سفر به سنندج

سفر به سنندج ؛ شهری در دامنه کوه

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

شهر سنندج با وجود جاذبه های دیدنی تاریخی و طبیعی بسیار، آب و هوایی مطلوب در فصل بهار و مردمانی مهمان نواز یکی از جذاب‌ترین مقاصد برای سفر است. بافت سنتی و ساختمان هایی کهن مثل حمام، مساجد و بازار بخشی از بافت ۱۱۲ هکتاری تماشایی شهر هستند.

یکی از جاهای دیدنی سنندج عمارت و چهارباغ خسروآباد است. این عمارت در ضلع شمالی بازار سنندج واقع شده و از دوره قاجار مسکونی شده و معماری آن شبیه به بناهای شهر اصفهان در دوره زندیه و قاجار است. باغ این عمارت در زمان خود یکی از چهارباغ‌های زیبا و جذاب ایران بوده که در حال حاضر بخش‌های زیادی از آن از بین رفته است. در وسط این باغ حوضی صلیبی شکل قرار دارد و همچنین تزیینات، گچ‌بری‌ها، آجرکاری‌ها و  اُروسی‌های این بنا بسیار چشم‌نواز و فاخر هستند. این عمارت شامل دو بخش غربی و شرقی است که بخش غربی عمارت مقر حکومت خاندان خان اردلان بوده و بخش شرقی آن غلام‌گردش‌ها قرار دارند. بیرون از عمارت نیز حمام، اتاق قاب‌چین و اتاق خدمتکاران قرار دارد.

سفر به سنندج

مکان‌های معماری فراوانی از دوره‌های صفویه و قاجاریه در سنندج باقی مانده و این آثار باعث شده تا این شهر از لحاظ بافت معماری سنتی بسیار غنی باشد. بسیاری از بنا‌های این شهر به صورت عام المنفعه هستند؛ مانند: مساجد، تعدادی حمام، بازار و… . از اماکن دیدنی و مذهبی سنندج می‌توان به خانه کرد یا عمارت آصف وزیری، مجموعه تفریحی و پارک جنگلی آبیدر، پارک ملت، موزه سنندج، موزه تاریخ طبیعی، عمارت و چهارباغ خسروآباد، عمارت وکیل، عمارت مشیر دیوان، عمارت ملک التجار، عمارت احمدزاده، حمام خان، حمام شیشه، حمام عمارت آصف، حمام وکیل الملک، پل تاریخی قشلاق، بازار تاریخی سنندج، مسجد جامع سنندج، امامزاده هاجره خاتون، امامزاده پیرعمر و امامزاده پیرمحمد اشاره کرد که در ادامه چند مورد از این دیدنی‌ ها مفصل توضیح داده می‌شود.

یکی از جاذبه‌های دیدنی در شهر سنندج عمارت آصف وزیری یا همان خانه کرد است که به عنوان نماد و هویت فرهنگی، مردم شناسی و از ارزشمندترین آثار تاریخی استان کردستان است. این عمارت در زمان صفویه توسط میرزا علی نقی خان لشکرنویس یا همان آصف اعظم ساخته شده و بعدها در دوره‌های قاجار و پهلوی گسترش یافت و بخش‌هایی به آن افزودند، این بنا در سال 1382 مرمت شد و در فهرست آثار ملی کشور نیز ثبت شده است. این مکان در خیابان امام شهر سنندج واقع شده است.

موزه سنندج یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر تاریخی سنندج است، این موزه که در بخش بیرونی عمارت بسیار زیبایی به نام عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام یا همان عمارت سالار سعید قرار دارد، در سال 1136 سالار سعید خانه خود را به اداره فرهنگ شهر خود واگذار کرد و تا سالیان سال کاربری‌های متفاوتی مانند دانشسرا، کتابخانه و خانه پیشاهنگان داشت تا این که در سال 1354 به موزه سنندج تبدیل شد. داخل موزه دارای دو بخش باستان‌شناسی و مردم‌شناسی است و آثاری از دوران پیش از تاریخ تا دوره قاجار در آنجا نگهداری می‌شود. موزه سنندج نیز در خیابان امام سنندج واقع شده است.

حمام شیشه از دیگر جاهای دیدنی سنندج است که قدمتی 200 ساله دارد و دلیل نام‌گذاری آن به حمام شیشه، استفاده از شیشه‌های فوق‌العاده زیبا در تزیینات این بنا است. معماری این بنا ساده اما جذابست؛ امروزه بخش زیادی از شیشه‌های تزیینی حمام از بین رفته و احتمالا این بنا در دوره زندیه و یا قاجار ساخته شده است. این حمام در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

یکی دیگر از جاهای دیدنی سنندج عمارت وکیل است که وسعت زیادی دارد و دارای سه حیاط است که در هر یک از این حیاط‌ها عمارتی مخصوص قرار دارد. عمارت وکیل دو حمام خصوصی و عمومی نیز دارد. بخشی از عمارت در دوره زندیه ساخته شده و بخشی از آن نیز در دوره قاجار کامل شده است. از جذابیت‌های این عمارت سقفی زیبا با طراحی خاص (کلاه فرنگی)، اُروسی‌های بی‌نظیر و آجرکاری‌های عالی است.

مجتمع تفریحی آبیدر از دیگر جاهای دیدنی سنندج است که بر بالای کوه آبیدر قرار دارد و یکی از جاهای جذاب و دیدنی سنندج در شب است، پارک آبیدر در میان دو کوه کوچک و بزرگ قرار گرفته و در دل کوه‌ها چشمه‌های زیادی جاری است و بدین جهت آبیدر گفته می‌شود. آبیدر که به نوعی بام سنندج نیز هست چشم اندازی فوق‌العاده را از شهر سنندج در شب به نمایش می‌گذارد و همچنین بهتر است برای دیدن این مکان، غروب به آبیدر بروید تا نمایی از غروب خورشید را نیز از بام سنندج نظاره‌گر باشید.

سفر به سنندج

برای اقامت در سنندج چه کنیم؟

در اقامت در سنندج رزرو آنلاین اقامتگاه کمک زیادی به گردشگران می کند. قبل از برنامه ریزی برای سفر به جاذبه های گردشگری سنندج، با مراجعه به سایت مکانچی که به عنوان سیستم رزرو آنلاین اقامتگاه های غیرهتلی در این زمینه فعالیت می کند، امکان انتخاب میان گزینه های پیشنهادی و رزرو آنلاین اقامتگاه وجود دارد. اما میان همه انتخاب ها، اقامت در بومگردی های سنندج که معمولا در روستاهای اطراف هستند و به طور کلی انتخاب بومگردی برای اقامت در کردستان تجربه سفر متفاوت برای کسانی است که سفر به سنندج را برگزیده اند.

سفر به سنندج