بازار تجریش
بازار تجریش

گشت و گذار در بازار تجریش ، تهران | Tajrish Traditional Bazaar

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

بازار تجریش

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با بازار تجریش تهران آشنا خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

بازار تجریش به‌عنوان قدیمی‌ترین بازار شمال تهران، از المان‌های اصلی میدان تجریش است. با توجه به موقعیت این بازار که از یک ‌طرف به میدان قدس و از طرف دیگر به میدان تجریش منتهی می‌شود و قرارگیری آن جنب حرم مطهر امام‌زاده صالح (ع)، روزانه مراجعین بسیاری از سرتاسر تهران دارد. از عجیب‌ترین و جذاب‌ترین مواردی که می‌توان در مورد این بازار برشمرد معماری سنتی و خارق‌العاده آن است که به‌محض پا گذاشتن در آن شما را به تهران قدیم رهسپار می‌کند.

در این بازار تقریباً همه‌چیز فروخته می‌شود؛ از زیورآلات و طلا و جواهر گرفته تا پارچه ، لباس و مواد غذایی. اما شاید جذاب‌ترین بخش بازار که شامل کلی رنگ و عطر و طعم است قسمت مربوط به مواد غذایی و میوه‌جات و سبزی‌ها آن باشد. هر آنچه را که در آشپزخانه نیاز داشته باشید و یا هوس خوردن آن را دارید در اینجا می‌توان یافت.

از سبزی‌ها و خوراکی‌های محلی گرفته تا میوه‌جات و خوردنی‌های کمیاب خارجی؛ همگی در رنگ‌های متنوع و بسته‌بندی‌های بهداشتی در اختیار شماست. مغازه‌های فروش تسبیح و مهر و جانماز با بوی عودهای مغازه‌های کناری و نوری که از سقف گنبدی ساطع می‌شود فضای دل‌انگیز و عرفانی به این قسمت از بازار می‌دهد.

بازار تجریش

بازار گردی کرده اید و حالا حسابی خسته و گرسنه اید؟! اصلا نگران نباشید، بازار تجریش و محله اطراف آن، خود مجموعه ای از یک شکم گردی متنوع را در اختیارتان می گذارد. از سفره خانه و رستوران های ایرانی و سنتی بگیرید که کباب ها و خورش های خوشمزه ای ارایه می دهند تا کافه های جدید و به روزی که در آن می توانید با همراهان و دوستان تان قهوه ای داغ بنوشید.

اگر هم اهل آش و حلیم هستید، شما در بهترین نقطه تهران برای خوردن این خوراکی های سنتی قرار دارید. تجریش به آش فروشی های سنتی خود بسیار معروف است و همه حداقل یک بار طعم آش و حلیم های اینجا را چشیده اند. اگر هم هوس خوردن نان تازه کرده اید، چند مغازه نانوایی در بازار هستند که می توانید نان های متنوع و سنتی و جدید را از آنجا بخرید. در کنار همه اینها بازار فروش لبو و باقالی در زمستان و آبمیوه و بستنی در تابستان در اینجا داغ داغ است. این لذت ها را از دست ندهید.

بازار تجریش
بازار تجریش

دسترسی

  • برای رسیدن به بازار تجریش می‌توان از مترو تهران استفاده کرد. آخرین ایستگاه خط یک مترو، یعنی ایستگاه تجریش از قطار پیاده شده و پس از خروج از خروجی جنوبی ایستگاه با پنج دقیقه پیاده‌روی در خیابان شهرداری به سمت غرب به ورودی بازار تجریش برسید.
  • همچنین می‌توانید از تاکسی‌هایی که از تمام نقاط شهر مانند پایانه شهید نظری در میدان آزادی، به میدان تجریش تردد می‌کنند استفاده کنید.
  • اگر قصد سفر با اتوبوس به بازار تجریش را دارید می‌توانید از خط BRT راه‌آهن-تجریش استفاده کنید.

جز بازار تجریش کجا را ببینیم؟

بازار تجریش در دل خودش چند پاساژ را هم جای داده. بازار طلا و جواهر و بازار قائم که لباس و کیف و کفش دارد، از جمله این پاساژهاست. برای خرید پارچه هم باید به پاساژ میری رفت. پارچه‌های این پاساژ از دیگر پارچه‌فروشی‌های تهران گران‌تر است، اما پارچه‌های تک و خوبی را می‌شود در آن پیدا کرد. از بازار تجریش که کمی دور شویم، خیابان‌های اطراف، ما را به جاهای خیلی خوبی می‌رسانند.

بازار تجریش

بازار تجریش نمونه‌ای از موزه محیطی است، که مشارکت مردم در زنده نگه‌داشتن آن نقش مهمی را ایفا می‌کند و خاطرات جمعی که در رابطه مستقیم با مردم شهر و لایه‌های فرهنگی و تاریخی شهر است، نشانه‌هایش را به نمایش گذاشته است. این خاطره جمعی باعث هویتمندی این بازار شده است.

امروزه هزاران نفر چه تهرانی و چه غیر تهرانی هر روزه با مترو، اتوبوس و تاکسی از سراسر تهران به بازدید از این بازار می‌آیند. این بازار یکی از مقاصد گردشگران خارجی بوده به طوری‌که یکی از شاخص‌ترین گردشگران آن، وزیر امور خارجه استرالیا بوده که از این بازار دیدن کرد.

بازار تجریش

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)