شیشه هواپیما

دلیل سوراخ کوچک روی شیشه هواپیما  چیست؟

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

شاید شما هم در هنگام خرید بلیط هواپیما(www.safarme.com ) از آن دسته از اشخاصی باشید که دوست دارید صندلی تان کنار پنجره هواپیما باشد. ایا تاکنون به سوراخ کوچکی که در قسمت پایین پنجره هواپیما است توجه کرده‌اید؟ تا حالا این سوال برایتان پیش نیامده است که دلیل ایجاد این سوراخ کوچک بر روی شیشه هواپیما چه چیزی میتواند باشد؟

شاید در زمان رزرو بلیط هواپیما اینکه صندلی شما کنار پنجره باشد و در طول مسیر از منظره زیبای آسمان لذت ببرید و ابرها را تماشا کنید بیشترین چیزی باشد که شما به آن توجه می کنید و چنان محو تماشای زیبایی‌های زمین از فراز آسمان باشید که این سوراخ ریز را نبیند. حتی اگر جلوی چشمتان باشد. اما باید بدانید که این سوراخ ریز می تواند نقش حیاتی و مهمی را در امنیت پروازتان داشته باشد. فشار هوای داخل هواپیما بسیار مهم است. بنابراین در داخل کابین نباید سوراخ یا روزنه ای باشد تا این فشار در ارتفاعات مختلف حفظ شود.

نگاه کامل به سوراخ کوچک روی شیشه هواپیما

احتمالاً از این پس در هنگام رزرو بلیط هواپیما از انتخاب صندلی نزدیک پنجره بهراسید اما نگران نباشید شیشه پنجره هواپیما ها از سه لایه تشکیل شده است. بین دو لایه‌ی شیشه ای، ترموست شفاف از جنس استرهاى پليمريزه اسيدهاى اکريليک قرار گرفته اند. اولین لایه که لایه خراش نیز نام دارد به راحتی توسط شما قابل لمس است. به این لایه لایه درونی هم گفته می‌شود. لایه میانی در واقع همان لایه است که حفره در آن ایجاد شده است و لایه آخر و یا بیرونی که شما را از فشارهای خارج از هواپیما حفظ می کند. این لایه بسیار محکم تر و قوی تر از دو لایه دیگر می باشد تا قدرت مقاومت در برابر فشارهای خارجی را داشته باشد.

شیشه هواپیما

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


 لایه بیرونی و لایه میانی هر دو برای مقاومت در فشار بسیار مهم هستند اما مهمترین مانع ای که شما را در برابر فشارهای خارجی حفظ می کند همان لایه بیرونی است.  فشار داخل هواپیما طوری تنظیم می شود که شما هیچ احساسی نسبت به  تغییرات آن نداشته باشید و در نتیجه کم شدن اکسیژن از حال نروید.

در زمان تیکاف با بالاتر رفتن هواپیما و ارتفاع گرفتن، هوا رقیق تر می شود و فشار هوا رفته رفته کمتر میشود. این موضوع آنقدر مهم است که در هواپیماهای جنگنده که سرعت تغییر ارتفاع بسیار زیاد است و تغییرات فشار بر روی خلبان ها به اوج خود می‌رسد، باعث بیهوشی موقت خلبان ها می شود. دلیل اینکه برای خلبانی این هواپیماها خلبانان باید تست های بدنی بسیار سختی را با موفقیت بگذرانند هم این است. اما در هواپیماهای مسافربری سیستم تنظیم فشاری که داخل کابین هواپیما است فشار را طوری تنظیم می کند تا به مسافران صدمه ای وارد نشود و این اختلاف فشار را حس نکنند. اما مهمترین مسئله ای که در این هنگام به دلیل این اختلاف فشار پیش می آید شکستن شیشه هواپیما است. با شنیدن این مطلب شاید شما زمانی که بلیط هواپیما را رزرو می کنید، دیگر دوست نداشته باشید صندلیتان کنار پنجره باشد اما نگران نباشید برای این مسئله هم چاره ای اندیشیده شده و آن هم همین سوراخ های ریز روی شیشه هواپیما است. این سوراخ تا حد زیادی اجازه ایجاد فشار به لایه داخلی را را نمی دهد. بنابراین تنها لایه بیرونی بیشترین فشار هوای خارج از هواپیما را متحمل می شود. اگرچه خیلی کم پیش آمده است که لایه بیرونی شکسته شود اما لایه میانی بار این فشار را به عهده می‌گیرد و نقش خود را برای حفاظت از لایه داخلی به خوبی ایفا می کند.

برای آگاهی از تکنیک های خرید بلیط ارزان هواپیما این مطلب از سایت باشگاه خبرنگاران جوان را بخوانید.

اگر توجه کرده باشید می بینید در ارتفاعاتی که هوای خارج از هواپیما بسیار سرد است و گاهی در هوای مه آلود هیچ بخار گرفتگی روی شیشه هواپیما وجود ندارد. در حالی که درون هواپیما هوای مطبوع و گرمی دارد. این نیز یکی دیگر از فایده های این سوراخ کوچک است که نمی‌گذارد در اثر اختلاف دمای هوای بین بیرون و داخل هواپیما مه و شبنمی  روی شیشه بنشیند تا شما پس از رزرو بلیط هواپیما ( از این صفحه ) با خیال راحت به دنبال داشتن صندلی کنار شیشه هواپیما باشید و از مناظر بیرون آن نهایت لذت را ببرید.

با نگریستن به اثر مهم سوراخ کوچک روی شیشه هواپیما که شاید هیچگاه به آن توجه نمی کردیم حواسمان باشد و به یاد داشته باشیم گاهی چیزهای کوچک اطراف ما می توانند اثری بسیار مهم  و حیاتی در در زندگی ما داشته باشد. الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید