سوغات فومن
سوغات فومن

سوغات و صنایع دستی فومن ، گیلان | Fuman

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سوغات فومن

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با سوغات فومن آشنا خواهیم کرد . در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شهرستان فومن در استان گیلان واقع شده و در ۲۷ کیلومتری جنوبی غربی شهر رشت قرار دارد. ساکنان فومن ترکیبی از دو قوم گیلک و تالش و دارای مذهب شیعه دوازده امامی هستند و به زبان‌های گیلکی و تالشی تکلم می‌کنند. مردم فومن به کار کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. از محصولات عمده فومن، برنج و چای توتون را می‌توان نام برد.

کلوچه فومن

کلوچه محلی فومن یکی از هزاران نوع شیرینی دلچسب ایران زمین است. مواد اصلی آن را آرد، تخم مرغ، شکر، روغن حیوانی، دارچین، وانیل، جوز و مغز هل تشکیل می‌دهند. امروزه در جاهای مختلف ایران پخت می‌شود، اما خاستگاه اصلی آن شهر فومن است.

سوغات فومن
سوغات فومن

رشته خشکار

رشته خشکار گیلان از شیرینی های سنتی به شمار می رود که در بسیاری از خانواده های محلی به عنوان شغل محلی   محسوب می شود. برای پخت این شیرینی خوشمزه از آرد برنج،  شیر، مغز گردو، هل، دارچین و شکر استفاده می شود. هم چنین برای درست کردن رشته های این  شیرینی  از ابزاری به خصوص به اسم  شانه رشته ریز کمک گرفته می شود. شانه رشته ریزی قفی شکل بوده و از جنس برنج  که دارای ۶ لوله باریک و منظم است. این شیرینی های بی نظیر در سینی های مسی سرخ می شوند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


سوغات فومن
سوغات فومن

برنج گیلان از سوغات فومن

برنج گیلان، شهرتش شاید به خارج از مرزهای ایران نیز رسیده باشد. با توجه به اینکه برنج مهم‌ترین ماده غذایی ما ایرانیان است، خرید برنج از رشت به عنوان سوغاتی برای خانواده می‌تواند بهترین گزینه انتخابی شما باشد.

سوغات فومن
سوغات فومن

چای لاهیجان معروف ترین سوغات گیلان

چای در بسیاری از شهر های استان گیلان مانند رشت، فومن، لنگرود، صومعه سرا، سیاهکل کشت می شود.  چای گزینه ای مناسب برای سوغاتی بردن است چون چای گیلان خوش عطر و طعم است و نسبت به سوغاتی های دیگر مثل برنج جای کمتری را می گیرد. چای نوشیدنی خوبی برای رفع خستگی می باشد و دم کردن آن با افزودنی های چون بهارنارنج، هل، دارچین و … هر کدام مزیتی و خاصیتی دارد.

سوغات فومن
سوغات فومن

نان لاکو

یکی از سوغات های غرب گیلان و یکی از مهمترین منابع درآمد قسمت بزرگی از اهالی مخصوصا در زمان حاضر نان برنجی و نان لاکو است. به گفته بسیاری از مسافرین اگر در سفرها نتوانید غذاهای محلی را مزه کنید مانند آن است که هیچ کاری انجام نداده اید. خوردن غذاهای هر منطقه ما را با فرهنگ و نوع خوراک آن ها آشنا می کند.بدون شک یکی از خاطره انگیزترین مراحل سفر، بخش خوراکی‌هاست. همه گردشگران در مسافرت‌ همیشه می‌خواهند مزه‌های مختلف را با طعم محلی هر شهر تجربه کنند.

سوغات فومن
سوغات فومن

ترشی هفت بیجار

هفت بیجار نوعی ترشی است که مخلوطی است از گیاهان، میوه و سبزی‌های خرد شدهٔ ترشی انداخته شده در سرکه. ترشی هفت بیجار در شمال ایران و گیلان درست می‌شود. یکی از سبزیجات استفاده شده در آن سیر است. این نوع ترشی از پرطرفدارترین نوع ترشی در ایران است. این ترشی یکی از پرمصرف ترین ترشی ها در ایران است.

سوغات فومن
سوغات فومن

حصیربافی

یکی از صنایع بومی گیلان، حصیربافی است که بیشتر توسط بانوان بندرانزلی، آب کنار، غازیان انجام می شود. انواع سبد، زیرانداز، آبکش، زیرداغی و… از محصولات این صنعت بومی است. زیراندازهای زیبای حصیری گیلان در کف خانه ها و دیواره های خانه های اهالی دیده می شود بسیار با آب و هوای مرطوب و معماری خانه های گیلانی هماهنگ است.

سوغات فومن
سوغات فومن

شال بافی

شال بافی هنر دست بانوان گیلانی به خصوص شهرهای تالش و گالش و فومن است؛ دست بافته هایی زیبا و رنگین بومی و سنتی از پشم. این دست بافته از نفوذ رطوبت و سرما جلووگیری می کند و بسیار مورد استفاده مردمان مناطق مرطوب و کوهستانی است.

سوغات فومن
سوغات فومن


 الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)