آشنایی با شهر کمالشهر و دیدنی های آن

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

کمالشهر

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با کمالشهر آشنا خواهیم کرد. پس اگر قصد سفر به این شهر را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کمالشهر یکی از مناطق بومی در استان البرز است. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کرج را شامل می‌شود که در سال 1375 دهستانی به نام کمال‌آباد بود و بعد از احداث شهرداری در آنجا، نام این شهر به کمالشهر تغییر کرد.

کمالشهر در شمال غربی و بخش مرکزی شهرستان کرج و همچنین در غرب منطقه‌ای به نام حصارک واقع شده است. امروزه به دلیل نزدیکی این شهر به تهران، موقعیت ژئوپلیتیک و فراوانی مهاجرت‌ها در این منطقه اقوام زیادی زندگی می‌کنند و این شهر جزء استان تهران محسوب می‌شود.

کمالشهر
کمالشهر

محدوده شهری کمالشهر

کمالشهر کنونی از چندین منطقه تشکیل شده است که این مناطق؛ کمال‌آباد (کمالشهر مرکزی)، شهرک امیرالمؤمنین، شهرک رضوانیه، شهرک خرم دشت و قسمتی از شهرک گلدشت را شامل می‌شود. این شهر از طرف شمال به اتوبان کرج و قزوین، از طرف شرق به منطقه حصارک و از سمت جنوب به چهارباغ و شهرستان ساوجبلاغ منتهی می‌شود. این شهر به‌عنوان یک منطقهٔ صنعتی در استان البرز شناخته شده است. دلیل شناخته‌شدن کمالشهر به‌عنوان یک منطقه صنعتی، وجود تعداد بالایی از کارخانه‌های معتبر و واحدهای صنعتی در این منطقه است.

از کارخانه‌های این منطقه می‌توان به کارخانه‌هایی همچون نیک کالا، مهنام، خاورپرس، دهکده صنعتی هلجورد و شهرک بزرگ صنعتی بهارستان اشاره کرد. محدوده دهستان کمال‌آباد شامل مناطقی می‌شود که از جمله این مناطق می‌توان به کل منطقه کمالشهر، روستای هلجرد، آتشگاه و تعداد بالایی از روستاهای هم‌جوار شمالی گوهردشت باغستان اشاره کرد. شما می‌توانید بر روی نقشه استان البرز در ادامه، محدوده کمالشهر را به‌ صورت کامل و دقیق مشاهده کنید.

بوستان آزادگان کمالشهر

بوستان آزادگان کمالشهر بزرگ‌ترین بوستان شهری در ایران محسوب می شود که به وسعت 112 هزار هکتار است. در بوستان آزادگان کتابخانه‌ای وجود دارد که این کتابخانه مجهز به 46 هزار جلد کتاب، زمین‌بازی به اندازهٔ 20 هزار متر و دریاچه‌ای به وسعت 5 هزار متر است. این بوستان زیبا و بزرگ با مساحت یک میلیون و 120 هزار مترمربع در انتهای جنوب شرقی شهر تهران قرار گرفته است. طرح این پارک یا بوستان به‌صورت منظم و نامنظم طراحی شده است.

تاریخچه بوستان آزادگان

این منطقه که نام کنونی آن بوستان آزادگان است در زمان گذشته به نام سلیمانیه بود. کلمه سلیمانیه از روی نام امیرسلیمانی که پسر عضدالملک رئیس ایل قاجار بود برای نام این بوستان انتخاب شد. اراضی این طرح در گذشته به روستای اصفحانک تعلق داشت که این دهات در بخش جنوب شرقی تهران قرار دارد و تا این اواخر مردم در آنجا کشت و کار انجام می‌دادند. اراضی کوشکی ایرانی که به نام امیرسلیمانی مشهور بود بر فراز قنات‌های محمودآباد و هاشم‌آباد بنا شده است.

در زمان کنونی اراضی سلیمانیه محصور به محله‌های پرتلاطم افسریه، هاشم‌آباد، دولت‌آباد، کیان‌شهر و مشیریه است. بعد از انقلاب اسلامی ایران اراضی سلمانیه در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و این بنیاد نیز در سال 1369 در ماه اسفند این اراضی را به شهرداری تهران واگذار کرد. بوستان آزادگان کنونی در سال 1384 توسط شهرداری تهران تأسیس شد.

کمالشهر
کمالشهر

گونه گیاهی و زیست محیطی بوستان

در بوستان آزادگان نمونه‌های بسیاری از گونه گیاهی و زیست‌محیطی وجود دارد. از بین گونه‌های گیاهی موجود در این بوستان می‌توان به حدود 90 گونه درخت و درختچه‌هایی اعم از پهن بزرگ و سوزنی‌برگ، 400 گونه بوته‌ای مانند اکالیپتوس، کاج، توت، صنوبر، زبان‌گنجشک، بید، زیتون، سیدالاشجار، تبریزی، شمشاد، گردو، واگلیا، بلوط، نخل، توسکا و کاتالپا اشاره کرد. در این بوستان زیبا و لذت‌بخش دریاچهٔ وسیعی به وسعت پنج هکتار قرار دارد. گنجایش حریم این دریاچه حدود 50 هزار مترمکعب است.

عکس از: Shayan Mehrabi
عکس از: Shayan Mehrabi

کتابخانه بوستان

در بوستان آزادگان کتابخانه‌ای وجود دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند از آنجا دیدن کنند و از خواندن کتاب‌های موجود در این کتابخانه لذت ببرند. این کتابخانه به‌صورت ساختمانی قدیمی و دوطبقه ایجاد شده است. مساحت این ساختمان به‌ اندازه 850 مترمربع است. در کتابخانه حدود 46 هزار جلد کتاب جدید و قدیمی وجود دارد که 32 هزار جلد از آن کتاب‌ها را مقام معظم رهبری به آنجا اهدا کرده‌اند.

در این کتابخانه بوستان فضاهای مطالعه برادران و خواهران به‌ صورت مجزا است. علاوه بر این مزایا در آنجا یک بخش به‌عنوان مرکز رایانه برای استفاده افراد جهت کسب اطلاعات مجازی و برگزاری جلسه‌های تخصصی احداث شده است.

کمالشهر
کمالشهر

امکانات رفاهی و تفریحی بوستان

در بوستان آزادگان امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری وجود دارد. در این بوستان مسجدی احداث شده است که مساحت آن حدود 800 مترمربع است. علاوه بر مسجد در این پارک امکانات دیگری مانند اولین آب‌نمای موزیکال کشور، رستوران، مسیر دومیدانی، زمین‌بازی برای کودکان، زمین فوتبال برای بزرگسالان، نمازخانه، دریاچه و هفت‌دستگاه ساختمان سرویس بهداشتی جهت استفاده افراد عادی و سرویس بهداشتی‌های مخصوص افراد معلول وجود دارد.

در این بوستان یک ساختمان قدیمی به نام کوشک قرار دارد که به‌صورت دوطبقه است. در سمت جنوبی این ساختمان کوشک یک استخر قرار دارد که آب آن از طریق یک چشمه قنات تأمین می‌شود. همچنین یک ساختمان اداری در بخش شمالی بوستان واقع شده است و علاوه بر این فضای اداری، فضاها و مکان‌های درمانی برای مواقع بروز حوادث و امدادرسانی، رسیدگی و کمک‌های اولیه به مراجع کنندگان در داخل این بوستان ایجاد شده است.

از سایر امکانات می‌توان به امکانات ورزشی که شامل زمین فوتبال، پیست دومیدانی، زمین‌های ورزشی مناسب کودکان و بزرگسالان می‌شود، اشاره کرد. در قسمت جنوبی این بوستان یک دریاچه و یک جزیره احداثی در داخل دریاچه وجود دارد. همچنین امکاناتی از جمله اسکله قایق‌رانی در این دریاچه وجود دارد. برای رفاه حال بازدیدکنندگان در این پارک به تعداد کافی سطل زباله، آبخوری، نیمکت و تلفن‌عمومی قرار دارد.

عکس از: Shayan Mehrabi
عکس از: Shayan Mehrabi

ویژگی های کمالشهر

نرخ رشد جمعیت در کمالشهر بیشتر از سایر شهرهای دیگر کرج است، از سال 80 تا 90 افزایش جمعیت این شهر به 130 هزار نفر رسیده است. در حال حاضر کمالشهر بعد از شهر کرج، دومین شهر پرجمعیت در استان البرز به‌حساب می‌آید. رشد جمعیت در این شهر باعث شده است که در آنجا ساخت‌وسازها و شهرک‌های مسکونی افزایش پیدا کند.

در ورودی شرقی این شهر (پل حصارک) و در جاده قزوین (بلوار شهید بهشتی) یکی از مشکلات مهم ترافیک قرار دارد که چندین سال است که ساکنان این شهر زیبا را با این مشکل درگیر کرده است.

صنایع کمالشهر

کمالشهر به دلیل وجود کارخانه و کارگاه‌های فراوان و معتبر به‌عنوان یک منطقهٔ صنعتی شناخته شده است. در محدوده کمالشهر حدود 260 واحد صنعتی و تولیدی وجود دارد که این واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی بهارستان قرار دارند. شهرک صنعتی بهارستان در دامنه بلندی‌ها و اراضی هلجرد در حومه کمالشهر واقع شده است. محدودهٔ شهرک صنعتی کمالشهر از 4 کیلومتری این شهر آغاز می‌شود.

کمالشهر
کمالشهر

سخن پایانی

کمالشهر یکی از شهرهای بزرگ و زیبا در بین شهرهای کرج و استان البرز است که به دلیل وجود شهرک صنعتی، کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی فراوان به‌عنوان یک منطقه صنعتی شناخته شده است. این شهر یک منطقه بومی و قدیمی است که در سال 1375 دهستانی به نام کمال‌آباد بود و اکنون تبدیل به شهری با امکانات و مکان‌های دیدنی بسیار شده است. در این شهر اماکن دیدنی بسیاری مانند بوستان آزادگان و مسجد، پارک جنگلی هلجرد، قبرستان باستانی و اماکن تاریخی وجود دارد.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨