لیدوما تریپ

مسجد آبی استانبول

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره مسجد آبی استانبول صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با تاریخچه این مسجد در ادامه با ما همراه باشید.

مسجد آبی استانبول (The Blue Mosque) یا مسجد سلطان احمد یکی از مهمترین مراکز تاریخی استانبول است و بخش مهمی از خط آسمان شهر را با شش مناره باشکوه خود شکل داده است. هزاران توریست در طول روز از این مسجد و منا، ره های آن عکس می گیرند. این مسجد مجموعه ای مذهبی تاریخی و نیز یکی از مهمترین مکان هایی است که شش بار در روز صدای اذان از آن در استانبول طنین می اندازد.

پس از صلح Zsitvatorok (که به جنگ 15 ساله بین امپراتوری عثمانی و سلطنت هاسبورگ پایان داد) و از دست دادن امپراتوری در جنگ 1603-1618 با ایران، سلطان احمد به دنبال راه هایی برای افزایش روحیه مردم بود. مسجد سلطان احمد، که بین سالهای 1609 و 1616 ساخته شد، به منظور تأیید قدرت عثمانی ساخته شد، اگرچه سلطان احمد مجبور بود که کمک مالی از خزانه دریافت کند، زیرا که فقدان پیروزی او نیز به معنای فقدان وجود غنائم جنگی بود.

مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

مسجد آبی – با پنج گنبد اصلی، شش مناره و هشت گنبد ثانویه – آخرین مسجد بزرگ دوره کلاسیک محسوب می شود. معمار Sedefkâr Mehmed Aga، عناصر معماری مسیحی بیزانس و اجزای معماری اسلامی سنتی را برای ساخت یک کار با اندازه و جلال و شکوه خیره کننده ترکیب کرده است.

مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

چرا مسجد سلطان احمد را با عناون مسجد آبی نیز نام می برند؟ از آنجا که فضای داخلی آن با بیش از 20،000 کاشی دست ساز ایزنیک (یک سرامیک که همیشه رنگ آن فیروزه ای با طرح های لاله قرمز است) پر شده است. همچنین سطوح بالای مسجد نیز با رنگ آبی نقاشی شده است و نور طبیعی از بیش از 200 پنجره شیشه ای طرحدار به داخل نفوذ می کند.

مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

فقط سه مسجد در ترکیه وجود دارد که دارای 6 مناره هستند که یکی از آنها مسجد آبی است. گفته می شود که معمار آن درخواست سلطان احمد را اشتباه شنیده و ببه جای “altın minareler” (مناره طلایی)، “altı minareler” (شش مناره) را از حرف او برداشت کرده است. در آن زمان فقط مسجد کعبه دارای 6 مناره بود و به همین دلیل سلطان احمد به منظور احترام و جلوگیری از گستاخی دستور داد مناره دیگری به مسجد مکه اضافه شود.

این مطلب را هم مطالعه کنید
غذاهای محلی ارمنستان ( قسمت دوم) | Armenia
مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

این ساختار در طول شب که مردم را با صدای اذان دعوت به نماز می کند بسیار الهام بخش است، زمانی که کل فضای مسجد با شمار زیادی چراغ روشن می شود و فضایی زیبا و معنوی بوجود می آورد.

آدرس مسجد آبی (سلطان احمد)؛

Sultan Ahmet Mahallesi, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

ساعات بازدید از مسجد آبی؛

از نماز صبح تا نماز مغرب (در طول ساعات نماز برای غیرنمازگزاران بسته است).

قیمت بلیط ورودی مسجد آبی؛

رایگان

ویدئو مسجد آبی (سلطان احمد) استانبول؛

ترجمه: الناز سعادتی


   تبلیغات    

                 تور کیش


Load More In آسیا

بدون نظر

 1. ناشناس

  می 8, 2019 at 07:59

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۴

  پاسخ

 2. Elnaz Saadati

  دسامبر 1, 2019 at 14:21

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۵

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *