سوغات اهر
سوغات اهر

آشنایی با سوغات اهر | Ahar

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سوغات اهر

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با سوغات و صنایع دستی اهر در استان آذربایجان شرقی آشنا خواهیم کرد . در ادامه مطلب همراه ما باشید.

اهر یکی از شهرهای آذربایجان شرقی است که به عنوان چهارمین شهر پرجمعیت استان و بزرگترین شهر منطقه ارسباران شناخته می شود. سوغات اهر از آن دسته سوغاتی هایی است که در بین تمام ایرانی ها از محبوبیت خاصی برخوردار است. معمولا هر گردشگری که از این منطقه عبور می کند از این شیرینی خوشمزه و خوش طعم این شهرستان سوغاتی همراه خود می‌برد.در این شهر زیبا  هنرمندانی هستند که آثار زیبایی را خلق می کنند. همانطور که می دانید صنایع دستی هر شهر اصالت آن شهر را به رخ می کشد پس صنایع دستی زیبای شهرستان اهر را از دست ندهید.

شیرینی و نان یتی قات

شیرینی و نان یتی قات اهری از سوغاتی‌های مهم شهرستان اهر و منطقه ارسباران می‌باشد که معمولا هر گردشگری که از این منطقه عبور می کند از این شیرینی خوشمزه و خوش طعم تهیه کرده و سوغاتی از این شهرستان می‌برد. شیرینی اهری در سال 94 از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست آثار ملی ناملموس ایران به ثبت رسیده است.

سوغات اهر
سوغات اهر

میوه های خاص این منطقه بدلیل وجود تنوع آب و هوایی و خاک حاصل خیز از جمله می توان به گیلاس افیل، سیب قره قرمز، گردو نام برد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


همچنین به پرورش زنبورعسل، تولید لبنیات مرغوب، تخم مرغ محلی، رشته پلویی، شیرینی اهری، نان یوخا میتوان اشاره کرد.

از صنايع دستي وسوغات شهرستان اهر می توان:فرش بافي ، جاجيم بافي ، گليم بافي ، خورجين بافي ، بندبافي ، مفرش بافي ، جوراب بافي ، شال بافي ، پالازبافي ، صنايع چوبي ، ورني بافي كه نوعي دست بافت زيبا وپشمي و يا ابريشمي است اشاره كرد.

سوغات اهر
سوغات اهر

ورنی محصول منحصر به فرد و نماد اهر

ورنی جزو صنایع دستی این شهرستان می باشد که قدمتی بیش از سه قرن دارد. این هنر ناب و منحصر بفرد شهرستان به هنر دستان زنان و دختران عشایری و روستایی با باورها و آداب و رسوم منطقه ارسباران در آن یافته می شود باز می‌گردد.

سوغات اهر
سوغات اهر


 الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)