سوغات دزفول
سوغات دزفول

سوغات و صنایع دستی دزفول ، خوزستان | Dezful

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سوغات دزفول

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با سوغات دزفول و همچنین صنایع دستی زیبای این شهر آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید .

دزفول دومين شهرستان بزرگ خوزستان بعد از اهواز در شمال اين استان واقع شده است؛ اين شهرستان از شمال به لرستان، از غرب به انديمشك و شوش، از شرق به شهرستان مسجد سليمان و استان چهارمحال بختياري و از جنوب به شوشتر و اهواز محدود مي شود.

ساخت و توليد صنايع دستي در دزفول پيشينه اي بسيار طولاني دارد و به گفته برخي افراد به پنج هزار سال قبل از ميلاد مي رسد تا آنجا كه نام خانوادگي بسياري از مردم دزفول از حرفه و پيشه صنايع دستي اقتباس شده است.در این مطلب به سراغ سوغاتی‌ها و صنایع‌دستی دزفول رفته‌ایم؛ شهر دزفول در زمینه صنایع‌دستی بسیار غنی است و هیچ گردشگری از این شهر دست‌خالی بیرون نمی‌رود.

کلوچه های سنتی دزفول

کلوچه های سنتی دزفول یکی از نمودهای فرهنگ محلی این شهر محسوب می شود که در جای جای مراسمات و فرهنگ این شهر حضور دارد. به خاطر طعم خوشمزه و سنتی بودن آنها، استقبال خوبی از طرف مردم شهر و میهمانان و گردشگران از این کلوچه ها شده و تولید این کلوچه در سطح شهر گسترش چشمگیری یافته به گونه ای که مغازه های پخت و عرضه کلوچه درتمام خیابان های اصلی دزفول به وفور مشاهده می شود.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


سوغات دزفول
سوغات دزفول

از جمله سوغات دزفول می‌توان به انواع کلوچه‌ی خرمایی، کلوچه‌ی شکری، کلوچه‌ی نمکی، لوزی شکری، نان شیر، معجون کنجد، ارده، شیره (سیلون)، نان کنجدی، قرص نعناع و… اشاره کرد. هم‌چنین مرکبات از جمله پرتقال دزفول و انواع صنایع‌دستی دزفول طرفداران زیادی دارد.

سوغات دزفول
سوغات دزفول

کپوبافی

روستای پامنار در نزدیکی شهر دزفول و کنار دریاچه شهیون را مهد تولید کپو بافی می‌دانند. کپو بافی در در واقع پیچیدن ساقه‌های جوان نخل، دور تا دور ساقه‌های کرتک است. هنرمندان به این طریق سبد، سینی،کاسه و… تولید می‌کنند.

برخی هنرمندان نیز به وسیله کامواهای الوان رنگی در میان این ساقه‌ها آن را تزئین می‌کنند. کافی است گشتی در بازار قدیم دزفول بزنید تا آن‌ها را در مغازه‌های مختلف بیابید.

سوغات دزفول
سوغات دزفول

خراطی و محصولات چوبی

اشیا تزئینی چوبی زیبایی را می‌تواند به عنوان سوغات دزفول از این شهر به یادگار بیاورید. بزرگ‌ترین کارگاه‌های خراطی ایران را می‌توانید در دزفول پیدا کنید. خراطی هنری است که بیش از صد‌ها سال است در شهر دزفول رونق دارد و همچنان نیز انواع وسایل کاربردی و تزئینی توسط خراطی‌های مختلف در این شهر تولید می‌شود.

از قلیان، صندلی و گلدان گرفته تا ظروف تزئینی، ظروف آشپزخانه و مجسمه‌های زیبا، هنر خراطی دزفول امروزه شهرت جهانی پیدا کرده است و توانسته‌اند مهر اصالت یونسکو را نیز دریافت کنند.

در بازار‌های قدیمی این شهر هنوز هم می‌توانید صدای خراطی‌ها را بشنوید، به کارگاه آن‌ها بروید و روند تولید یک محصول را از نزدیک ببینید. هرساله جشنواره‌های بزرگی در زمینه نمایش محصولات چوبی در دزفول برگزار می‌شود و بزرگ‌ترین هنرمندان این صنعت از سراسر کشور به دزفول، قطب خراطی ایران می‌آیند.

سوغات دزفول
سوغات دزفول

ساخت قلم نی

یکی از معروف ترین صنایع دستی و سوغات دزفول قلم نی های آن است.  سال های سال است که خوشنویسان کشور، بهترین قلم نی را قلم نی دزفول معرفی می کنند.

تنها قلمی که رنگ دانه دارد، تنها قلمی که صیقلی و ارتجاعی است، تنها قلیمی که جنس آن از چوب نیست، تنها قلمی که از الیاف نخ مانند فشرده ساخته شده است و تنها قلمی که با جذب رنگ استحکام خودش را از دست نمی دهد، این ها همه ویژگی های قلم نی دزفول است که شهرتی جهانی هم پیدا کرده است.

سوغات دزفول
سوغات دزفول

گیوه بافی

گیوه‌بافی یا گیوه‌دوزی از قدیمی ترین صنایع دستی سرزمین پارس (ایران) است و طبق سندهای تاریخی بدست آمده پیشینهٔ این صنعت به حدود ۱۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد.پای افزار گیوه، با توجه به آب و هوای معتدل ایران خنک، سبک و قابل شستشو طراحی شده‌است و به دلیل داشتن تمامی این ویژگی‌ها در میان روستاییان و کشاورزان، از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته‌است.

گیوه دوزی در شهرهای بهبهان ودزفول رواج دارد و بیش تر کاربرد محلی دارد.گیوه ها را بانوان به هنگام فراغت در خانه می بافند و سپس به کارگاه های گیوه دوزی عرضه می کنند.در دزفول گونه ای گیوه به نام چتری تهیه می شود که رویه آن از پارچه دست باف به نام چتری و تخت آن از چرم است.

سوغات دزفول
سوغات دزفول

ورشو سوغات دزفول

روزگاری هنر ورشو سازی در دزفول بسیار پر رونق بود. ورشو یا ژرمن سیلو ر یک آلیاژ فلزی است که در زمان قاجار رونق زیادی داشت اما در حال حاضر این آلیاژ وارد نمی‌شود و کسب و کار آن نیز محدود شده. در بازار قدیم دزوفول که قدم بزنید پدربزرگان ورشو سازی را در حال کار در کارگاه خواهید دید.

موضوع ناراحت کننده اما این است که با رفتن این افراد شاید این هنر نیز به دست فراموشی سپرده شود. در سفر به دزوفول بازدید از کار هنرمندان ورشو ساز را در بازار قدیم فراموش نکنید و از این هنر حمایت کنید.

سوغات دزفول
سوغات دزفول


 الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)