غار علیصدر در کبودرآهنگ ، همدان | Ali-Sadr Cave

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

غار علیصدر

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره غار علیصدر صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این غار معروف در کبودرآهنگ در استان همدان در ادامه با ما همراه باشید.

غار علیصدر (Ali-Sadr Cave) یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علیصدر همچنین دارای طولانی‌ترین مسیر قایقرانی درون غار در جهان است. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده‌ است. ارتفاع غار از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است.

محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار به وجود آمده و از این رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق میسر است. این غار یکی از دیدنی‌های جهانگردی استان همدان است. علیصدر بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ دی ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


غار علیصدر
غار علیصدر

حین قایق‌رانی پر رمز و راز در طولانی‌ترین غار آبی دنیا، رسوبات آهکی که به صورت استالاگمیت‌ نمایان می‌شود از دیدنی‌ترین مناظر غار است. آبی زلال دریاچه و هوای مطبوع آن بدون شک شما را به ذوق می‌آورد، اگر تصور می‌کنید اینجا هم مانند بقیه غا‌رها جایی تاریک است که عبور از آن به سختی صورت می‌گیرد، سخت در اشتباهید، اینجا با امکانات قایق‌رانی و نورپردازی‌های ویژه تجربه متفاوتی از غارنوردی خواهید داشت.

جذابترین بخش این غار تالاب وسیع آبی آن است که امکان قایقرانی و نفوذ به قسمت های داخلی تر غار را می دهد. گستره آبی که با استفاده از آن می توانید به بخش های مختلف غار سرک بکشید و دیدنی ها و اشکال مختلف شناخته شده و ناشناخته آن را کشف کنید.

گذرگاهی آبی که نظیر آن در دیگر غارهای ایران و جهان به ندرت دیده می شود و فقط در تعداد معدودی غار در جهان مانند غار مولیس فرانسه، غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا مجموعه ای زیبا نظیر آنچه در این غار وجود دارد به چشم می خورد.

غار علیصدر
غار علیصدر

آب دریاچه علیصدر بی رنگ و بی بوست و منشا آن چشمه های زیرزمینی، ریزش مداوم آب از دیواره ها و سقف غار است. مزه آن معمولی ست و هیچ گونه حیات جانوری در آن دیده نمی شود.

آب به اندازه ای زلال و شفاف است که تا عمق 10 متری آن به راحتی و بدون چشم مسلح دیده می شود؛ دلیل شفاف بودن آن نیز، جاری بودن آب درون غار است که هم، محیط داخلی علیصدر را مرطوب و با طراوت نگاه می دارد و هم باعث زلال ماندن آن می شود. درجه حرارت آب در تمام طول سال ثابت و در حدود 12 درجه سانتی گراد است و به دلیل وجود املاح آهکی فراوان غیر قابل خوردن.

چرا علیصدر ؟

در روایات آمده چوپانی به اسم علی سد یا علی صد، سدی روی دریاچه آب غار می‌بندد و اسمش، یعنی علی سد روی روستا هم گذاشته می‌شود. اما بعدها در دفاتر دولتی نام او علی سدر ثبت می‌شود و با گذشت زمان روی تابلوهای راهنما علی صدر (علیصدر) نوشته می‌شود.

بهترین زمان سفر

تابستان‌های خنک و زمستان‌های گرم این غار، باعث می‌شود مقصد خوبی برای سفر در همه فصول باشد. اگر تصمیم گرفتید به این غار آبی بروید مطمئن باشید هوای مطبوع داخل غار حال شما را عوض می‌کند. هوای غار بسیار متفاوت، پاک و عاری از هر گونه گرد و غبار و آلودگی است.

غار علیصدر
غار علیصدر

اقامت

برای اقامت در علیصدر می توانید از مجتمع های اقامتی نزدیک غار استفاده کنید. یک هتل، ده دستگاه ویلای چوبی یک خوابه و دو خوابه، شانزده دستگاه سوئیت اقامتی و پنجاه دستگاه چادر صحرایی نیز برای اقامت مسافران در نزدیکی این غار در نظر گرفته شده است. داخل روستا هم خانه های محلی و سوئیت ها و اقامتگاه های مناسبی وجود دارد که می توانید در صورت پر بودن سوئیت ها و ویلاهای غار به آنها مراجعه کنید.

آدرس: استان همدان، شهر کبودرآهنگ، غار علیصدر

ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 08:00 تا 18:00 ، نیمه دوم سال از ساعت 08:00 تا 15:00

هزینه بازدید: مسیر عادی 31.000 تومان، مسیر جدید 40.000 تومان، هزینه بازدید برای اتیاع خارجی 80.000 تومان الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨