جنگل ارسباران
جنگل ارسباران

جنگل ارسباران ، طبیعتی بکر در استان آذربایجان شرقی

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جنگل ارسباران

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره جنگل ارسباران صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این جنگل زیبا در استان آذربایجان شرقی در ادامه با ما همراه باشید.

ارسباران یا قره داغ ناحیه کوهستانی وسیعی است در شمال استان آذربایجان شرقی، که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده‌ است. در سال ۱۹۷۶، یونسکو ۷۲٬۴۶۰ هکتار از اراضی منطقه را به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرد.

منطقه‌ی بسیار زیبای ارسباران، از جمله مناطق پرتردد و محبوب گردشگری در استان آذربایجان شرقی است که با چشم‌اندازهای طبیعی و خارق‌العاده و نیز آثار تاریخی ارزشمند، یکی از مناطق محبوب گردشگری در شمال غربی ایران محسوب می‌شود. شباهت‌های زیادی بین جنگل‌های شمال ایران و ارسباران وجود دارد و هر دو ساختاری هیرکانی دارند.

جنگل ارسباران
جنگل ارسباران

این منطقه بکر جایگاه 215 گونه از پرندگان شگفت انگیز، 29 گونه از خزندگان نادر، 48 گونه از پستانداران و 17 نوع ماهی می باشد. در ارسباران آثار باستانی بسیار ارزشمندی نیز یافت می شود که سالانه نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. از برجسته ترین این آثار می توان به دژ طوماسیاش، کلیسای نازینی و قلعه بابک اشاره کرد.

جنگل ارسباران
جنگل ارسباران

در مورد پوشش گیاهی جنگل های ارسباران باید گفت که در این منطقه تنوع گیاهی بسیار بالاست و علاوه بر این، پوشش گیاهی ای که در ارسباران وجود دارد در جهان کمیاب است، گیاهانی مثل ممرز، گردو، بلوط و سرخدار از گیاهان پر رشد در ارسباران هستند. حیواناتی مثل روباه، گرگ، خرس قهوه ای، شغال و… و پرنده هایی مثل عقاب، شاهین، کبک هم از پرنده هایی هستند که  در این منطقه زندگی می کنند.

جنگل ارسباران
جنگل ارسباران

چشمه های آب گرم و سرد این منطقه در میان گدشگران از محبوبیت ویژه ای برخوردارست، ارسباران همچنین افتخار میزبانی از معروف ترین مجتمع آب درمانی کشور به نام تاسیسات آب درمانی کلییر می باشد.

همانطور که گفته شد ارسباران منطقه ای جنگلی و کوهستانی است که کوه های رفیع آن یکی از شاخص ترین ویژگی هایش هستند، از بین کوه های این منطقه می توان به کوهستان کمتال با ۳۱۰۰ متر ارتفاع اشاره کرد. کوهستانی با دامنه های پر شیب و صعب العبور که همین مورد به بکر ماندن آن کمک زیادی کرده است.

جنگل ارسباران
جنگل ارسباران

بهترین زمان سفر به ارسباران

قطعا با وجود این همه زیبایی و طبیعت بکر این جنگل ها ترغیب به بازدید از آنها شده اید. در هر صورت، ارسباران منطقه ای کوهستانی و جنگلی است پس همان طور که می توان حدس زد، هوای سردی دارد. بنابراین بهترین زمان سفر به ارسباران و بازدید از آن در فصل تابستان است که خنکی هوای اینجا بسیار لذت بخش است.

جنگل ارسباران
جنگل ارسباران

دسترسی 

دسترسی به ارسباران از مسیرهای متفاوتی میسر است که از مهم ترین آنها می توان از طریق تبریز اشاره کرد. مسافرین می توانند از تبریز با پیمودن مسافت زمینی از طریق جاده تبریز – اهر به سبلان برسند. البته ابتدا پس از طی کردن مسیر 110 کیلومتری به اهر خواهند رسید و پس از ادامه دادن مسیر تا اواسط شهر به قبرستانی خواهند رسید و پس از عبور از قبرستان وارد مسیر اهر به کلیبر خواهند شد. این منطقه حفاظت شده تا کلیبر ۴۶ کیلومتر فاصله دارد.

مسیر تبریز به ارسباران را می توانید در نقشه زیر ببینید؛

آدرس جنگل ارسباران؛ استان آذربایجان شرقی، جاده تبریز – اهر، ۴۶ کیلومتری کلیبر

هزینه ورودی جنگل ارسباران؛ رایگان

ساعت بازدید جنگل ارسباران؛ همه روزه 24 ساعته

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید؛

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨