شهر آپلیستسیخه
شهر آپلیستسیخه

شهر باستانی آپلیستسیخه ، گرجستان | Uplistsikhe

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور ترکیه سلام پرواز
 

شهر آپلیستسیخه

در این مطلب از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با شهر آپلیستسیخه در گرجستان آشنا خوهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

شهر گوری گرجستان یکی از شهرهایی است که بیشتر به خاطر صنعت در گرجستان مشهور شده است. این شهر در ایالت شیدا کارتلی گرجستان واقع شده و توسط یکی از بزرگترین پادشاهان کشور به نام جاوید چهارم بنیان گذاشته شده است. از ویژگی های شهر گوری گرجستان عبور خط راه آهن گرجستان از این شهر و دارا بودن آب و هوای مطلوب و مناسب است.

شهر آپلیستسیخه یک شهر باستانی به شکل غار است که در 10 کیلومتری شرق شهر گوری قرار گرفته است.شهر آپلیستسیخه یکی از قدیمی ترین شهرک های منطقه قفقاز به شمار می آید.این شهر یک شهر غاری می باشد که با حفاری کوه ها در این منطقه بنا شده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


تاریخچه آپلیستسیخه

باستان شناسان آپلیستسیخه را به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان معرفی می‌کنند. از لحاظ استراتژیک این شهر در مرکز قلمرو باستانی کارتلی قرار گرفته‌است و به عنوان مرکز مهم سیاسی – مذهبی کشور تلقی می‌شده‌ است. قدمت و اهمیت این شهر در نوشته‌های مربوط به قرون وسطی در گرجستان ذکر شده‌است و نیز پیدایش آن را به اوپْلُسْ نوهٔ کارْتْلُسْ نسبت می‌دهند.

در اوایل قرن چهارم میلادی، با رسمیت یافتن دین مسیحیت در گرجستان اهمیت این شهر افول پیدا می‌کند و موقعیت خود را نسبت به مرکز جدید فرهنگ مسیحیت از دست می‌دهد. پس از فتح تفلیس به دست مسلمانان در قرن‌های هشتم و نهم میلادی، این شهر به عنوان پایگاه نظامی مجدداً مورد توجه قرار گرفت و سرانجام در قرن چهاردهم میلادی، تاخت و تاز مغول‌ها سرنوشت شهر را تحت تأثیر قرار داد و عملاً شهر متروکه شد و فقط گهگاهی، هنگام تجاوز بیگانگان، این شهر به عنوان پناهگاه موقت مورد استفاده قرار می‌گرفت.

شهر آپلیستسیخه
شهر آپلیستسیخه

معماری شهر آپلیستسیخه

شهر آپلیستسیخه به سه بخش شمالی، جنوبی و مرکزی تقسیم می‌شود که منطقه‌ای با وسعت تقریبی ۸ هکتار را در بر می‌گیرد. بخش میانی وسیع تر است و قسمت عمدهٔ ساختارهای صخره تراشی این شهر را در خود جای داده‌است و از طریق یک گذرگاه و یک تونل به بخش جنوبی متصل می‌شود. گذرگاه‌ها و گاهی پلکان‌ها از طریق خیابان اصلی به ساختارهای مختلف انشعاب پیدا می‌کنند.

شهر آپلیستسیخه
شهر آپلیستسیخه
شهر آپلیستسیخه
شهر آپلیستسیخه

اکثر غارها، فاقد تزئینات هستند. هرچند در برخی از ساختارهای بزرگتر، سقف طاق مانند تونل‌ها به شکل کندهٔ درخت با سنگ‌های تراشیده تزئین شده‌اند. همچنین برخی از ساختارهای بزرگ در پشت یا کناره‌های دیوار طاقچه‌هایی دارند که احتمالاً به منظور اهداف تشریفاتی از آن‌ها استفاده می‌کرده‌اند.

در رأس این مجتمع یک بنای سنگی با سبک معماری خاص مربوط به قرن‌های نهم و دهم میلادی وجود دارد. در حفاری‌های باستان‌شناسی، اشیائ متعدد دست‌ساز مربوط به دوره‌های مختلف، شامل جواهرات، طلا، نقره و برنز و نمونه‌هایی از سرامیک سازی و مجسمه‌سازی کشف شده‌است. هم‌اکنون این دست‌سازها در موزهٔ ملی تفلیس نگهداری می‌شوند.

شهر آپلیستسیخه
شهر آپلیستسیخه
شهر آپلیستسیخه
شهر آپلیستسیخه

چندین بخش از مناطق آسیب‌پذیر این شهر، به‌طور کامل در زلزلهٔ ۱۹۲۰ گرجستان ویران شده‌اند. حفظ و بقای این اثر تاریخی هنوز مورد تهدید قرار دارد و به همین منظور صندوق میراث فرهنگی گرجستان (طی پروژه‌ای مشترک بانک جهانی و دولت گرجستان) جهت راه‌اندازی یک برنامهٔ محدود برای حفظ و نگهداری این اثر در سال ۲۰۰۰ پافشاری کرد.شهر اوپلیس تسیخه از سال ۲۰۰۷ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو گنجانده شده‌است.

شهر آپلیستسیخه
شهر آپلیستسیخه


 الی گشت    

                تور کیش


 

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)