مسجد آبی استانبول (سلطان احمد) ، ترکیه | Istanbul

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

مسجد آبی استانبول

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره مسجد آبی استانبول صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با تاریخچه این مسجد در ادامه با ما همراه باشید.

مسجد آبی استانبول (The Blue Mosque) یا مسجد سلطان احمد یکی از مهمترین مراکز تاریخی استانبول است و بخش مهمی از خط آسمان شهر را با شش مناره باشکوه خود شکل داده است. هزاران توریست در طول روز از این مسجد و مناره های آن عکس می گیرند. این مسجد مجموعه ای مذهبی تاریخی و نیز یکی از مهمترین مکان هایی است که شش بار در روز صدای اذان از آن در استانبول طنین می اندازد.

پس از صلح Zsitvatorok (که به جنگ 15 ساله بین امپراتوری عثمانی و سلطنت هاسبورگ پایان داد) و از دست دادن امپراتوری در جنگ 1603-1618 با ایران، سلطان احمد به دنبال راه هایی برای افزایش روحیه مردم بود. مسجد سلطان احمد، که بین سالهای 1609 و 1616 ساخته شد، به منظور تأیید قدرت عثمانی ساخته شد، اگرچه سلطان احمد مجبور بود که کمک مالی از خزانه دریافت کند، زیرا که فقدان پیروزی او نیز به معنای فقدان وجود غنائم جنگی بود.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


این مسجد با پنج گنبد اصلی، شش مناره و هشت گنبد ثانویه آخرین مسجد بزرگ دوره کلاسیک محسوب می شود. معمار Sedefkâr Mehmed Aga، عناصر معماری مسیحی بیزانس و اجزای معماری اسلامی سنتی را برای ساخت یک کار با اندازه و جلال و شکوه خیره کننده ترکیب کرده است.

مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

چرا مسجد سلطان احمد را با عناون مسجد آبی نیز نام می برند؟ از آنجا که فضای داخلی آن با بیش از 20،000 کاشی دست ساز ایزنیک (یک سرامیک که همیشه رنگ آن فیروزه ای با طرح های لاله قرمز است) پر شده است. همچنین سطوح بالای مسجد نیز با رنگ آبی نقاشی شده است و نور طبیعی از بیش از 200 پنجره شیشه ای طرحدار به داخل نفوذ می کند.

مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

فقط سه مسجد در ترکیه وجود دارد که دارای 6 مناره هستند که یکی از آنها مسجد آبی است. گفته می شود که معمار آن درخواست سلطان احمد را اشتباه شنیده و ببه جای “altın minareler” (مناره طلایی)، “altı minareler” (شش مناره) را از حرف او برداشت کرده است. در آن زمان فقط مسجد کعبه دارای 6 مناره بود و به همین دلیل سلطان احمد به منظور احترام و جلوگیری از گستاخی دستور داد مناره دیگری به مسجد مکه اضافه شود.

مسجد آبی استانبول

این ساختار در طول شب که مردم را با صدای اذان دعوت به نماز می کند بسیار الهام بخش است، زمانی که کل فضای مسجد با شمار زیادی چراغ روشن می شود و فضایی زیبا و معنوی بوجود می آورد.

آدرس مسجد آبی ؛

Sultan Ahmet Mahallesi, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

ساعات بازدید ؛

از نماز صبح تا نماز مغرب (در طول ساعات نماز برای غیرنمازگزاران بسته است).

قیمت بلیط ورودی ؛

رایگان

ویدئویی از مسجد ؛

ترجمه: الناز سعادتی الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨