جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

مکان های دیدنی و گردشگری بیرجند | Birjand

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور ترکیه سلام پرواز
 

جاهای دیدنی بیرجند

شهر بیرجند در دل کویر ایران یکی از مناطق گردشگری محسوب می‌شود که با توجه به قرار گرفتن در مرکز کویر می‌تواند به مکان مناسبی برای سیاحت دوستداران کویر تبدیل شود .این شهر از شمال به شهرستان قاین از جنوب به شهرستان نهبندان و کرمان از شرق به افغانستان و از غرب به شهرستان‌های فردوس و طبس محدود می‌شود.این شهر با جاذبه‌های زیبای گردشگری، شهری تنها مانده در دل کویر است که به نگین کویر ایران شهرت یافته است.در ادامه مطلب همراه تاپ توریست باشید تا با جاهای دیدنی و گردشگری بیرجند بیشتر آشنا شوید.

ارگ کلاه فرنگی (ارگ حسام الدوله)

در حاشیه خیابان شهید مطهری در مرکز شهر بیرجند، ارگی قرار گرفته که از فاصله دور زیبایی معماری اش برایمان خودنمایی می کند و هر چقدر که به آن نزدیک تر شویم، زیبایی هایش جلوه بیشتری پیدا می کند و می توان آن را یکی از زیباترین بناهای خراسان جنوبی نامید. بنایی به شکل زیگورات که پایینش شش ضلعی و راسش به شکل مخروطی ساخته و کلش رنگ سفید دارد. تنها دو طبقه از این بنای شش طبقه کاربردیست و باقی طبقات آن صرفا جنبه فرم بخشی بنا را بر عهده دارند. ارگ کلاه فرنگی در اوایل دوره قاجار ساخته و در آن از مصالحی چون گل، آجر، آهک و ساروچ استفاده شده است. ورودی آن جلوتر از طبقه همکف ایجاد شده و با چندین قوس طاق به بنا وصل شده است.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

مدرسه شوکتیه

مدرسه شوکتیه در داخل بافت قدیمی شهر بیرجند قرار دارد که تک ایوانی بوده و هشتی، دهلیز، ایوان رفیع، حیاط، حجره های دور تا دور حیاط شاه نشین و حمام از متعلقات این بنا است. سر در ورودی بنا دارای طاق جناغی با تزئینات مقرنس می‌باشد.بنای شوکتیه در سال 1312 قمری به منظور برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم ساخته شد و در سال 1326 ه.ق اولین مدرسه جدید بیرجند در آن تاسیس شده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

عمارت اکبریه،بنای تاریخی بیرجند

عمارت و باغ اکبریه، یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند است. این بنا در دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده‌است.باغ اکبریه با وسعتی حدود 45 هزار مترمربع در بستری کوهستانی واقع شده و متشکل از دو بناست که ساختمان قدیمی‌تر متعلق به حشمت‎الدوله، پدر ابراهیم شوکت‎الملک است که تاریخ احداث آن به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه برمی‎گردد.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

باغ و عمارت رحیم آباد

مجموعه باغ و عمارت رحیم‌آباد در شهر بیرجند و در روستایی با همین نام واقع شده است. محور اصلی باغ در حد فاصل دو عمارت و در خط تقارن طولی آن است. این محور با دو حوض، یک استخر و درختانی در دو سوی مسیر از سایر نقاط متمایز شده که خود جلوه‌ای از الگوی باغ ایرانی است. این مجموعه شامل حصار، برج‌های نگهبانی، باغ، عمارت اصلی، حوضخانه، عمارت کلاه فرنگی، اصطبل و فضاهای خدماتی می‌باشد. در مرکز باغ عمارتی بنا شده که ویژگی‌های معماری آن تداعی کننده نوع معماری اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی می‌باشد. قدمت این بنا به دوره زندیه برمی‌گردد.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

باغ امیرآباد

باغ و کوشک امیرآباد در ۵ کیلومتری غرب بیرجند واقع است و به امیرمعصوم‌خان شیبانی تعلق داشته است. قدمت آن به اوایل دوره قاجاریه بازمی‌گردد. در ساخت این بنا، موتیف‌ها و تزئینات سنتی ایرانی کار شده است.هم‌اکنون این باغ و عمارت در اختیار اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفته و بخش‌هایی از آن به کتابخانه، دانشگاه، موزه، سفره‌خانه و چایخانه سنتی اختصاص یافته است.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

ارگ بهارستان

این ارگ تارخی متعلق به دوران افشاریه است و در زمان پناهندگی لطفعلی خان زند به این بنا رفته است این باغ بزرگ و باشکوه در حال حاضر ویران شده است و فقط بنا‌هایی از آن باقی مانده که در میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

قلعه فورک

این قلعه تماشایی در ۵ کیلومتری از شهر بیرجند قرار گرفته است و در زمان اسماعلیان محل اسقرار اسماعیلیان بوده است و همچنین محلی برای تعلیم آموزش‌ها به فداییان بوده است بنای این قلعه از خشت و گل و سنگ درست شده است و دارای کنگره‌ها و حصار‌های بلند است.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

باغ و عمارت شوکت آباد

باغ دیگری از جاهای دیدنی بیرجند، باغ و عمارت شوکت آباد نام دارد. این عمارت در فاصله ده کیلومتری از بیرجند قرار دارد. معماری خاصی در این عمارت دیده نمی‌شود. تنها نکته ای که باید در مورد این عمارت گفت حضور باغ های شخصی زیادی است که اطراف این باغ قرار دارد. مسیر منتهی به باغ و عمارت شوکت آباد شاید زیبا تر از خود باغ باشد.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

باغ و عمارت معصومیه

یکی دیگر از باغ ها و عمارت های بسیار چشم نواز بیرجند باغ و عمارت معصومیه است که در 5کیلومتری غرب بیرجند مشغول جلوگری می باشد. درست مقابل عمارت حوض بسیار بزرگی قرار دارد که طراحی و معماری بسیار زیبای ساختمان در آب این حوض منعکس می شود و منظره ای بسیار دیدنی را به وجود می آورد درختانی همیشه استوار باغ هم بر زیبایی این عمارت افزوده است. این هنر معماری مربوط به دوره پهلوی می باشد.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

باغ و عمارت بهلگرد 

این باغ در 10 کیلومتری جنوب شرق بیرجند و در نزدکی روستای بهلگرد واقع شده است. این مجموعه که از نظر معماری جز  باغ های ساده، اصیل و تاریخی کشور به حساب می آید از دو عمارت، دو باغ، سکونتگاه خدمه، اصطبل و یخدان طبیعی تشکیل شده که نشان از کامل بودن تجهیزات باغ دارد.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

بند دره

از جمله مکان‌های دیدنی بیرجند با جاذبه طبیعی آن می‌توان به بند دره اشاره کرد این بندر سدی است که در دوران زندیه بنا شده است و از جمله مهم‌ترین سد‌های آب در مناطق کوهستانی ایران است که دارای آبی زلال و روشن است. این سد در میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

آبشار گیوگ

 یکی از ویژگی های منحصر به فرد بیرجند، وجود آبشارها و چشمه های متعدد در این شهر کویری است. یکی از این آبشارها گیوک می باشد و در منطقه ای که فراوانی گل و سبزی دیدی می شود، قرار گرفته است. آبشار گیوک نامش را از روستایی که در مجاورش قرار دارد و به همین نام می باشد، گرفته است. آبشار از دل کوه به پایین ریخته میشود و صحنه ای زیبا را به وجود آورده است و از برکت همین آبشار زیبا، باغات بسیاری از جمل زرشک ، توت، انگور، بادام و زردآلو رشد کرده اند و مردم آن منطقه از همین میوه های خوشمزه کسب درآمد می کنند.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند

بازار بیرجند

بازار سنتی و قدیمی بیرجند با کوچه‌هایی قدیمی و تنگ از دیگر جاذبه‌های این شهر هستند در این بازار کاروانسرای تاریخی و قدیمی نیز مشاهده می‌شود این کاروانسرا‌ها متعلق به ۳۰۰ سال پیش هستند و از مراکز بازرگانی بیرجند است.

جاهای دیدنی بیرجند
جاهای دیدنی بیرجند الی گشت    

                تور کیش


 

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)