جنگلی که جیغ می کشد کجاست ؟ | Mashhad

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جنگل جیغ مشهد

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با جنگل جیغ مشهد آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این جنگل ترسناک در مشهد در ادامه با ما باشید.

رفتن به جنگل و کمپینگ و لذت بردن از فضای سبز و درختان جنگلی، همیشه یکی از بهترین علایق برای افرادی بوده است که عاشق طبیعت هستند. اما در مورد این جنگل موضوع کمی متفاوت است و کمتر کسی ممکن است که برای بازدید از آن مشتاق باشد!

تصور کنید همین که شب آغاز می شود و ماه در آسمان نمایان می شود، از درختان و زمین های جنگل صداهای عجیب و وحشتناک به گوشتان می رسد. به گفته‌ی برخی، در جنگل جیغ مشهد صدایی شبیه به جیغ زنی است که زنده زنده در آتش می‌سوزد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


روستای سربرج یکی از توابع منطقه طرقبه در شهرستان مشهد به دلیل داشتن پدیده ای وحشتناک، جزء مناطقی است که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. اما اینکه در اول جاده‌ی این جنگل، بسیاری راه برگشت را انتخاب می‌کنند خود داستانی جدا دارد. روزها در این جنگل همه چیز کاملا عادی و آرام است. شب‌هنگام اما صدایی عجیب و وحشتناک از درختان این جنگل به گوش می‌رسد. صدایی شبیه سوت یا جیغ که به محض تاریک شدن هوا شنیده‌ شده و تا سپیده دم ادامه دارد.


پیشنهاد رزرو هتل در مشهد

مشهد، پایتخت معنوی ایران؛ شهری که با شنیدن نامش نخستین چیزی که در ذهن همه ما تداعی می‌شود بارگاه نورانی امام رضا (ع) است. مشهد قطب گردشگری مذهبی کشور به شمار می‌رود؛ چرا که اغلب گردشگران به شوق زیارت حرم مطهر به این شهر سفر می‌کنند. اما شهر مشهد علاوه بر فضای معنوی بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع)، جاذبه‌ های تاریخی، طبیعی و فرهنگی بسیاری دارد.در بخش جنوبی حرم، مسجد بی‌نظیر گوهرشاد واقع شده که به واسطه سبک معماری، کاشی‌کاری‌ های زیبا و قدمت تاریخی از پربازدیدترین مساجد ایران است. در این بنای باستانی تلفیق هنر ایرانی و اسلامی را می توانید از نزدیک نظاره کنید.

برای رزرو هتل مشهد وارد علی بابا شوید. سپس تاریخ رفت و برگشت و تعداد مسافر را وارد کنید و روی جستجو کلیک کنید. در صفحه‌ ای که باز می‌شود شما می‌توانید لیست بهترین هتل های مشهد را ببینید. در سمت راست صفحه از قسمت فیلترها می‌توانید رنج قیمت، تعداد ستاره و امکاناتی که انتظار دارید را انتخاب کنید. برای پیدا کردن هتل‌ های ارزان، هتل‌ هایی با ستاره کمتر و قیمت پایین‌ تر را فیلتر کنید.

اما این صدا از کجاست؟

در ابتدا گردشگران و اهالی تصور می‌کردند که سروصدا‌های جنگل به علت وزش باد از میان درختان است، اما به مرور زمانی که این صدا‌ها همچنان در تابستان که بادی وجود نداشت ادامه پیدا کرد، این تصور نیز منتفی و بنابراین ترس و وحشت بازدید کنندگان واهالی روستا بیشتر شد.

به این ترتیب اغلب این صدا‌ها را به اجنه شیاطینی که در جنگل سکونت دارند نسبت دادند. صدای جیغی شبیه به یک زن که تمام شب را ناله و فریاد می‌کند. اما خب مسلما همه می‌دانیم که این باور نمی‌تواند حقیقت داشته باشد.

همزمان نیز برخی فکر می‌کردند که ملخ‌هایی که در جنگل می‌زیند هنگام پرواز این صدا را تولید می‌کنند، اما با تحقیقاتی که کارشناسان انجام دادند این نظریه هم اشتباه از آب درآمد.

عده ای جنگل سربرج در مشهد را نفرین شده می دانند و می گویند که این جنگل محل زندگی اجنه و شیاطین است. به گفته آنها شب ها شیاطین و روح های نفرین شده در این جنگل ها پرسه می زنند و صدای های دلخراشی را از خود سر می دهند.

جنگل جیغ مشهد
جنگل جیغ مشهد

اما گفتنی است که هیچ پدیده‌ی غیر طبیعی(نظیر مشاهده شبه یا دیگر جانداران غیر طبیعی) در منطقه به چشم دیده نشده است. همچنین این جنگل در دره‌ی رودخانه‌ای که یکی از سرچشمه‌های سد طرق است قرار دارد که فصولی از سال خشک بود. اما از سالی که این صداها از جنگل شنیده می‌شود (۱۳۹۰)، آب رودخانه همچنان جاری و باقی است. همین امر باعث جلب توجه مردم و به تبع آن، ترس آن‌ها از این پدیده‌ شگفت‌انگیز شده است. وحشتی که می‌تواند گردشگران کنجکاو را به‌ سوی خود جلب کند.

راز جنگل جیغ مشهد

به منظور بازگشایی رمز و راز صداهای عجیب و غربی که در این جنگل با پدیدار شدن ماه به وجود می آمد اهالی روستای سر برج به همراه دهیار محل، ابراهیم عرب تصمیم گرفتند تا موضوع را با بخشدار منطقه در میان بگذارند. بخشداری این استان هم با شنیدن موضوع عجیب این جنگل تعدادی از کارشناسان خود را به جنگل سربرج اعزام نمود.

با توجه به تحقیقاتی کارشناسان بر روی صداهای موجود در این جنگل انجام دادند دریافتند که این جیغ های ممتد ناشی از صدای جیرجیرک هایی است که در زبان محلی به آن (کز) می گویند. در واقع این جیرجیرک ها سال هایی که بارش باران فراوان باشد و رودخانه سربرج پرآب و خروشان باشد، به روستا حمله می کنند و در لابه لای درختان و گیاهان پنهان می شوند.

ممکن است بر روی هر درخت نزدیک ۳ هزار جیرجیرک بنشیند. تمام این جیرجیرک‌ها در حاشیه‌ی دو کیلومتری رودخانه هستند و تعداد زیاد آن‌ها باعث شده که آواز دسته‌ جمعی‌شان مانند صدای جیغ و زوزه به نظر برسد. این جیرجیرک‌ها تا ۴۰ روز زنده هستند و بعد از بین می‌روند.

جنگل جیغ مشهد
جنگل جیغ مشهد

اما با تمام این تحقیقات، این نتیجه نیز نمی تواند درست باشد زیرا این جیرجیرک ها به مدت 40 روز زنده هستند و وجود دارند اما صدای جیغ در تمام سال در جنگل جیغ به گوش می رسد و یک موضوع دائمی است. بنابراین با وجود تحقیقات بسیار هنوز کارشناسان نتوانسته اند پرده از راز این جنگل مخوف بردارند و راز این جنگل ترسناک در پرده ای از ابهام باقی مانده است.

ویدئو جنگل جیغ

 

آدرس جنگل جیغ؛ استان خراسان رضوی، جنوب مشهد، طرقبه، روستای سربرج

هزینه ورودی چنگل جیغ؛ رایگان

ساعت بازدید جنگل جیغ؛ همه روزه 24 ساعته

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨