‌جواهردشت چابکسر ، بهشتی زیبا در استان گیلان

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

‌جواهردشت چابکسر

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با جواهردشت چابکسر آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه زیبا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

جواهردشت چابکسر ، ییلاقی زیبا برای پشت سر گذاشتن روزهای گرم تابستان بوده که این طبیعت بکر مملو از شگفتی است. هر آنچه که از طبیعت خواستارید از کوه، جنگل، طبیعت دست‌نخورده گرفته تا چشم‌اندازهای زیبا در بلندای کوه، همگی را می‌توانید در ‌جواهردشت به تماشا بنشینید. این طبیعت زیبا برای طبیعت‌گردان بهترین گزینه خواهد بود.

به‌ طور کلی گیلان جاهای دیدنی بی‌شماری را در خود جای داده است. هنگامی که به ‌گیلان سفر می‌کنید به‌ غیر از دریا، از طبیعت‌های بکر شمال نیز دیدن نمایید. تصور کنید که هر روز با آواز پرندگان و صدای آب از خواب بیدار شوید؛ این تنها آغاز روز در این منطقه است؛ پس در اولین فرصت به ‌جواهردشت، این طبیعت فوق‌العاده سفر کنید. این مکان طبیعت‌گردی بی‌نظیر بهترین لحظات را برای شما رقم خواهد زد.

‌جواهردشت چابکسر
‌جواهردشت چابکسر

جواهردشت کجا قرار دارد؟   

در استان گیلان و در بخش چابکسر روستایی ییلاقی به نام جواهردشت قرار دارد. ارتفاع جواهردشت در مرتفع‌ترین نقطه به ۲۵۰۰ متر می‌رسد و مساحت آن ۱۰۰ هکتار است. این ییلاق در مرز شرقی گیلان و در فاصله ۲۵ کیلومتری سیاهکل رود و ۴۵ کیلومتری از رودسر واقع شده است. در ارتفاعات این شهرستان، روستای ‌جواهردشت قرار گرفته و در برخی از مواقع با اقیانوسی از ابر پوشیده می‌شود. در بخش جنوبی ‌جواهردشت کوه ‌سماموس، قله بلند گیلان و با ارتفاع ۳‌.۶۷۷ متر از سطوح دریا، در مرز بین گیلان و مازندران و به ‌سمت دریای کاسپین به چشم می‌خورد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


مسیر جاده‌ای جواهردشت بسیار جذاب بوده و پیچ‌وخم زیادی دارد و از روستاهایی مانند قاسم آباد و سیاهکل رود گذر می‌کند. رودخانه رحیم آباد آب شرب بخش‌های گوناگون شهرستان رودسر را تامین می‌نماید و به این روستای ییلاقی زیبا فرستاده می‌شود. جواهردشت و جواهرده از لحاظ اسمی با ‌یکدیگر تشابه دارند؛ اما می‌توان گفت که جواهردشت به نوعی ناشناخته مانده و به‌طور نادرست جواهرده فرض می‌شود. این دو مکان از یکدیگر دور نیستند؛ اما از تفاوت‌های زیادی برخوردار هستند.

به ‌گفته قدیمی‌های این محل، جواهر نام یک شخصی در جواهردشت بوده و افراد زیادی به او احترام می‌گذاشتند و در همین موضوع سبب شد تا این آبادی را جواهردشت بنامند؛ اما افراد دیگری معتقد بوده‌اند که جنگل‌ها و زمین‌های دامداری به‌ سبزه‌زار تبدیل شده‌اند و زیبایی سبزه‌ها و مرغوب بودن زمین برای کشت‌وکار سودمند بوده، از این‌رو نام این محل را جواهردشت نهادند. مردم این محل قدمت جواهردشت را از در حدود چهارصد سال می‌دانند؛ اما برای اثبات این موضوع شاهدی وجود ندارد و با ارزیابی‌های علمی، عمر جواهردشت از سیصد سال تجاوز نمی‌کند.

‌جواهردشت چابکسر
‌جواهردشت چابکسر

جاذبه‌های ییلاق ‌جواهردشت

از جاذبه‌های طبیعت زیبای جواهردشت چابکسر چشم‌نواز می‌توان ‌کوه ‌سماموس، جنگل‌های سرسبز، چشمه‌های جوشان و رودهای بسیار، مراتع پر از گل و دشت معتدل جواهردشت را نام برد. در برخی از روزهای سال‌ این منطقه در بین ابرها قرار می‌گیرد که یک تجربه خاص را برای گردشگران رقم می‌زند. در قسمت‌های گوناگون مسیر اختلاف ارتفاع به ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر می‌رسد که این موضوع باعث می‌شود تنوع آب‌وهوایی بسیاری را شاهد باشید، به‌گونه‌ای که حتی در فصل تابستان نیز ارتفاعات جواهردشت بسیار خنک هستند.

اگر در طول جاده جواهردشت عبور کنید از عطر و بوی درختان پرتقال سرمست خواهید شد. آب لوله‌کشی این ییلاق زیبا از چشمه تامین می‌شود. در این منطقه می‌توانید زمین‌های زراعی و خانه‌های شیب‌دار روستایی را مشاهده کنید. این منطقه، شب‌های پرستاره و چشم‌انداز رویایی دارد. جواهردشت بعد از روستای دیلمان سرسبزترین روستا در گیلان به حساب می‌آید. همچنین شبکه تلفن همراه پوشش‌دهی بسیار مناسبی را در این منطقه در نظر گرفته است.

‌جواهردشت چابکسر
‌جواهردشت چابکسر

پوشش‌های گیاهی جواهردشت

در ارتفاعات جواهردشت چابکسر پوشش گیاهی متنوعی وجود دارد. در بخش‌های پایین این منطقه، نوعی شمشاد باارزش به چشم می‌خورد که به آن میش‌گوش می‌گویند؛ همچنین پوشش‌های گیاهی جنگل را درختان پهن برگ گوناگون تشکیل می‌دهند. زمین‌های منحصربه‌فرد جواهردشت توسط افراد محلی زیر کشت سیب‌زمینی قرار می‌گیرند. از دیگر پوشش‌های گیاهی پایین جواهردشت می‌توان به‌ درختان توسکا و ممرز اشاره کرد. در این دشت، گل‌های خوشبو و خوش‌رنگ و گل گاوزبان نیز می‌رویند.

در قسمت میانی این منطقه انواع درختان آزاد، خرمالوی وحشی و توسکا به چشم می‌خورند. همچنین درختان ‌بلوط، راش و ون را می‌توان در ارتفاعات مشاهده کرد. در مسیر می‌توانید گل‌های پامچال و بوته‌های تمشک را مشاهده نمایید. در بخش‌های گوناگون دشت، اسب‌های آزاد در حال چرا هستند و به ‌مناظر زیبایی دوچندانی را هدیه داده‌اند. در نواحی سرولات و جواهردشت حیواناتی مانند بز و شوکا زیاد دیده می‌شوند. پلنگ و گربه وحشی نیز در جنگل‌ها یافت خواهند شد. پرندگانی نظیر سارگپه و قرقاول نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.

سفر به جواهردشت چابکسر

گذر از جاده پرپیچ‌وخم جواهردشت شما را به بهشتی بین ابرها می‌رساند. این ییلاق غنی از رودها و جنگل‌های سرسبز است و از هر طرفی که بروید برای تنفس و پیاده‌روی بسیار مناسب خواهد بود. زیبایی‌های جواهردشت شامل ناصره دشت و لووه سر می‌شوند. در گردش خود می‌توانید دام‌های در حال چرا و اسب‌های وحشی را نیز مشاهده نمایید. هنگامی که هوا صاف باشد، پهنه ساحلی دریای خزر مشاهده خواهد شد. از بهترین تفریحات این ییلاق می‌توان به ‌طبیعت‌گردی در دشت، عکاسی از چشم‌انداز زیبا، قدم زدن در بین اقیانوس ابر، جیپ سواری در جاده‌های جنگلی و تماشای غروب جذاب جواهردشت اشاره کرد.

اگر یک ساعت پیاده‌روی کنید از اولین روستا به‌ نخسین چشمه می‌رسید و اگر همین مسیر را یک ساعت و نیم ادامه دهید، به ‌بالاترین قسمت دشت باچشم‌اندازی سرشار از بوته‌های گون روبه‌رو خواهید شد. در این نزدیکی چشمه‌ای وجود دارد که می‌توانید آب آن را بنوشید. اگر قصد داشته باشید که به ارتفاعات و جاذبه‌های جواهردشت بروید، حتما به‌ کمک راهنماهای محلی احتیاج خواهید داشت.‌ در اواسط مرداد ماه، جشنواره‌های محلی و مسابقاتی مانند کشتی و اسب سواری و طناب‌کشی با تعامل سازمان میراث فرهنگی برگزار می‌شوند. دیدن این رویدادها در این مکان جذاب، دلنشین است.

‌جواهردشت چابکسر
‌جواهردشت چابکسر

صعود به قله ‌سماموس

هنگامی که به‌ جواهردشت چابکسر سفر می‌کنید و اقامت چند روزه دارید، حتما به‌ جاهای دیدنی آن نیز سری بزنید. از ممتازترین دیدنی‌های منطقه، سرولات نام دارد که در مسیر جاده ییلاقی به چشم می‌خورد. سرولات پوشش گیاهی جذاب و بی‌نظیری است و پیاده‌روی و تفریح در این مکان بسیار لذت‌بخش خواهد بود. اگر به ‌کوهنوردی علاقه‌مند هستید، جواهردشت یکی از راه‌های شروع برای صعود به کوه ‌سماموس است. راه صعود به ‌قله ‌سماموس، ۷ کیلومتر طول و ۱۶۰۰ متر ارتفاع دارد و اواسط ماه مرداد عالی‌ترین زمان برای رفتن به آن خواهد بود.

در اوایل مسیر، شیب کوه ملایم است که به ‌مرور زیاد می‌شود. اگر قصد داشته باشید تا به این قله را صعود کنید به ۶ ساعت زمان نیاز خواهید داشت؛ اما در بالای قله یک منظره‌ای فوق‌العاده از سواحل دریای خزر تا چمخاله را شاهد خواهید بود. در قسمت‌هایی از راه صعود در احاطه ابرها قرار خواهید گرفت. ارتفاعات این قله سرچشمه این ییلاق زیبا هستند.

یک امام زاده به ‌نام نقره عباس که جایی برای زیارت افراد محلی و انجام نذورات آن‌ها است در این منطقه وجود دارد. زمانی که در این مسیر مشغول به پیاده‌روی هستید و هنگامی که وارد روستا می شوید، حتما در این امام زاده یک تنفس داشته باشید و سپس به مسیر خود ادامه دهید. در روستاهای اطراف ‌جواهردشت، پیاده‌روی لذت‌بخش خواهد بود. روستای قاسم آباد یکی از روستاهای معروف در این منطقه است. البسه و رقص محلی در روستای قاسم آباد معروف هستند.

‌

وسایل ضروری برای سفر به‌ جواهردشت

برای سفر به ‌جواهردشت حتما باید کفش مخصوص پیاده‌روی و در صورت نیاز کوهنوردی را به همراه داشته باشید. زمانی که وارد روستای ورودی این ییلاق می‌شوید، یک بازار کوچک برای تهیه مواد غذایی وجود دارد. اگر می‌خواهید مدت زمانی طولانی در طبیعت بمانید و تا ارتفاعات عبور کنید، آب و غذا به اندازه کافی و دیگر ملزومات مهم را به همراه داشته باشید. در ارتفاعات هیچ امکاناتی وجود ندارند. برای طبیعت‌گردی چراغ قوه و ابزارهایی برای مهیا کردن آتش را فراموش نکنید.

یکی از واجب‌ترین ابزار در سفر به جواهردشت، دوربین عکاسی است. هنگامی که در این طبیعت خوش آب‌وهوای جواهردشت پیاده‌روی می‌کنید، چشم‌اندازهایی را خواهید دید که می‌توانید بهترین خاطرات را از آن‌ها به ثبت برسانید. کیسه خواب و البسه گرم و کیسه زباله را با خود به همراه داشته باشید و از همه مهم‌تر طبیعت را تمیز نگه دارید.

مسیرهای دسترسی به جواهردشت چابکسر

آب‌وهوای مساعد و پوشش گیاهی مناسب سبب شده تا افراد بسیاری از روستاهای اطراف به ‌جواهردشت کوچ کنند. جواهردشت یکی از جاهای دیدنی رودسر محسوب می‌شود که برای سفر به آن باید به استان گیلان بروید. پایتخت‌نشینان برای دسترسی به‌ گیلان می‌بایست از راه اتوبان کرج ـ قزوین یا جاده چالوس سفر خود را در پیش بگیرند. افرادی که در مناطق جنوبی و غرب ساکن هستند می‌توانند در میانه مسیر قزوین ـ رشت گذر کنند.

همچنین افرادی که در سمت شرق و شمال شرق زندگی می‌کنند می‌توانند از جاده‌های شرقی به سمت گرگان رفته و بعد در مسیر جاده ساحلی مسیر خود را در پیش بگیرند. برای آن‌هایی که ساکن شرق تهران هستند نیز می‌توانند از جاده‌های فیروزکوه و هراز به‌ شمال تردد نمایند؛ اما تقریبا نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر به‌ مسیر آن‌ها افزوده می‌شود‌‌.

سخن پایانی

جواهردشت در استان گیلان و در بخش چابکسر قرار دارد. اگر یک طبیعت‌گرد هستید یا به ‌طبیعت‌گردی علاقه‌ فراوان دارید، بهترین مکان برای تفریح این ییلاق زیبا خواهد بود. جواهردشت چشم‌اندازهای باورنکردنی را در خود جای داده که با تماشای آن‌ها حیرت‌زده خواهید شد. پرندگانی مثل قرقاول، حیواناتی از جمله گربه وحشی و پلنگ و از همه مهم‌تر اسب که در این منطقه زندگی می‌کنند زیبایی دوچندانی را به این طبیعت بخشیده‌اند. پوشش گیاهی مختلف در این منطقه سبب شده تا بتوان رویش گل گاوزبان، گل‌های خوش‌رنگ، بلوط و خرمالوی وحشی را به تماشا نشست. پیشنهاد می‌شود برای روزهای گرم تابستان سفر به این طبیعت دست‌نخورده را از دست ندهید.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨