد؛ اما همه آنها حدس و گمان می باشند  . اما به تازگی به گفته ساکنین شهر به یک خبرگزاری معتبر مطرح شده است که: رنگ آبی خانه ها را در برابر گرمای طاقت فرسای تابستان هوای داخل خانه ها را خنک نگه می دارد. لرد شیوا یک خدای مقدس در هند است، که به رنگ آبی می باشد. در طول تاریخ بسیاری از پیروان  شیوا در جوداپور زندگی می کردند، که معتقد بودند رنگ آبی مقدس است. اکثر مردم اعتقاد دارند استدلال رنگ آبی شهر این می باشد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


شهر جوداپور

عده‌ای بر این باورند که به دلیل قرار گرفتن جوداپور در یک دشت باز و در منطقه گرمسیری، یکی از راه‌های مقابله با گرمای حاصل از تابش آفتاب، رنگ آمیزی شهر به رنگ آبی بوده است. از این رو مردم این شهر برای مقابله با گرما این کار را کرده‌اند.

شهر جوداپور

شهر جوداپور

برخی دیگر دلیل این کار را ایجاد نوعی تمایز طبقاتی می‌دانند. مردم شهرآبی «براهمیا» هستند. به کسانی که «برهما» یی هستند، براهمیا گفته می‌شود. از دیرباز براهمیاها جایگاه و ارج ویژه‌ای داشته و به نوعی «اشراف زاده» محسوب می‌شده‌اند. از این رو این مردم برای ایجاد تمایز بین خود و دیگر مردم شهر، دیوارهای خانه‌ها و کوی و برزن خود را به رنگ آبی درآورده‌اند. البته این هم تنها یک فرضیه است.

شهر جوداپور

رنگ آبی ترکیبی از آهک و سولفات مس می باشد سنگ آهک یکی از  مصالح  ساختمانی در جوداپور است که در ساخت بسیاری از خانه ها و کاخ ها استفاده شده است. در طول تاریخ بسیاری از گیاهان انجیو در نزدیکی جوداپور وجود داشته است .  و با ترکیبات این گیاه می توان رنگ آبی تولید کرد.

شهر جوداپور

چیزی که بیش از همه چیز در این شهر جلب توجه می‌کند، حفظ و نگهداری که از میراث فرهنگی توسط مردم بومی شهرآبی است. این مساله نه تنها در حفظ ظاهر شهر، بلکه در ظاهر افراد هم دیده می‌شود. لباس‌های سنتی زیبایی که اهالی این شهر به تن می‌کنند، در کنار رنگ آبی شهر، کنتراستی چشم نواز ایجاد می‌کند. در واقع می‌توان گفت که زیبایی شهرآبی با مردم آن مفهوم پیدا می‌کند.

شهر جوداپور

شهر جوداپور الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)