لیدوما تریپ

جاهای دیدنی شاهین دژ

آذربایجان غربی با برخورداری از تمدن کهن و آثار تاریخی غنی و جاذبه‌های متعدد فرهنگی و طبیعی به عنوان یکی از قطب‌های مهم گردشگری ایران محسوب می‌شود که تنوع آثار تاریخی و زیبایی‌های این استان می‌تواند در ایام نوروز مسافران زیادی را از جای جای ایران به این استان بکشاند. شاهین‌دژ در شمال غرب ایران و جنوب آذربایجان غربی با جاذبه‌های گردشگری و بناهای تاریخی فراوان حکایت‌گر تاریخی پرقدمت بوده و می‌تواند میزبان خوبی برای گردشگران و میهمانان نوروزی باشد؛ این شهر در ۷۲ کیلومتری شمال غرب تکاب، ۶۰ کیلومتری جنوب شرق میاندوآب و ۶۳ کیلومتری شمال بوکان قرار دارد.در ادامه مطلب همراه تاپ توریست باشید تا با جاهای دیدنی شاهین دژ بیشتر آشنا شوید.

غار صخره ای بی بی کند 

این غار قدیمی در جنوب غربی مرکز شهرستان با فاصله تقریبی 18 کیلومتر واقع شده است؛ زمان ساخت آن معلوم نیست و اهالی منطقه تاریخ ساخت آن را مربوط به سه هزار تا سه هزار و 500 سال قبل نسبت می دهند. این غار در دل کوه کنده شده و بیشتر برای جلوگیری از هجوم اقوام مختلف و در واقع پناهگاهی برای مردم یا حاکم آن دیار بوده است. این اثر متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است و به شماره 3324 در سال 1379 به ثبت رسیده است و با 13 اتاق کنده شده در داخل کوه چشم اندازی بسیار زیبایی برای بازدیدکنندگان به نمایش می گذارد.

جاهای دیدنی شاهین دژ
جاهای دیدنی شاهین دژ

نقوش صخره‌ای عقربلو

این اثر منحصر بفرد در روستای عقربلو در7 کیلومتری غرب شاهین دژ ودر کناررودخانه دائمی زرینه رود شاهین دژ واقع گردیده است. در حدود 500متری شمال روستا بلندی صخره ای کوچکی قرار گرفته است که دارای سطحی صاف وسیقلی است. درضلع شرقی این سطوح آثار حجاری انسان عصر شکار به چشم می خورد. این نقوش بسیار جالب توجه تصاویر زیبایی از چند بزکوهی ویک سری علائم دیگر را به تصویر کشیده است.این اثر نیز به ثبت ملی رسیده است.

جاهای دیدنی شاهین دژ
جاهای دیدنی شاهین دژ

کوه پیر محمد

کوه پیر محمد، در شمال شرقی شهرستان شاهین‌دژ که تقریباً از همه جای شهر شاهین دژ قابل رویت است از این کوه دره قره قیه (قه ره قایه) و دره زینالو (زینه لی) منشعب می‌شوند که داری طبیعت زیبا هستند این کوه از لحاظ اعتقادی و طبیعی در فصل بهار برای تفریح بومیان منطقه داری اهمیت است که مردم برای قربانی کردن یکی از روزها را در این منطقه به سر می‌برند.

جاهای دیدنی شاهین دژ
جاهای دیدنی شاهین دژ

معماری صخره ای سماقان

در ۱۵ کیلومتری غرب شاهین دژ با ۱۷ اتاق کنده شده در دل کوه با یک تراس بسیار جالب با دید منظره قابل توجه در بالای کوه در مجاورت روستایی به همین نام از آثار جال توجه این منطقه است که متعلق به هزاره اوا قبل از میلاد می باشد.

جاهای دیدنی شاهین دژ
جاهای دیدنی شاهین دژ

حمام قدیمی قپان

حمام قدیمی قپان شاهین‌دژ راسته قپان (خیابان شهید باکری): این حمام قدیمی که قدمتش به دوره قاجاریه برمی‌گردد در خیابان شهید باکری راسته قپان قرار گرفته‌است دارای یک درب کوچک بوده و فقط ستونها و قسمت کوچکی از حمام باقیمانده‌بود. سقف و سایر قسمت‌ها ویران شده‌بو د . مرمت و بازسازی شده است .

جاهای دیدنی شاهین دژ
جاهای دیدنی شاهین دژ

آبشار اوزان

این آبشار در مجاورت روستایی به همین نام قرار گرفته و در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق شاهین دژ واقع شده است . ارتفاع آبشار در حدود ۱۵ متر است و در ارتفاع ۱۸۹۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آبشار در دره ای سر سبز در شرق روستای اوزان پایین و در فاصله ۲.۵ کیلومتری این روستا واقع شده است. با توجه به اینکه این منطقه شمال و غرب فلات ایران واقع شده لذا از آب و هوای کوهستانی و معتدلی برخوردار است که به لحاظ محصور بودن در میان کوهها، زمستانهای پر برف و تابستان های نسبتا گرمی را داراست . فصول چهارگانه طبیعت به صورت مشخص در چهره آن پدیدار است .

جاهای دیدنی شاهین دژ
جاهای دیدنی شاهین دژ

   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In آذربایجان غربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *