سراب صحنه ، منطقه ای زیبا در کرمانشاه | Kermanshah

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سراب صحنه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با سراب صحنه کرمانشاه آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه خوش آب و هوا در ادامه با ما همراه باشید.

کرمانشاه یکی از شهرهای ایران است که حرف های بسیاری را در زمینه تاریخ و فرهنگ کشور برای گفتن دارد و به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های تاریخی در دنیا شهرت یافته است. کرمانشـاه با داشتن بیش از 5000 اثر دیدنی به عنوان اولین پایتخت گردشگری جهان اسلام از سوی سازمان ملل انتخاب شد و همچنین سومین شهر از لحاظ گردشگری بعد از شهرهای شیراز و اصفهان می باشد.

سراب صحنه (Sarab) نام منطقه ای است که طبیعت چشم نوازش هر گردشگری را درگیر می کند. این منطقه در شهرستان صحنه یکی از شهرهای استان کرمانشاه واقع شده که در ۵۵ کیلومتری شهر کرمانشاه قرار دارد. کوه های سربه فلک کشیده، باغ های میوه، درختان وحشی، آبشار با طراوت و البته غاری تماشایی اینجا را به بهشتی تبدیل کرده که زیبایی اش وصف ناپذیر است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


قدمت شهر صحنه، به دوران قبل از اسلام برمی‌گردد. این ادعا را گوردخمه‌ صحنه که به جای مانده از دوران هخامنشی است، اثبات می‌کند. گرداگرد این دره خوش آب و هوا را کوه‌های برافراشته احاطه کرده‌اند. از این رو امکان کوهنوردی و دیدن غار کیکاووس برایتان فراهم است.

سراب صحنه در محلی به نام دربند قرار دارد که دره ای پر از درختان سرسبز است که احتمالا تفرجگاه شاهان زیادی در طول تاریخ بوده است. طبیعت بینظیر باعث شده که در این دره امکانات تفریحی و اقامتی زیادی درست شود و گردشگران بسیاری به اینجا بروند. آب دره از چهارچشمه که در سمت شمالی دره قرار گرفته سرچشمه می گیرد.

در اینجا در زمان هایی نه چندان دور آبشار کوچکی قرار داشت که خشکسالی آن را به آبشار خشکه معروف کرده است. اطراف چهارچشمه اوج زیبایی این دره است جایی پر از تفرجگاه های تفریحی و درختان انبوه که کافیست یک بار به آنجا بروید تا ببینید که چگونه شیفته طبیعت اینجا شده اید و از بودن در آنجا سیر نمی شوید.

آبشار سراب صحنه

آبی که از چهارچشمه می‌جوشد، بعد از طی ۵۰۰ متر به آبشار اصلی می‌رسد. اینجاست که جوش و خروش آب، منظره‌ای تماشایی را پیش رویتان به نمایش می‌گذارد. آب با فشار زیاد از دل کوه به بیرون می‌ریزد و صحنه‌ای باشکوه را خلق می‌کند. اگر در فصل بهار به اینجا بروید، آبشار با آب فراوانش در اوج زیبایی است. البته در فصل‌های دیگر هم جلوه خاص خودش را دارد. وجود جلبکی سبز رنگ در صخره زیر آبشار، رنگ سبز چشم‎‌نوازی را پدید آورده است. آب این دره، باغ‌های زیادی را سیراب می‌کند.

یک کار جالب دیگر هم می‌تواند این باشد که در فصل زمستان به این منطقه سفر کنید. به خصوص دیدن آبشار یخ‌زده یکی از تصاویری است که هرجایی نمی‌توانید ببینید. تصویر رودخانه و دریاچه‌ی برف‌گرفته در کنار آب‌شار یخ‌زده‌ای که قندیل‌هایش دسته‌دسته کنار هم قرار گرفته‌اند تصویری تکرار نشدنی است.

سراب صحنه
سراب صحنه

بهترین فصل سفر

سراب دربند یک از تفرجگاههای اصلی ساکنین این شهرستان است. در فصل بهار و تابستان خانواده ها دورهمی خود را با برپایی چادرهایی در سایه سار درختان  تکمیل می کنند. به خصوص که محیط اطراف آبشار به ترتیبی ساخته شده که جایگاه‌های مناسب برای انداختن سفره و برپایی چادر وجود دارد. نکته مثبتی که فصل بهار این منطقه دارد این است که پر‌آب‌ترین لحظاتش را تجربه خواهد کرد و عکاسی در آن بی‌نهایت زیبا خواهد شد.

هرچند در هر فصلی از سال می‌توانید به این منطقه سفر کنید، اما پیشنهاد ما فصل پاییز است. واقعیت این است که بسیاری از طرفداران طبیعت‌گردی عاشق فصل بهار و تابستان هستند چون هم هوا به نسبت گرم‌تر است و هم طبیعت سبز است. ولی خیلی از طبیعت‌گردهای حرفه‌ای می‌دانند که فصل پاییز به خصوص در مناطق جنگلی کوهپایه‌ای مناظر بی‌نظیری را ایجاد می‌کند. سراب صحنه یکی از آن مناطقی است که با درخت‌های میوه‌ی وحشی و باغ‌های میوه پر شده است. برای همین جنگل‌هایش در پاییز زرد و قرمز و قهوه‌ای و نارنجی می‌شوند.

چنانچه در فصل زمستان به این منطقه سفر می‌کنید فراموش نکنید که حتما با تجهیزات مناسب سفر کنید و خطر گم شدن در جنگل در زمان ریزش برف را به خصوص در بخش‌های بکرتر جنگلی به هیچ‌وجه دست کم نگیرید و سعی کنید در بخشی از منطقه بمانید که جهت بازدید توریست‌ها ساخته شده است.

دسترسی

برای رسیدن به اینجا، باید به جاده کرمانشاه-همدان بروید. به کیلومتر ۵۵ کرمانشاه که برسید، گوشه‌ای از زیبایی‌های خلقت در پوشش طبیعتی بکر، چشمانتان را نوازش می‎‌کند. شمال شهر صحنه، یکی از خوش آب و هواترین مناطق را در خود جای داده است. منطقه‌ای به اسم سراب صحنه که چشمه‌سارها و رودخانه‌ها در آن، آب و هوایی روح بخش و سرزمینی حاصل‌خیر را پدید آورده است. این جاذبه‌ها اینجا را به اصلی‌ترین منبع آب شهر صحنه تبدیل کرده است. همچنین فاصله سراب صحنه تا تهران ۴۳۵ کیلومتر است.

آدرس: استان کرمانشاه، 55 کیلومتری شهر کرمانشاه، شهرستان صحنه

هزینه بازدید: برای خودروها 5000 تومان ورودی دریافت میشود و ورودی پیاده و دوچرخه رایگان است.

سراب صحنه
سراب صحنه

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨