چگونه وقت سفارت گرفته می‌شود ؟

چگونه وقت سفارت گرفته می‌شود ؟ وقت سفارت به معنای زمانی است که برای مراجعه به سفارت یا کنسولگری یک کشور برای انجام امور مختلف مانند درخواست ویزا، مصاحبه، تحصیلات، کار و بسیاری از موارد دیگر، باید قبل از مراجعه و یا انجام هرگونه فعالیتی، گرفته شود. وقت سفارت معمولاً به صورت آنلاین از طریق وب‌سایت رسمی سفارت یا کنسولگری قابل دریافت است. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی و بدون انتظار طولانی از خدمات سفارت یا کنسولگری استفاده کنید.

چگونه وقت سفارت گرفته می‌شود ؟
چگونه وقت سفارت گرفته می‌شود ؟

برای گرفتن وقت ملاقات در سفارت یا کنسولگری ، شما باید ابتدا به وب‌سایت رسمی سفارت یا کنسولگری مربوطه مراجعه کنید. سپس باید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 • وارد بخش “وقت‌دهی آنلاین” یا “Appointment” در وب‌سایت سفارت یا کنسولگری شوید.

 • انتخاب نوع خدمات مثلاً درخواست ویزا، مصاحبه مهاجرتی و انتخاب دسته ملاقات مثلاً توریستی، تحصیلی، کاری و … .

 • انتخاب تاریخ و ساعت مورد نظر برای ملاقات.

 • اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید، از جمله نام، نام خانوادگی، شماره پاسپورت و اطلاعات تماس.

 • انتخاب نوع خدمات مورد نظر، مثلاً درخواست ویزا یا مصاحبه.

 • انتخاب تاریخ و زمان مورد نظر برای ملاقات.

 • تأیید و پرداخت هزینه‌های هر ملاقات به صورت آنلاین یا در مرحله بعدی زمانی که به سفارت مراجعه می‌کنید.

 • دریافت تأیید نهایی ملاقات حاصل از کد رزرو و زمان ثبت‌نام شده.

بعضی از سفارت‌ها و کنسولگری‌ها این امکان را فراهم می‌کنند که از طریق تلفن هم وقت ملاقات گرفته شود. به هر حال، بهتر است قبل از هر چیز وب‌سایت رسمی سفارت یا کنسولگری مربوطه را بررسی کنید تا روش دقیق گرفتن وقت ملاقات را بدانید.

انواع وقت سفارت

وقت سفارت به صورت کلی به دو دسته اصلی وقت سفارت فوری و وقت سفارت عادی تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها تفاوت‌هایی را با یکدیگر دارند. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد هر کدام از این وقت‌های سفارت به شما داده می‌شود.

وقت سفارت فوری: در بسیاری از مواقع لازم است تا افراد به صورت فوری از سفارت وقت بگیرند و یا ویزای خود را با سرعت بسیار بیشتری دریافت کنند. برای مثال هنگامی که یک قرار کاری بسیار مهم و فوری دارند و یا لازم است تا برای مسائل درمانی و پزشکی به کشور دیگر سفر کنند می‌توانند وقت سفارت فوری بگیرند. لازم به ذکر است وقت سفارت فوری به طور معمول برای تمامی افراد نمی‌باشد و افرادی که وقت سفارت فوری می‌گیرند باید هزینه بیشتری را نسبت به وقت سفارت معمولی برای آن بپردازند. اغلب کشورهای که وقت فوری میدهند میتوان به وقت سفارت فرانسه، وقت سفارت آلمان، وقت سفارت بلژیک و … اشاره کرد.

وقت سفارت عادی وقت سفارت عادی برای مواقعی می‌باشد که شما به صورت کاملاً عادی و بدون نیاز به وقت فوری اقدام به دریافت نوبت می‌کنید که این نوع وقت پس از مراجعه کردن حضوری به دفتر کارگزاران و یا ثبت کردن درخواست در سایت سفارت برای شما تعیین و مشخص می‌شود. وقت سفارت عادی برای افرادی می‌باشد که عجله‌ای برای خروج از کشور ندارند. وقت سفارت عادی ممکن است کمی زمانبر باشد به همین دلیل شما می‌توانید در این مدت زمان مدارک مورد نیازتان را برای اخذ ویزا آماده و تهیه کنید.

چگونه وقت سفارت گرفته می‌شود ؟
چگونه وقت سفارت گرفته می‌شود ؟

هزینه دریافت وقت سفارت

هزینه دریافت وقت سفارت بستگی به کشور مورد نظر، نوع ویزا و سفارت خانه مربوطه دارد. برخی از کشورها هزینه‌های ثابتی را برای دریافت وقت دارند، در حالی که در برخی دیگر این هزینه‌ها ممکن است بر اساس نوع ویزا و خدمات اضافی متغیر باشند. علاوه بر مواردی که گفته شد مدت زمان اقامت شما نیز می‌تواند در مشخص شدن این هزینه تاثیرگذار باشد.
برای اطلاعات دقیق‌تر در مورد قیمت وقت سفارت، بهتر است که به وبسایت رسمی سفارتخانه مورد نظر مراجعه کنید یا با تماس تلفنی یا از طریق ایمیل با آن‌ها ارتباط بگیرید. همچنین، ممکن است در سایت سفارت خانه اطلاعاتی در مورد هزینه‌های مربوط به ویزا و خدمات مختلف آن نیز موجود باشد.

نکات مهم در مورد تعیین وقت سفارت

در ابتدا مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکته این است که در صورتی که لازم است شما مدارکی را ارائه کنید، تمامی این مدارک را به صورت تمام و کمال و بدون هیچ کم و کاستی در اختیار داشته باشید. در صورتی که هر کدام از مدارک شما ناقص باشد ممکن است نیاز باشد تا شما نوبت جدیدی را برای وقت سفارت دریافت کنید و این مورد می‌تواند دریافت ویزای شما را به شدت به تاخیر بیندازد و مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد. به همین دلیل بسیار مهم است تا هیچگونه اشکال یا نقصی در مدارک شما وجود نداشته باشد. برای مثال شما باید چند قطعه عکس با ابعاد ۴×۳ با پس زمینه سفید به همراه داشته باشید که در شش ماه گذشته گرفته شده باشد و قدیمی نباشد. علاوه بر آن لازم است تا تمامی فرم‌های ثبت نام را به صورت کامل و دقیق پر کرده و آنها را نیز ارائه دهید.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در مراجعه حضوری به سفارت‌ها و کنسولگری‌ها این است که لازم است تا تمام هزینه‌های وقت سفارت به صورت دلار و یا یورو پرداخت شود به همین دلیل ضروری است تا قبل از مراجعه به سفارت از تمام این هزینه‌ها به صورت دقیق اطلاعات کامل و کافی را داشته باشید تا بتوانید این هزینه‌ها را پرداخت کنید. توجه داشته باشید از مهمترین نکاتی که می‌توان برای مراجعه حضوری به سفارت به آن اشاره کرد این است که شما باید به صورت کاملاً آراسته و سر زمان مشخص شده به سفارت مراجعه کنید.

توجه داشته باشید هرگونه تاخیر برای مراجعه حضوری می‌تواند نوبت شما را عقب بیندازد و برای بسیاری از افراد ممکن است دردسرساز شود و برنامه‌هایشان به هم بریزد. درجه حضوری به سفارت لازم است تا تمامی قوانین را به صورت کامل رعایت کنید برای مثال هنگام ورود به سفارت شما حق بردن تلفن همراه و یا ساعت‌های هوشمند و وسیله‌های دفاعی مانند چاقو و برخی از موارد این چنینی را نخواهید داشت. در صورتی که شما برای پر کردن فرم‌ها و در دیگر مدارکتان از موارد جعلی و دروغ استفاده کرده باشید قطعاً درخواست شما رد می‌شود و در بسیاری از مواقع ممکن است مشکلات قانونی زیادی برای شما به وجود بیاید.

چگونه وقت سفارت گرفته می‌شود ؟
چگونه وقت سفارت گرفته می‌شود ؟

مزایای دریافت وقت سفارت حضوری

دریافت وقت حضوری در سفارت یا کنسولگری برای انجام امور مختلف مربوط به ویزا و خدمات دیگر ممکن است برای شما مزایای زیادی را داشته باشد و بتواند به شما در روند دریافت ویزا کمک زیادی بکند. به طور کلی مزایای دریافت وقت سفارت حضوری عبارتند از:

 • امکان ملاقات مستقیم با مقامات سفارت: با حضور در سفارت یا کنسولگری، شما امکان برقراری ارتباط مستقیم با کارشناسان و مقامات مربوطه را دارید و می‌توانید سوالات خود را مطرح کرده و اطلاعات دقیق‌تری دریافت کنید.

 • اطلاعات دقیق‌تر در مورد مدارک لازم: با حضور در سفارت و دریافت وقت حضوری، می‌توانید از کارشناسان سفارت یا کنسولگری اطلاعات دقیق‌تری در مورد مدارک لازم برای درخواست ویزا یا خدمات دیگر دریافت کنید.

 • اصلاح یا تکمیل مدارک: در صورت نیاز به اصلاح یا تکمیل مدارک، می‌توانید این کار را در همان زمان و در حضور مقامات سفارت یا کنسولگری انجام دهید.

 • به دست آوردن اطلاعات بروز : با حضور در سفارت، میتوانید از تغییرات و آخرین اطلاعات مربوط به ویزا و خدمات دیگر آگاه شوید و به روز رسانی‌های لازم را انجام دهید.

 • حل مشکلات فوری: در صورت بروز هر گونه مشکل یا ابهام، می‌توانید به صورت فوری با کارشناسان سفارت یا کنسولگری در ارتباط باشید و مشکل خود را حل کنید.

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨