آرامگاه سعدی شیراز

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره آرامگاه سعدی شیراز صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با سعدیه در ادامه با ما همراه باشید.

آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل دفن سعدی، شاعر برجستهٔ پارسی‌گوی است. این اثر را محسن فروغی طراحی کرده‌است. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنهٔ کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد. در اطراف مقبره، قبور زیادی از بزرگان دین وجود دارند که بنا به وصیت خود، در آنجا مدفون شده‌اند. از جمله مهمترین‌های آن می‌توان شوریده شیرازی را نام برد که آرامگاهش به وسیله رواق به آرامگاه سعدی متصل شده‌است.


   تبلیغات    

            | تور لحظه آخری استانبول |


سعدی شاعر قرن 13 پیشروی مهم حافظ بوده و یکی از گرامی ترین اجداد در شیراز است. بسیاری از اصول پرمغز و پرمحتوای او یک حالت ضرب المثلی پیدا کرده اند و او به طور گسترده ای به خاطر سادگی و بی آلایشی اشعارش مورد ستایش است.

آرامگاه سعدی شیراز
آرامگاه سعدی شیراز

محسن فروغی معمار مدرنیست ایرانی طرح آرامگاه را با همکاری علی اکبر صادق با الهام گرفتن از عناصر معماری سنتی ایران، در سال ۱۳۳۰ طراحی نمود. ساختمان به سبک ایرانی است با ۸ ستون از سنگ‌های قهوه‌ای رنگ که در جلوی مقبره قرار دارند و اصل بنا با سنگ سفید و کاشی کاری مزین است. بنای آرامگاه از بیرون به شکل مکعبی دیده می‌شود اما در داخل هشت ضلعی است با دیوارهایی از جنس مرمر و گنبدی لاجوردی.

این مطلب را هم مطالعه کنید
جاذبه های دیدنی و گردشگری بابل | Babol
آرامگاه سعدی شیراز
آرامگاه سعدی شیراز

بنا در سمت چپ به رواقی متصل می‌شود که در آن هفت طاق وجود دارد که با کف‌سازی سیاه رنگ به آرامگاه شوریده شیرازی پیوند می‌خورد. این آرامگاه در یک اتاق قرار دارد و کتیبه‌ای بر سر در آن است که شاعر را معرفی می‌کند و شعری از خود شاعر بر کاشیهای سرمه‌ای بر روی دیوار نوشته شده‌است.

آرامگاه سعدی شیراز
آرامگاه سعدی شیراز

آرامگاه سعدی او خلوت تر از حافظیه است، اما در نزدیکی آن قرار دارد و قطعا ارزش دیدن دارد. این خلوت تر بودن در شب می تواند تجربه شخصی بی نظیری برای شما باشد. چایخانه زیرزمینی آن مکانی فوق العاده برای سر حال آمدن بعد از گشت و گذار در باغ گل رز و درختان سرو است.

آرامگاه سعدی شیراز
آرامگاه سعدی شیراز

اشعار ساده و در عین حال عمیق سعدی، اثبات میراث او را نشان می دهد، و مشهورترین آثارش، بوستان و گلستان، بر اتحاد بشری تأکید دارند. شعر او، بنی آدم، فرزندان آدم، در ورودی سازمان ملل در نیویورک ثبت شده است.

ساعات بازدید از آرامگاه سعدی

سعدیه در تمام روزهای هفته از ساعت 9 صبح الی 8:30 شب پذیرای بازدید کنندگان است. تنها در روز پنج شنبه آرامگاه سعدی تا ساعت 9 شب به روی عموم باز می باشد.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

 

این مطلب را هم مطالعه کنید
پارک جنگلی سی سنگان نوشهر ، مازندران | Si Sangan

   تبلیغات    

                 تور کیش


Load More In ایران

بدون نظر

  1. ناشناس

    فوریه 23, 2019 at 05:40

    امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۴

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *