رودخانه کرج ، رودی زیبا و خروشان | Karaj

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

رودخانه کرج

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با رودخانه کرج آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با این رودخانه خروشان و زیبا در ادامه با ما همراه باشید.

رودخانه کرج (Karaj River) رودخانه‌ای در البرز مرکزی و شمال باختری تهران است. این رودخانه از کوه‌های جنوبی البرز سرچشمه می‌گیرد. این رود از کوهی بنام کلون‌بستک در بلندی‌های خرسنگ سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسیری، رودخانه ولایت رود نیز به رود کرج پیوسته و پس از گذر کردن از حاشیه شرقی شهر کرج و سیراب نمودن دشت‌های کرج و شهریار به جاجرود می‌پیوندد.

رودخانه کرج
رودخانه کرج

این رودخانه از سال ۱۳۴۶ خورشیدی در شمار رودخانه‌های تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته است و رودخانه یکی از قطب‌های مهم گردشگری استان البرز به ویژه در شاخه اسپرت توریسم به شمار می‌رود و همه ساله در فصل صید (اواخر بهار تا اواخر تابستان) پذیرای شمار زیادی از گردشگرانی است که به ورزش ماهی‌گیری علاقه دارند. این رودخانه یکی از پرآب ترین رودخانه های کشور است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


رود کرج که در امتداد جاده کرج و چالوس واقع شده است، 75 کیلومتر طول و پنج تا هشت متر عرض دارد. همانطور که گفتیم سرچشمه اصلی آن کوه کلون بستک می باشد و در نهایت انتهای رودخانه به دریاچه نمک در قم می ریزد.

این رود تأمین‌کننده آب آشامیدنی تهران، آب کشاورزی مناطق همجوار و منبع تأمین برق کشور است. این رودخانه در گذشته تمامی باغ‌های شهر کرج و منطقه ییلاقی سرحدآباد و شهریار و ساوجبلاغ را آبیاری می‌نمود ولی در چند سال اخیر به دلیل رشد بی‌رویه مصرف آب در کلانشهر تهران، بخش عمده آب این رودخانه برای مصرف آشامیدنی به تهران منتقل می‌شود در نتیجه سهم آب باغ‌های استان البرز از این رودخانه بسیار کاهش یافته است.

رودخانه کرج
رودخانه کرج

در سال ۱۳۴۲ بر روی این رود سد امیرکبیر (سد کرج) که اولین سد چندمنظوره ایران بود ساخته شد. پیش از ساختن این سد در جنوب واریان، آب رودخانه از کرج هم می‌گذشت و پس از آبیاری دهکده‌های سر راه، آب زاید آن به مسیله هم می‌رسید. محیط پیرامون سد و همچنین کناره‌های رودخانه، گردشگاه ‌هایی زیبا دارد.

آدرس: البرز مرکزی- شمال باختری تهران

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨