سوغات چابهار
سوغات چابهار

سوغات چابهار چیست ؟ | Chabahar

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سوغات چابهار

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با سوغات چابهار آشنا خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

چابهار یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی این کشور است که در کرانهٔ دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است.

سوغات چابهار

چابهار علاوه بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی است. آب و هوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار) نامیده می‌شود. چابهار که اخیرا با ساحل آبی خود به یکی از نقاط توریستی محبوب تبدیل شده است دارای سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی بی نظیری است که در ادامه به شما معرفی می کنیم.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


شیرینی لندو

یکی از شیرینی های معروف و سوغات چابهار که از خرما، گندم و کنجد تهیه می‌شود و بسیار خوشمزه می باشد، شیرینی لندو نام دارد.این شیرینی برای پذیرایی از مهمانان در مناطق مختلف استان رواج دارد.

سوغات چابهار

ماهی و میگوی تازه سوغات چابهار

در چابهار می توانید انواع ماهی و میگو را با بهترین نرخ خریداری کنید. ماهی قباد، ماهی سنگسر، ماهی سرخو، ماهی حلوا سفید، ماهی هامور، ماهی شوریده، شیرماهی، میگو و اره ماهی در چابهار از شهرت فراوانی در میان ماهیان جنوب برخوردار بوده و همیشه مشتریان پر و پا قرصی دارند. بسیاری از غذاهای چابهار با ماهی طبخ می شوند. ماهی و میگوی تازه را به عنوان سوغات چابهار با خود به خانه ببرید و از خوردن آن لذت ببرید.

سوغات چابهار

صنایع دستی

سوزن‌دوزی

سوزن‌دوزی بلوچ هنر ظریف و پر سابقه‌ای است، که هیچ کس به درستی نمی‌داند از چه زمانی در ایران رواج یافته است و شاید قدمت آن به درازای قدمت سیستان و بلوچستان باشد. با این وجود می‌توان گفت کار سوزن دوزی یا بلوچ‌دوزی که همان گل ابریشم دوخته بر پارچه‌هاست و در دوره‌ای با صنعت تولید ابریشم رابطه داشته است. در این هنر بر روی پارچه‌های کتان، زربافت، ابریشمی، پشمی و پنبه‌ای روش‌های مختلف سوزن‌دوزی اجرا می‌شود و در آن از نخ‌های ابریشمی، پشمی، الیاف مصنوعی، نخ گلابتون، نخ نقده، نخ ملیله و نخ سرمه استفاده می‌شود. نصب قطعات دوخته‌شده بر لباس علاوه بر زیبایی سبب استحکام آن نیز می‌شود.

سوغات چابهار

زری‌دوزی و گل‌دوزی

دست‌بافت‌های تزئینی چون زری‌دوزی و گل‌دوزی نیز از هنر زنان این شهرستان است. این کارها بسیار جالب است و به‌بیان‌دیگر انواع دستبافت های تزئینی و نقش نگاره‌های عامیانه در این منطقه از ارزش فرهنگی و هنر ویژه‌ای برخوردارند. هنر زری دوزی بسیار زیباست.

سوغات چابهار

حصیربافی سوغات چابهار

یکی از پر رونق ترین صنایع دستی در شهر چابهار که در بین مردان و زنان این شهر رواج دارد هنر حصیربافی است. این صنعت  بیشتر در نقاطی مرسوم است که انبوه درختان وحشی نخل زینتی وجود دارد. صنایع حصیری را می‌توان به دودسته مصرفی و صادراتی تقسیم کرد گلدان، سبد خمره‌ای (کپاد)، کیف حصیری، سبد نان، فرش، بادبزن و … ازجمله صنایع‌دستی منطقه است.

سوغات چابهار

معرق صدف و وسایل زینتی

معرق صدف یکی از شاخه‌های صنایع دستی دریایی و سوغات چابهار است. در این هنر، قطعات برش خورده‌ی صدف در کنار هم چسبانده می‌شود تا درنهایت طرح دلخواه حاصل شود. همچنین عشایر و روستاییان حلزون های دریایی را به شکلی تراش می دهند تا شکل زینتی به خود بگیرد و از آن دست بندهای زینتی، گردنبند، نوارهای مختلف برای رخت خواب و آویزهایی مخصوص برای تزئین شتر و انواع اشیای زینتی می سازند.

سوغات چابهار

 گلیم‌ بافی

هنر گلیم بافی در  نواحی گشت، بم پشت، کشتگان از توابع شهرستان سراوان و بزمان، آهوران، بنت، فنوج از توابع شهرستان ایرانشهر ودشتیاری از توابع چابهار رایج است. عشایر مواد اولیه را از پشم دام های خود تهیه می نمایند.رنگ های مورد استفاده در گلیم عمدتاً تیره و در زمینه های قهوه ای، قرمز تیره مایل به قهوه ای، آبی تیره و شتری و رنگ های روشن مثل زرد، سبز، کرم، قرمز و سفید است و در شکل گیری طرح های بلوچی نقش به سزایی دارد. نقوش و طرح ها عموماً راه راه و هندسی  است.

سوغات چابهار

تراش سنگ‌های قیمتی سوغات چابهار

این نوع از صنایع‌دستی توسط سازمان منطقه آزادراه اندازی گردیده است. مواد اولیه آن شامل انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است که پس از انجام عملیات برش به آن حالت داده و از آن نگین انگشتر و سایر اقلام زیبا می‌سازند.

راهنمای خرید در شهر چابهار

چابهار به دلیل منطقه آزاد بودن و قرارگیری در بهترین نقطه تجاری یکی از بهترین مقاصد برای خرید کردن است. اگر میخواهید در چابهار خرید کنید و سوغات چابهار را با خود ببرید سری به مراکز خرید و بازارهای زیر بزنید؛

  • بازار سنتی یا دکه بازار

آدرس: سیستان و بلوچستان، چابهار، بلوار امام خمینی، خیابان فردوسی

  • مرکز خرید صدف

آدرس: سیستان و بلوچستان، چابهار، بلوار شهید ریگی، منطقه آزاد تجاری چابهار ، بازار صدف

  • بازار صالح یار

آدرس: سیستان و بلوچستان، چابهار، منطقه آزاد چابهار، روبرو مرکز خرید فردوس

  •  بازار تیس

آدرس: سیستان و بلوچستان، چابهار، منطقه آزاد چابهار

  • بازار پردیس

آدرس : سیستان و بلوچستان،چابهار، بلوار امام خمینی، به سمت کنارک، ۱۰ کیلومتر بیرون شهر، بازار پردیس

موقعیت چابهار روی نقشه

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨