لیدوما تریپ

آبشار نوژیان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره آبشار نوژیان صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این آبشار زیبا در نزدیکی خرم آباد در استان لرستان در ادامه با ما همراه باشید.

آبشار نوژیان از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران در استان لرستان واقع شده‌ است. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد (بخش پاپی) به ارتفاع ۹۵ متر و عرض تاج ۵ متر است.

آبشار نوژیان چهل و ششمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. نوژیان که بلندترین آبشار استان به شمار می‌رود، در منطقه‌ بکری قرار گرفته است. برای دیدن آبشار نوژیان باید به دل جنگل نوژیان بروید؛ بنابراین، هم در این تفرجگاه جنگلی تفریح می‌کنید و هم یکی از بلندترین آبشارهای ایران را می‌بینید.

آبشار نوژیان
آبشار نوژیان

در استان لرستان 50  آبشار کوچک و بزرگ وجود دارد، که آنرا  استان  آبشارها می توان نامید، و قطعا هر گردشگری به این استان می آید طالب گشت و گذار در آبشارها می باشد.و قطعا از اولین و معروفترین آبشار شروع به بازدید می کنند، که نوژیان بعد آبشار بیشه معروفترین آبشار این استان است و در جنوب شرقی لرستان واقع است.

آب از چشمه های بالادست آبشار جاری می شود و پس از سقوط از آبشار، با رودخانه کوچکی تلفیق شده و به سوی نواحی پایین دست می رود. این آب در نهایت وارد رودخانه سزار می شود تا پس از ترکیب با رودخانه دز به کارون بریزد. پرآبی چشمه ها در بهار باعث می شود که آبشار بیشترین پهنا را در این فصل داشته باشد. در مواقع خشکسالی هم آبشار کم آب می شود؛ اما بی آبی تا به حال برای آن رخ نداده است؛ شاید به همین دلیل نام نوژیان، به معنای آب زنده را برایش برگزیده اند.

یکی از مواردی که آبشار نوژیان بابت آن شهرت دارد، وجود گیاهان دارویی در اطراف خود آبشار و بالای کوه تاف است که باعث می‌شود مردم زیادی تنها به همین علت به این منطقه سفر کنند. می توانید در بازدید از این آبشار به جمع آوری گیاهان دارویی نیز بپردازید.

بهترین فصل بازدید از آبشار نوژیان

اگر می خواهید آبشار را در شکوه و پرآبی واقعی اش ببینید خوب است که فصل بهار و یا ابتدای تابستان را برای بازدید انتخاب کنید. منبع آب آبشار نوژیان چشمه های طبیعی ای هستند که در بهار آب بیشتری دارند و رفته رفته که به سمت آخرهای تابستان نزدیک می شود خوش و خروش آبشارها هم کم می شود چون دیگر از پرآبی اوایل بهار خبری نیست. در مواقع خشکسالی آبشار کم آب می شود؛ اما بی آبی تا به حال برای آن رخ نداده است؛ شاید به همین دلیل نام نوژیان، به معنای آب زنده را برایش برگزیده اند.

آبشار نوژیان
آبشار نوژیان

اقامت

برای اقامت در نزدیکی آبشار تنها می توانید بر روی کمپینگ، حساب باز کنید. اگر خواهان اقامت در هتل یا اقامتگاه هستید باید به سوی شهر خرم آباد بروید که حدود 40 کیلومتر تا آبشار فاصله دارد.

دسترسی

این آبشار بعد از آبشار بیشه معروف ترین آبشار استان است و برای رسیدن به آن باید سفرتان را از جاده کمربندی خرم آباد شروع کنید و به سمت جنوب شرقی بروید. ۳۸ کیلومتر از این مسیر را که بروید به نزدیکی روستایی به نام نوژیان می رسید و جایی در بین دو کوه «تاف» و «هشتاد پهلو» چشمتان به بلندترین آبشار استان می افتد، آبشاری به ارتفاع ۹۵ متر.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

بدون نظر

  1. Elnaz Saadati

    آگوست 17, 2019 at 04:37

    امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۴

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *