لیدوما تریپ

بیستون کرمانشاه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با بیستون کرمانشاه آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این مجموعه تاریخی در کرمانشاه در ادامه با ما همراه باشید.

کرمانشاه یکی از شهرهای ایران است که حرف های بسیاری را در زمینه تاریخ و فرهنگ کشور برای گفتن دارد و به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های تاریخی در دنیا شهرت یافته است.

محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون (که با نام محوطه بیستون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است) یک سایت تاریخی و باستان‌شناسی مربوط به دوره‌های گوناگون تاریخی پیش از اسلام، پس از اسلام و همچنین دوره پیشاتاریخی است. محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون در دامنه کوه بیستون در شهر بیستون و در کنار راه باستانی و کهن کرمانشاه به همدان جای گرفته‌ است. محوطه باستانی بیستون در 32 کیلومتری شرق کرمانشاه، در دامنه کوه با طول 5 کیلومتر و عرض 3 کیلومتر واقع گردیده و از مهم‌ترین و مشهورترین آثار سند های تاریخ جهان را در خود جای داده است.

این مجموعه تاریخی و فرهنگی در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. محدوده بیستون با یک هزار و ۶۵۰ هکتار وسعت و حریم ۳۶ هزار هکتاری دارای ارزش‌های تاریخی، طبیعی و زیست محیطی متنوع و فراوانی است که هر یک به تنهایی در فهرست میراث جهانی می‌توانند ثبت شوند.

اما آنچه بیستون را در جهان معرفی می کند، کتیبه بزرگ داریوش است که به ۵۲۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردد. نقش برجسته و کتیبه داریوش بزرگ با ارتفاع 7.80 متر و طول 22 متر، بزرگ‌ترین سنگ نبشته جهان است.

بیستون کرمانشاه
بیستون کرمانشاه

تا کنون ۲۸ اثر از آثار تاریخی کوه بیستون در فهرست آثار ملی ایران و ۱۳ اثر همراه سنگ‌نبشته بیستون در ۸ ژوئیه ۲۰۰۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده‌اند.

آثاری که در پرونده بیستون برای ثبت در فهرست میراث جهانی بازشناسانده شدند دربرگیرنده سنگ‌نبشته بیستون، پیکره هرکول، دیواره فرهادتراش، بنای ساسانی، کاروانسرای ایلخانی، کاروانسرای بیستون (صفوی)، نقش برجسته بلاش، محوطه تاریخی پارت و سراب بیستون است که به عنوان عرصه تاریخی با مرکزیت سنگ‌نبشته بیستون پیشنهاد شده بود.

کوه بیستون در کناره یک راه باستانی پر رفت‌وآمد قرار داشته و این راه، مسیر محل عبور کاروان‌ها همچنین نظامیان از شهرهای بابل و بغداد به سوی کوه‌های زاگرس و اکباتان بوده‌ است. این خود از مهم‌ترین عوامل گیرایی این منطقه برای نمایاندن قدرت پادشاهان ایران بوده‌ است.

سنگ‌نبشته بیستون

کتیبه داریوش یکی از معتبر ترین سندهای تاریخی دنیاست. این کتیبه پیروزی دارویش بزرگ بر گئومات مغ را شرح می دهد. نقش برجسته داریوش اول در ارتفاع ۱۰۰ متری از سطح زمین و بر روی صخره های کوه بیستون تراشیده شده است.

کتیبه داریوش ۶ متر طول و ۲٫۳۰ متر عرض دارد و در مجاورت آن نقش برجسته دارویش اول هخامنشی به ارتفاع ۱٫۷۸ متر در دل کوه تراشیده شده است. کتیبه بیستون، داستان اولین سال فرمانروایی داریوش بزرگ و پیروزی بر گئومات مغ را از زبان خودش و در سه زبان روایت می کند.

بیستون کرمانشاه
بیستون کرمانشاه

در این نقش برجسته داریوش لباس فاخر پارسی به تن دارد و تاجی کنگره دار بر سر گذاشته است. او پای چپ خود را به نشانه قدرت و اقتدارش بر روی سینه گئومات مغ گذاشته است و گئومات نیز در حال التماس کردن است. در مقابل داریوش ۹ اسیر که با طناب بسته شده اند ایستاده اند.

این اسیران در واقع کسانی اند که پس از مرگ بردیا، به دروغ خود را شاه ایران نامیده و آشوب کردند. در جای جای این نقش برجسته و همچنین کتیبه آن، نقش اهورامزدا به چشم می خورد که این نشان از یکتا پرستی داریوش بزرگ دارد.

آثار موجود در محوطه بیستون 

 • غارهای محوطه تاریخی بیستون
 • نقش برجسته و کتیبه های محوطه تاریخی بیستون
 • پرستشگاه و نیایشگاه های محوطه تاریخی بیستون
 • بقایای شهر باستانی پارتی
 • پل های محوطه تاریخی بیستون
 • دژ و قلعه محوطه تاریخی بیستون
 • کاروانسرای شاه عباسی

 • کاروانسرای ایلخانی
 • سراب بیستون

 • تپه نادری
 • جاده شاهی
 • گوردخمه برناج
 • کوه بیستون
بیستون کرمانشاه
بیستون کرمانشاه

آثار تاریخی در این قسمت زیاد و پراکنده است اما به دلیل سرسبز بودن و وجود سراب بیستون قدم زدن در آن و دیدن آثار لذت بخش است.

ویدئو مجموعه تاریخی بیستون کرمانشاه

 

آدرس بیستون: استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه، شهر بیستون، محوطه تاریخی بیستون

ساعت بازدید از بیستون: نیمه اول سال از ساعت 08:00 تا 20:00 ، نیمه دوم سال از ساعت 09:00 تا 17:00

هزینه بازدید از بیستون: به ازای هر نفر 3000 تومان، اتباع خارجی 20.000 تومان

شماره تماس: ۰۸۳۱۳۴۲۱۸۸۹۱- ۰۸۳۱۳۴۲۱۸۸۹۲

مقالات مرتبط:


   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *