خانه ملاباشی 
خانه ملاباشی 

خانه تاریخی ملاباشی در اصفهان | Isfahan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

خانه ملاباشی 

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با خانه ملاباشی ، یکی از خانه های تاریخی اصفهان آشنا خواهیم کرد . در ادامه مطلب همراه ما باشید .

خانه ملاباشی یا خانه معتمدی یکی از خانه های تاریخی اصفهان مربوط به زمان زندیه و قاجاریه است و در زمان ظل سلطان این کوچه و محل را ملاباشی که منجم ناصرالدین شاه بوده خریداری کرده است. تمام کوچه و اطراف آن شامل اصطبل، آشپزخانه و خانه های دیگر بوده است. میرزا احمد ملاباشی مالک خانه، فاضل و عالم فقیه بوده و در اصفهان مصدر امور شرعی را داشته است.خانه معتمدی (خانه ملا باشی) در اصفهان، محله پا قلعه، خیابان ملک واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۸۸۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه ملاباشی 

خانه ملاباشی 

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


این خانه یک نهاد مذهبی- فرهنگی بوده و دارای یک حیاط بیرونی، دو اتاق کار، سه ورودی مستقل بیرونی است و در جبهه غربی حیاط بیرونی فضای مستقلی به اتاق کار مالک و پذیرش مراجعین اختصاص داشته است، از هنر فلزکوبی بر روی چوب در این بنای تاریخی استفاده شده است.خانه ملاباشی در خیابان ملک، کوچه پشت بارو واقع شده است.خانه تاریخی معتمدی دارای بیرونی حوضخانه حوضخانه در دو طبقه است و شاهنشین دارد و اتاقهایی در اطراف و بالای آن قرار دارد و دارای اندرونی است و هر کدام جلوه ای از هنر معماری ایرانی است.

خانه ملاباشی 

خانه ملاباشی 

 در این خانه مراسم عزاداری و روضه خانی برگزار می شد. در آن ایام وقتی اشراف زاده ای خانه ای را در کوچه ای می خرید نام آن کوچه به نام مالک خانه تغییر می کرد. ملاباشی کوچه و محل را که در آن آشپزخانه و اسطبل و خانه های دیگری در آن بود خریداری کرد. بعدها در سال 80 آقای معتمدی این خانه را خرید و اقدام به بازسازی آن نمود. این خانه خشت و گلی است و در آن گچ و چوب و کاشی نیز به کار رفته است.

همچنین دارای دو قسمت اندرونی و بیرونی است که در اندرونی 15 اتاق وجود دارد. حوضخانه در دو طبقه در بیرونی وجود دارد و یک قسمت شاهنشین با اتاق هایی در اطراف و بالای آن نیز در بیرونی وجود دارد. اتاق های زیبا با پنجره هایی با شیشه های رنگی،گچ بری بینظیر این ساختمان، کاشیکاری های این مکان و نوع معماری از این خانه جاذبه ای منحصر به فرد ساخته است.

خانه ملاباشی 

خانه ملاباشی 

خانه ملاباشی 

آدرس خانه ملاباشی اصفهان:

 ایران، اصفهان، خیابان هشت بهشت غربی، خیابان ملک، نرسیده به انگورستان ملک سمت چپ خیابان می باشد.خانه ملاباشی 

مقالات بیشتر درباره اصفهان بخوانید : الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)