ییلاق اولسبلنگاه
ییلاق اولسبلنگاه

ییلاق اولسبلنگاه | بهشت زیبای گیلان

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

ییلاق اولسبلنگاه

در این مقاله از وب سایت تاپ توریست شما را با ییلاق اولسبلنگاه بهشت تماشایی استان گیلان آشنا خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

اولسبلنگاه (اولسبلانگاه) روستایی ییلاقی از توابع ماسال در غرب گیلان است. این روستا از ییلاقات میان‌کوهیست. بیشتر ساکنین این ییلاق از اهالی ماسال‌اند که برای گذراندن فصل گرما به آنجا نقل مکان می‌کنند. اولسبلنگاه نامی تالشی ست و از دو بخش اولَس و بِلَنگاه تشکیل شده. اولس به معنی درخت مَمرَز و بِلَنگاه به معنی جای بلند است. اولسبلنگاه یعنی جایگاه رویش درخت ممرز.

روستای ییلاقی «اولسبلانگاه» در ۲۵ کیلومتری جنوب ماسال و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. به جز هتل تازه‌ساز این ییلاق، بقیه خانه‌ها چوبی هستند و اجازه ساخت خانه با مصالح داده نمی‌شود. متاسفانه این روستا مجهز به شبکه‌ی برق‌رسانی نیست و برق برای همه‌ی مصارف با موتور برق تامین می‌شود؛ اما جای نگرانی نیست، زیرا در محل اسکان بازدیدکنندگان امکانات مورد نیاز فراهم است.

ییلاق اولسبلنگاه
ییلاق اولسبلنگاه

از اولسبلنگاه می‌توان دریا را هم دید؛ البته اگر مه دورتان را نگرفته یا فرشی از ابر دیدتان را محدود نکرده باشد. معمولا ابر‌ها صبح‌های زود جلوه‌گری می‌کنند. دره‌ها عمیق و سرسبز و کوه‌ها سر به فلک کشیده‌اند. اگر بهار کوهستان‌های آلپ را از نزدیک ندیده‌اید اینجا قرابت نزدیکی به آن دارد و چه بسا به یاد کارتون خاطره انگیز هایدی بیفتید. ثبت خاطرات در این سفر از آسان‌ترین کار‌های ممکن است.

دوربین را به هرجهت بچرخانید منظره‌ای بدیع جلوه‌گری می‌کند. گیاهان و گل‌ها، مراتع و درختان؛ ییلاقی بی‌مثال را پدید آورده‌اند. آلو جنگلی و فندق از درختان میوه‌دار این ییلاق‌اند. چه بهتر که فصل میوه‌دهی این درختان به این منطقه سفر کنید. آلو‌ها اواسط اردیبهشت و خرداد می‌رسند و فندق‌ها اوایل شهریور تا مهر.

ییلاق اولسبلنگاه
ییلاق اولسبلنگاه

در نیمی از مسیر ماسال به اولسبلنگاه، رودخانه خالکایی همراهیتان می‌کند. اگر میل داشته باشید می‌توانید خودرو خود را متوقف کرده و اوقاتی را کنار رود بگذرانید. در کنار راه آلاچیق‌هایی برای صرف چای و بلال و… وجود دارد. خالکایی از قله شاه معلم به ارتفاع ۳۱۵۰ متری در بالا دست اولسبلنگاه سرچشمه می‌گیرد و پس از طی ۴۰ کیلومتر از ماسال می‌گذرد و در نهایت به تالاب انزلی می‌ریزد.

ییلاق اولسبلنگاه
ییلاق اولسبلنگاه

ییلاق‌های کوچک دیگری هم در مسیر وجود دارد که بازدید از آنها هم خالی از لطف نیست. ییلاق‌های شالما، نسا، خریدول و…. ییلاق سوئه چاله هم بعد از اولسبلنگاه قرار دارد.

ییلاق اولسبلنگاه
ییلاق اولسبلنگاه

آب و هوای روستای اولسبلنگاه و بهترین زمان سفر

از آن جا که این روستا در شمال کشور و در استان گیلان قرار دارد، آب و هوایی معتدل با شب ها و صبح هایی سرد دارد. گرچه این روستا در همه ی فصل ها زیباست اما به دلیل شرایط آب و هوایی پیشنهاد می کنیم در فصل تابستان به آن بروید.

ییلاق اولسبلنگاه
ییلاق اولسبلنگاه

اقامت در اولسبلنگاه

برای اقامت در این سفر چند انتخاب دارید:

  • اگر کمتر از یک روز در اینجا می‌مانید؛ اطراق در طبیعت بهترین گزینه است. لطفا در صورت اقامت در طبیعت حریم خصوصی اهالی را رعایت کنید.
  • پیشنهاد ما به شما، اجاره کلبه در اولسبلنگاه است. اقامت در کلبه‌های سنتی اولسبلنگاه تجربه واقعی و بی‌واسطه‌تری از این محیط را در اختیارتان می‌گذارد.
  • اگر میل دارید سفری آسوده‌تر و چند روزه داشته باشید؛ هتل و مهمانسرا‌های اولسبلنگاه در فاصله کمتر از ۳ کیلومتری ییلاق در دسترس شما هستند.

هتل فردین معصومی، کشتی‌گیر معروف اهل ماسال، لوکس‌ترین و مدرن‌ترین هتل موجود در این ییلاقات است که در ابتدای اولسبلانگاه واقع شده است. مجموعه‌ی کوچک دیگری با نام افرا که علاوه براتاقک‌های متعدد، شامل رستوران با غذاهای محلی این منطقه است، با قیمتی مناسب‌تر پذیرای شما خواهد بود. کوهسار و رستم کلاه‌چرمینه دو اقامتگاه دیگر این روستای زیبا هستند.

ییلاق اولسبلنگاه
ییلاق اولسبلنگاه

مسیر دسترسی

برای رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه باید خود را به شهر ماسال برسانید. ماسال شهر کوچکی است که در شمال غربی شهر رشت قرار دارد. با تابلوهای موجود در جاده می توانید به آسانی آن را بیابید. بعد از رسیدن به شهر ماسال راه جاده گیلوان را که از درون ماسال می گذرد ادامه دهید، کم کم مسافرخانه ها و رستوران ها در برابر شما ظاهر می شوند و نشانه ها شما را به سمت روستای اولسبلنگاه راهنمایی می کنند. چنان چه در راه برای پیدا کردن مسیر درست رسیدن به ییلاق مشکل پیدا کردید، حتما از محلی ها کمک بگیرید. مردم مهمان نواز و باصفای ماسال با مهربانی پاسخگوی شما خواهند بود.

ییلاق اولسبلنگاه
ییلاق اولسبلنگاه
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)