زیست پارک مشهد ، بزرگترین پارک موضوعی کشور | Mashhad

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

زیست پارک مشهد

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره زیست پارک مشهد صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این اکوپارک و پروژه تفریحی در شهر مشهد در ادامه با ما همراه باشید.

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. مشهد دومین شهر پرجمعیت ایران و سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است. اقتصاد مشهد متکی به گردشگری مذهبی با تمرکز بر حرم امام رضا است. در کنار آن، وجود مراکز تجاری بزرگ و امکانات پزشکی قابل توجه، موجب رونق گردشگری تفریحی و گردشگری سلامت در این شهر نیز شده‌ است.

زیست پارک مشهد (Biopark) مجموعه ای تفریحی و همچنین اکوپارکی است که عنوان بزرگترین پارک موضوعی کشور را گرفته است. پروژه مجموعه زیست پارک یا دهکده طبیعت خانواده، در ارتفاعات جنوبی مشهد اجرا شده است. این بوستان 29 هکتاری به مکانی عالی برای تفریح مردم مشهد و آشنایی با زندگی روستایی و عشایری در محیط تپه ماهوری است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


مجموعه تفریحی زیست‌ پارک و دهکده طبیعت و خانواده طی مراسمی مصادف با عید قربان در کوه ‌پارک مشهد به بهره‌ ‎برداری رسید. هدف از اجرای زیست‌پارک آشنایی شهرنشینان با فضاهای روستایی و عشایری است. زیست‌ پارک در راستای تحقق شعار “مشهد، شهر امید و زندگی” اجرا شد، همچنین کوهشار، کوه‌پارک و پارک‌های حاشیه شهر مشهد هم با همین هدف ساخته و با استقبال مردم رو به رو شد.

زیست پارک مشهد - منبع: خبرگزاری تسنیم
زیست پارک مشهد – منبع: خبرگزاری تسنیم

هزار و ٧٠٠ هکتار فضای سبز در این دوره در شهر مشهد ایجاد شده که ۳۰۰ هکتار در فضای شهری و  بقیه در کمربند سبز مشهد بوده است. همچنین ۵۷ بوستان نیز در مناطق کم برخوردار احداث شده است. ارتباط طبیعت بیرونی با محیط شهری باید حفظ شود و کمربند سبز و کوهشار و زیست‌پارک باعث این ارتباط می‌شود.

زیست پارک مشهد - منبع: خبرگزاری تسنیم
زیست پارک مشهد – منبع: خبرگزاری تسنیم

۱۶ گونه گیاهی با نظر متخصصان دانشگاه فردوسی مشهد در این مکان کاشته شده است و مبلمان این فضا نیز مطابق با محیط است. باغ بازی کودکان با محیط طبیعی، باغ خانواده، باغ نشاط  و باغ تاج با جزئیات زندگی عشایری در این مجموعه ساخته شده است.

زیست پارک مشهد - منبع: خبرگزاری تسنیم
زیست پارک مشهد – منبع: خبرگزاری تسنیم

تمام تلاش سازندگان و طراحان این پروژه بر این بوده که شرایط طبیعی این مکان را حفظ کنند و تلاش کرده اند کمترین دخل و تصرف را در محیط طبیعی داشته باشد و با کاشت ۱۶گونه گیاهی و اقلیمی این محیط را در آینده سر سبز‌تر کنند.

چطور به زیست پارک برویم ؟

این پارک که به تازگی افتتحا شده است در شهر مشهد واقع شده است. اگر در شهر مشهد هستید، این پروژه در مجاورت کوه پارک مشهد (انتهای بلوار دلاوران؛ کوه پارک ۸۳)  و در ضلع جنوبی بولوار بوستان خورشید قرار دارد.

زیست پارک مشهد - منبع: خبرگزاری تسنیم
زیست پارک مشهد – منبع: خبرگزاری تسنیم

ویدئویی از زیست پارک مشهد

 

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨