شهر تاریخی پترا
شهر تاریخی پترا

آشنایی با شهرتاریخی و زیبای پترا | Petra

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

شهر تاریخی پترا

شهر پترا یکی از عجایب هفتگانه دنیاست و درسال 2007 در میراث یونسکو ثبت جهانی شد . پترا شهری تاریخی در دل بیابان های کوهستانی اردن است . این شهر پایتخت حکومت باستانی نبطیان از عرب های شمال جزیره بوده است .در ادامه همراه تاپ توریست باشید تا با شهر تاریخی پترا بیشتر آشنا شوید.

پترا شهری است کامل که همهٔ آن در کوه و در تخته سنگهایی به رنگ گُل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده است. از اینجاست که نام این شهر زیبا پترا نهاده شده است. کلمه پترا به زبان یونانی به معنی صخره است و چون این شهر باستانی تماماً در سنگ ( صخره ) کنده شده است آنرا پترا نامیده اند. پترا شهری تاریخی در کشور پادشاهی اردن است که پایتخت حکومت باستانی نَبَطی ها بود. این شهر باستانی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر عمّان پایتخت اردن و در غرب راه اصلی بین این شهر و بندر عقبه واقع شده است.شهر تاریخی پترا

این شهر عجیب در دل صخره هایی سرخ رنگ کنده کاری شده ، آنچنان دارای ظرافت و جذابیت است که بسیاری را بر این گمان می اندازد که ساخت آن کار انسان ها نیست بلکه نیروهای ماورای طبیعی در ساخت آن دست داشته اند و روایت است که «جن ها» به انسانها در بالا بردن این بنا کمک کرده اند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


در میان جاذبه هایی که شهر پترا در اردن داراست، قصر البنت یکی از جذاب ترین جاهایی است که عده ای ساخت آن را کار موجودات فرازمینی می دانند، موجوداتی که مدتی را هم در این قصر ساکن بودند و بعد از سال ها ناپدید شدند. حتی محلی ها هم این منطقه را کار موجودات ماورائی می دانند و می گویند شب ها صداهای عجیبی از اینجا به گوش می رسد همین حرف ها باعث شده تا هیچ توریستی در هنگام شب به این ناحیه نرود.

تاریخچه و سرگذشت شهر پترا 

تمدن ها و حکومت های بزرگی در طول تمامی اعصاری که بشر بر روی کره ی خاکی زندگی می کرده نیز در جهان به وجود دارد و از بین رفته و تنها آثاری از آن ها برای آیندگان باقی مانده است که یک نمونه از حکومت نبطی ها است. این حکومت در ساحل شهر عسقلان در غرب فلسطین امروزی نیز بوده و تا صحرای شام در شرق نیز ادامه داشته است. شهر پترا در اردن حلقه ی اتصال میان تمدن های بین النهرین، سرزمین شام و شبه جزیره ی عربستان و مصر بوده است. به دلیل موقعیت جغرافیایی این شهر از لحاظ اقتصادی رونق فراوانی داشته و اکثر کاروان ها از این شهر عبور می کردند؛ نبطی ها در شکل گیری دبیره یا همان خط عربی نقش پر رنگی داشته اند.

شهر تاریخی پترا
شهر تاریخی پترا

پایان حکومت نبطی ها در سال ۱۰۵ میلادی زمانی که رومی ها به پترا حمله کردند، این شهر تحت محاصره آن ها درآمد و آب بر روی مردمان شهر پترا بسته شد، از همین رو بعد از گدشت تنها چند روز توانستند این شهر را فتح کنند. بعد از فتح رومیان تغییرات زیادی را در شهر اعمال کردند که از جمله ی آن ها تغییراتی بوده که در زمینه فرهنگ و پوشش مردم آن کشور نیز بود.

رومیان نیز بیش از نیم قرن بر این شهر حاکم بودند تا اینکه اعراب در سال 636 میلادی به پترا حمله کرده و با جنگ و خونریزی موفق به شکست رومی ها و تصرف شهر شدند، پس از حدود 200 سال زلزله ای شدید در جنوب اردن اتفاق افتاد و در اثر این زلزله تا حد زیادی این شهر را از بین برده و آن را در دل تاریخ دفن کرد.شهر تاریخی پترا

معماری زیبای پترا 

پترا معماری منحصر بفردی دارد . جنس دیوار ها و تمامی اجزای شهر از سنگ و صخره هایی قرمز رنگ و زیبا هستند . در شهر معابد ، سالن های بزرگ ، استراحتگاه های زیادی دیده می شود که همگی نشان دهنده ی عظمت پترا می باشند .در ارتفاعات جبل الهارون ، در نزدیکی شهر آرامگاه برادر حضرت موسی ، هارون واقع شده است .آمفی تئاتری به سبک معماری رومی در قسمتی از شهر ساخته شده که گنجایشی برابر 3 هزار نفر دارد .شهر تاریخی پترا

بخش های مختلف پترا

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، این شهر باستانی بسیار با شکوه بوده و بخش های مختلفی نظیر صومعه، آرامگاه سرباز رومی، کلیسا، سیق، باب ال سیق، عبادتگاه بزرگ، خزانه داری، سد و تئاتر، دادگاه، معبد ابریشم، معبد قصر و غیره را در خود جای داده است که در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین آن ها خواهیم پرداخت.

صومعه ( The Monastery)

یکی از بزرگترین بناهای تاریخی که در شهر پترا در اردن می توانید مشاهده کنید، صومعه است که ۴۷ متر عرض و ۴۸ متر ارتفاع دارد. از این بنا برای برگزاری جلسه های مذهبی استفاده می شده و دیوار پشتی آن که رو به حیاط های عقبی است کلمه صومعه به زبان عربی بر روی دیوار آن نوشته شده است.

خزانه داری

وقتی که از دروازه ی شهر پترا عبور کردید چشم شما به بناهای تاریخی و ارزشمند دیگری می افتد که یکی از آن ها خزانه داری است که ارتفاع آن چیزی حدود ۴۰ متر است. بر اساس روایات موجود این بنای عظیم در شهر پترا در اردن گنجینه ی فرعون بوده است.شهر تاریخی پترا

آرامگاه سرباز رومی و سالن تشییع 

با توجه به شواهد تاریخی که اخیرا بدست آمده معماری این بنا بسیار جالب و هیجان انگیز بوده است. این آرامگاه از طریق یک حیاط با دو ساختمان تاریخی در هر دو طرف خود نیز راه ارتباطی دارد.

کلیسا

ساختمان کلیسا در شهر پترا در اردن دومین کلیسایی است که بعد از آرامگاه URN ساخته شد و ساختمان آن دارای راهروهای ۲۸ متر و ۱۷متری، حیاط و برجک و اتاق هایی در سمت شمال و شرق می باشد.

عبادتگاه بزرگ

یکی از مشهورترین بناهایی که در شهر پترا در اردن وجود دارد عبادتگاه بزرگ است که کاوش گران از سا ۱۹۹۳ عملیات باستان شناسی را بر روی آن آغاز کرده اند و این تحقیقات تحت نظارت Antiquates نیز انجام شده است. این بنا یکی از پر بازدیدترین بناهای شهر پترا در بین گردشگران محسوب می شود.شهر تاریخی پترا

باب ال سیق (Bab Al Siq)

Siq در زبان عربی به معنای دروازه است، آنچه که در این محدود می توانید مشاهده کنید سه بلوک عظیم است که از دل صخره های قرمز رنگ پترا به سمت بیرون تراشیده شده است. در بالای این بنا چهار آرامگاه از اهرام “نافش” را مشاهده خواهید کرد نماد کسانی است که در دل کوه ها دفن شده اند.

تئاتر

در کنار کوه در پای مقبره قدیمی، یک سالن آمفی تئاتر ساخته شده است که شامل سه ردیف صندلی و هفت پله برای بالا رفتن می شده و ظرفیت پذیرش ۴۰۰۰ تماشاگر را نیز داشته است.شهر تاریخی پترا

سد پترا

در سال ۱۹۶۴ توسط حکومت نبطی ها سدی ساخته شده تا آب و سیلاب هایی که توسط بارش های فصلی در این منطقه به وجود می آمد نیز در آن ذخیر شود و از آن آب برای زندگی خودشان نیز بهره ببرند. همانطور که در متن بالا ذکر کردیک این شهر شکوهمندی خاصی داشته است.

  الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)