عکس طبیعت ؛ چطور عکس های عالی از طبیعت بگیریم ؟

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

عکس طبیعت

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره عکس طبیعت و ویژگیهای آن خواهیم گفت. پس اگر قصد عکاسی در طبیعت گردی های خود دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انسان ذاتا عشق به طبیعت را در وجود خود دارد و این یک امر اجتناب ناپذیر است. وقتی شما از پنجره‌ی ساختمان یا محل کارتان به فضای بیرون نگاه می‌کنید این درواقع طبیعت گردی کوچکی محسوب می‌شود و حس آرامش بخشی را به شما القا می‌کند. اکثر مردم برای رهایی از خستگی و جلوگیری از روزمرگی، زمانی از هفته را به تماشای طبیعت می‌پردازند. بسیاری از افراد مناظر سبز و کوهپایه‌ای را می‌پسندند، برخی صدای امواج دریا و مناظر آبی و برخی از مردم هم عاشق ارتفاعات و سکوت آن هستند.

فرقی نمی‌کند که شما به پارک محله‌ی خود بروید یا به دریاهای شمال یا جنوب سفر کنید؛ در هر صورت شما نیاز به طبیعت گردی خود را با گشت و گذار رفع می‌کنید و از تماشای طبیعت لذت می‌برید. یکی از بهترین تفریحاتی که می‌توان در هنگام طبیعت‌گردی داشته باشید عکاسی در طبیعت است. لازم نیست عکاس حرفه‌ای باشید یا دوربین حرفه‌ای داشته باشید! عکس از طبیعت ممکن است در عین سادگی زیبایی چشم‌گیری داشته باشد.

عکس طبیعت
عکس طبیعت

طبیعت به چه معناست؟

طبیعت یا nature، به چیزهایی اطلاق می‌شود که در جهان بدون دخالت انسان وجود داشته‌اند. هرچند انسان نیز از طبیعت ایجاد شده است ولی معمولا طبیعت را جدای از انسان درنظر می‌گیرند. این واژه در مقابل مصنوعیت قرار می‌گیرد که به معنای چیزی را به وسیله‌ی انسان ایجاد کردن است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


عکاسی در طبیعت

وجود این همه رنگ‌های طبیعی و شگفت انگیز در طبیعت هر انسانی را وسوسه به عکاسی می‌کند. قدم زدن در دشت گل یا پریدن از جوی‌های آب یا صدای انواع پرندگان در جنگل‌ها همه می‌توانند سوژه‌های عکاسی بکر و زیبایی باشند. خوشبختانه امروزه اکثر مردم یک تلفن همراه هوشمند با دوربین‌ باکیفیت خوب دارند و عکاسی در طبیعت به یک موضوع مفرح و شادی‌‌آور تبدیل شده است.

شاید همه‌ی ما پس از گشت و گذار در طبیعت سری به گالری گوشی خود بزنیم و عکس‌ها را ورق زده و ببینیم و درمورد آن‌‌ها صحبت کنیم. حتی ممکن است این عکس‌ها را با دوستان یا آشنایان به اشتراک گذاشته و نقطه نظرات آنها را نیز جویا شویم. مطمعنا در دفعات بعدی قاب‌های بهتر و باکیفیت‌تری از طبیعت را انتخاب کرده و شروع به عکاسی می‌کنیم.

عکس طبیعت
عکس طبیعت

ویژگی های عکس عالی از طبیعت

هرچند استفاده از دوربین‌های پیشرفته و حرفه‌ای می‌تواند در کیفیت عکاسی شما نقش بسزایی داشته باشد ولی امروزه گوشی‌های هوشمند دارای دوربین‌های نسبتا توانمندی هستند که می‌توانند افکت‌های بسیار جالبی هم روی عکس داشته باشند. پس شما در هر سطح و با هر سنی که باشید با داشتن یک گوشی هوشمند و توجه به نکاتی ساده می‌توانید عکس‌های بسیار جالبی از طبیعت به یادگار داشته باشید!

نور مناسب

می‌توان گفت مهم‌ترین عنصر عکاسی در طبیعت، نور مناسب است. معمولا در عکس از طبیعت از نور خورشید استفاده می‌شود. اما حتما باید به جهت و زاویه‌ی تابش آن توجه ویژه کرد. در روزهایی که نور آفتاب بسیار شدید است می‌توان از تجهیزاتی که مقدار نور را کم می‌کنند استفاده کرد.

بهترین زمان از نظر نورپردازی برای عکس روزهای ابری است. چون نور خورشید به وسیله‌ی ابرها به خوبی پراکنده می‌شود و در این زمان می‌توان بهترین قاب‌ها را ایجاد کرد. همچنین قبل از طلوع و غروب آفتاب نیز به دلیل پایین بودن سطح خورشید معمولا نور بسیار مطلوبی برای عکاسی به وجود می‌آید.

وضوح عالی

سعی کنید برای وضوح مناسب عکس‌های خود از زوم کردن خودداری کنید. اگر لرزش دست دارید از پایه‌ی عکاسی برای تنظیم بهتر و دقیق‌تر استفاده کنید. اگر از دوربین حرفه‌ای استفاده می‌کنید لنز خود را تعویض کنید. بعضی از سوژه‌ها با لنزهای دیگر بهتر دیده می‌شوند. می‌توان با عوض کردن لنز، تاثیر زیادی بر کیفیت عکاسی و وضوح آن گذاشت.

زاویه مناسب

در عکاسی همیشه به یک یا دو عکس بسنده نکنید!‌ تعداد زیادی عکس با زوایای مختلف بگیرید و بعد با دقت به همه‌ی آن‌ها نگاه کنید و پارامتر‌های گوناگون را مدنظر بگیرید. برای عکاسی هیچوقت سوژه‌ی اصلی را در وسط کادر قرار ندهید. این موضوع فقط برای عکس‌های پرتره و استودیویی به کار می‌رود.

شما برای عکس از طبیعت قبل از اینکه دست خود را روی دکمه‌ی شاتر دوربین می‌گذارید حتما زاویه‌ی عکس که آسمان باید در یک سوم بالای عکس و زمین در یک سوم پایین باشد را مورد توجه قرار دهید. معمولا تصاویری که از بالا از سوژه گرفته می‌شوند به دلیل احاطه‌ی کامل بر روی آن، عکس‌های با جزئیات بیشتری هستند و به احتمال زیاد زیباتر خواهند بود.

پس زمینه خوب

توجه به کنتراست مناسب در عکاسی بسیار حائز اهمیت است. نور پس زمینه در عکس باعث جداشدن سوژه‌ی شما از فضای دیگر می‌شود و توجه بیننده به سوژه را بسیار بیشتر می‌کند. دقت کنید که پس زمینه علاوه‌بر داشتن نور کافی نباید شلوغ باشد که حواس مخاطب به چیزهای دیگر پرت شود. استفاده از پس زمینه‌ با رنگ تقریبا مخالف سوژه‌ی موردنظر، در زیبایی عکس بسیار تاثیر گذار است.

ویرایش بعد از عکاسی

بسیاری از عکاسان حرفه‌ای بعد از گرفتن‌ قاب‌های زیبای خود شروع به روتوش یا ریتاچ روی عکس‌های خود می‌کنند. هدف از روتوش عکس حذف بعضی از نورهای اضافی و تعادل تنالیته یا تنظیم کنتراست و زیباتر کردن پس زمینه است. امروزه روتاش یک کار بسیار فنی و تخصصی محسوب می‌شود.

بسیاری از شرکت‌های برندینگ و تبلیغاتی عکس‌های خود را بدون روتوش وارد فضای مجازی نمی‌کنند. استفاده از روتوش می‌تواند عکس‌های معمولی را به عکس‌های فوق‌العاده تبدیل کند بدون اینکه حالت طبیعی عکس ازبین برود!

عکس طبیعت
عکس طبیعت

چرا عکس از طبیعت پرطرفدار است؟

عکس از طبیعت سوژه‌های بسیار زیادی دارد. از یک چشمه‌ی زلال تا حیات وحش همگی می‌توانند زیبایی خاص خود را داشته باشند. شکوه طبیعت یادآور خالق یکتایی است که همه‌ی جهان و طبیعت را آنقدر زیبا آفریده که همه چیز سرجای خود و حساب شده باشد. عکس از طبیعت می‌تواند علاوه‌بر زیبایی، قدرت و عظمت پروردگار را به ما برساند. عکاسی از طبیعت سخت نیست!‌ فقط کافیست سوژه‌های مناسبی پیدا کنید و با نگاهی خلاقانه به آنها بنگرید.

سخن پایانی

بسیاری از عکاسان به‌طور حرفه‌ای عکاسی از طبیعت را انجام می‌دهند و تمایل بیشتری برای ثبت قاب‌هایی از حیات وحش یا جنگل‌های سبز و مناظر آبی دارند. عکس از طبیعت بسیار دلنشین و فرح بخش است و دلیل آن این است که در حین عکاسی از سوژه‌ها در یک مکان زیبا و دل انگیز قرار دارید و هیچ خستگی احساس نمی‌کنید.

از همه مهم‌تر اینکه عکاسی از طبیعت به تخصص و تبحر خاصی نیاز ندارد و شما با کم‌ترین امکانات می‌توانید از طبیعت، صحنه‌های بکر وجذابی را ثبت کنید. کافیست به چند عاملی که در عکاسی اهمیت دارند دقت کنید و از هنر دست خود لذت ببرید. الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨