خلیج گواتر ، کرانه ای زیبا در چابهار | Gwadar Bay

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

خلیج گواتر

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با خلیج گواتر آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این کرانه ساحلی زیبا در استان سیستان و بلوچستان در ادامه با ما همراه باشید.

چابهار یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی این کشور است که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است.

خلیج گواتر نام خلیج نسبتا کوچکی در طول ساحل مکران در دریای عمان است و همانگونه که از نام آن برمی آید، مکان اتصال دریا و خشکی با یکدیگر است. خلیج گواتر در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران و منتهی‌الیه جنوب غربی پاکستان، نیمی از کرانه این خلیج در ایران و نیمی دیگر در پاکستان قرار دارد. رودخانه ی باهوکلات از سمت ایران و  رودخانه ی نهر دشت از سمت پاکستان، به خلیج گواتر می ریزد.

بندری در کنار دریای عمان که در ۹۵ کیلومتری چابهار و دقیقا هم‌مرز با پاکستان است، به همین خاطر اجازه شنا در دریا داده نمی‌شود و تمام قایق‌ران‌ها نیز مراقب هستند به‌طور تصادفی وارد مرز پاکستان نشود. خلیج گواتر دارای جنگل‌های حرا است. این جنگل‌ها ۳۳ هکتار وسعت دارند. این منطقه به‌خاطر قرارگیری در مجاورت جنگل‌های حرا یکی از مناطق حفاظت شده‌ی محیط زیست است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


خلیج گواتر
خلیج گواتر

تجارت در گواتر پیشینه‌ای طولانی داشته است و تاجران بلوچ از آب‌های این خلیج، از هند به سمت آفریقا را زیر پا می‌گذاشته‌اند. گواتر از مراکز اصلی پرورش و صادرات میگو بوده است که در این سال‌ها کمی از رونق افتاده اما همچنان پابرجاست. روستای کوچک گواتر نزدیک‌ترین نقطه ایران به مرزهای آبی عمان است به گفته ی اهالی این منطقه کمی مورد بی توجهی قرار گرفته است. این روستا حدود ۱۶۰ هزار نفر جمعیت دارد و بیشتر مردم این منطقه به ماهیگیری و حصیر بافی مشغول هستند.

مردان و زنان گواتر بلوچ هستند، ولی ارتباط خویشی و نزدیکی با همسایگان خود در گوادر (نام پاکستانی گواتر) پاکستان دارند و رفت و ‌آمد و حتی ازدواج بین آن‌ها بسیار مرسوم است. زبان بلوچی مردم این منطقه با سایر نقاط قسمت بلوچستان ایران متفاوت است و به زبان بلوچی رایج در پاکستان نزدیک‌تر است،‌ هرچند تعدادی زیادی از مردم این منطقه به زبان فارسی هم تسلط دارند.

بیشتر دختر بچه‌ها مشغول فروش دستبند سوزن‌دوزی کاملا دست‌باف هستند و پسرها هم گوش‌ماهی، مروارید و انواع صدف می‌فروشند. با توجه به نزدیکی به آب‌های اقیانوس هند که سومین اقیانوس بزرگ روی کره‌زمین است، باعث شده تا گواتر دریایی کاملا متفاوت نسبت به خلیج‌فارس و دریایی خزر داشته باشد که در نوع خود بسیار جالب و منحصر به فرد است.

یک نکته خاص درباره گواتر این است که اگر از آن به سمت قطب جنوب حرکت کنید، با هیچ خشکی برخورد نمی‌کنید و بدون واسطه به قطب جنوب متصل است.

خلیج گواتر
خلیج گواتر

بهترین زمان سفر به خلیج گواتر

بندر گواتر به دلی برخورداری از آب و هوایی معتدل در تمام سال برای سفر مناسب بوده اما اگر می خواهید اوج زیبایی این بندر را مشاهده کنید بهتر است در فصل پاییز بندر گواتر را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید.

زیرا در این فصل گونه های مختلف از پرندگان به این بندر مهاجرت کرده و در پاییز بندر گواتر میزبان تعداد بیشماری از پرندگان مهاجر است که به تماشای آنها نشستن در این ایام یکی از زیباترین مناظر بندر گواتر بشمار می آید. حدود ۴۰ نوع از گونه‌های مختلف پرنده‌ها در قالب دسته‌های ۱۰۰ تایی وارد این منطقه می‌شوند.

خلیج گواتر
خلیج گواتر

اقامت در گواتر

روستای گواتر با توجه به مرزی بودن منطقه از امکانات اقامتی خاصی برخوردار نیست، پس بهتر است هنگام روز از این منطقه بازدید کنید و شب به چابهار برگردید، ‌ولی اگر اصرار دارید تا شبی را هم در این منطقه زیبا به صبح برسانید، می‌توانید با کسب اجازه از محلی‌ها در کنار چند کَپر (خانه‌های ساخته شده از چوب و برگ درخت خرما) اقامت داشته باشید.

البته به تازگی چند اقامتگاه بوم‌گردی در این منطقه تاسیس شده است که لذت سفر با تجربه اقامت در خانه‌های و البته غذای محلی دو چندان می‌شود. صبحانه همراه با شیر چایی (دودپطی) و نون محلی نیز از پذیرایی‌های رایج در این منطقه است.

دیگر جاذبه های دیدنی در منطقه

  • کوه‌های مینیاتوری (مریخی)

  • دریاچه صورتی (لیپار)

  • بندر بَریس

  • بندر پسابندر

دسترسی

اگر خواستید به خلیج گواتر سفر کنید، می توانید راحت ترین راه که خرید بلیط هواپیما است را انتخاب کنید و تنها یک ساعت و نیم در راه باشید. اما اگر خواستید با ماشین خود از تهران به سمت این خلیج دیدنی سفر کنید باید تحمل ۲۰ ساعت رانندگی را تا رسیدن به مقصد داشته باشید. مخصوصا اگر در روشنایی روز وارد جاده وهم‌انگیز‌ش شوید،‌ مجذوب سکوت و زیبایی آن خواهید شد و تجربه فوق‌العاده‌ای به دست خواهید آورد.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨