روستای چلاو
روستای چلاو

روستای چلاو ☀️ بهشتی دیدنی در آمل | Mazandaran

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای چلاو

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ توریست شما را با روستای چلاو آمل در استان مازندران آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

دهستانی در 30 کیلومتری جنوب شرقی آمل و در شرق جاده هراز قرار دارد که چلاو نام دارد. این دهستان در کمرکش دره ها و کوه های زیبای البرز مرکزی قرار دارد و منظره ای زیبا و دلچسب را به چشمان تماشاگران هدیه می کند.

این دهستان سرسبز و زیبا در منطقه میانکوهی جنگلی و مرطوب واقع شده و از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل استان مازندران است که طبق روایت های مردم محلی شامل هفت آبادی پاریمه، پاشاکلا، نجار محله یا نجار کلا، تیار، گنگرج کلا، چمه بن، زرخونی میباشد و روستاهای سنگچال، فیلبند، لهاش، کردنشین، دایو، گت کلا، الیمستان و امامزاده قاسم (ع) نیز که در مجاورت آن قرار گرفته اند جزو منطقه بالای چلاو به شمار می آیند.

به دلیل وجود روستای چلاو در دامنه رشته کوههای البرز و جمع شدن ابرهای بارور در دره چلاو، آب و هوای این روستا نسبتا سرد و بارانی و مه آلود است و در اکثر مواقع سال در آن منطقه بارندگی وجود دارد. بارندگی های پیاپی در روستای چلاو و روستاهای اطراف، آنجا را به مناطقی جنگلی و سرسبز با زمینهایی حاصلخیز تبدیل کرده که روح و جان را نوازش میدهد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


روستای چلاو

جاذبه های دیدنی روستای چلاو

ییلاق چلاو

ییلاق چلاو در حدود ۲۵ کیلومتری آمل قرار گرفته است. این ییلاق اکثر روزهای سال بارانی و مه‌آلود است. با این اوصاف بهتر است در روزهای سرد سال به آنجا سفر نکنید.

روستای چلاو

رودخانه چلورد

رودخانه چلورد حاصل آمیزش گنگرج کلا و رودبارتیار است. این دو رود از دو منطقه متفاوت حرکت می‌کنند و در نهایت در منطقه‌ای به نام دواب به هم می‌پیوندند. مقصد نهایی همه آن‌ها نیز رودخانه هراز است.

روستای چلاو

امامزاده قاسم چلاو

این بقعه متبرک در ارتفاعات جنوبی روستای تیار است و مثل نگینی ارزشمند، مردان و زنان اهل دل را دور خود جمع کرده است. امامزاده آنقدر نزد مردم عزیز است که حتی کوه مجاور را نیز با نام وی می‌شناسند.

روستای چلاو

منطقه شکار ممنوع

چند سالی است که بخشی از جنگل‌ها و اراضی ییلاق چلاو را به منطقه شکار ممنوع تبدیل کرده‌اند. در اینجا گونه‌های نادر و زیبایی از حیوانات و پرندگان وجود دارد که هم سوژه خوبی برای عکاسی می‌شود و هم تجربه قشنگی از جانورنگری.

روستای چلاو

دسترسی

فاصله تهران تا چلاو حدود ۱۵۰ کیلومتر و فاصله آمل تا چلاو ۲۵ کیلومتر است. این دهستان در سمت راست خودش فیلبند و بندپی شرقی را دارد و در سمت چپش رودخانه هزار و دهستان لیتکوه. بهترین راه رسیدن به چلاو از شهرهای مرکزی و جنوبی ایران، پیوستن به جاده هزار است. از شهرهای شمالی هم باید به آمل بروید و بعد از ۲۵ کیلومتر رانندگی، خودتان را به پل منگل برسانید که در سمت چپ جاده هراز است. از پل تا ییلاق چلاو هم فقط ۱۵ کیلومتر رانندگی لازم است. الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)