سوغات آبادان
سوغات آبادان 

سوغات آبادان چیست؟ | Abadan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سوغات آبادان 

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با سوغات آبادان آشنا خواهیم کرد . با ما همراه باشید .

آبادان از شهرهای جنوبی استان خوزستان مملو از جاذبه های بسیاری است که همه ساله جمعیت فراوانی از اقصی نقاط کشور را روانه این شهر می کند. وجود اماکن مختلف اعم از تفریحی، زیارتی، دفاع مقدس، طبیعی، تاریخی و فرهنگی وصنایع دستی، سوغات و به خصوص مهمان نوازی و خونگرمی مردمانش، این شهر را به یکی از جذابترین شهرهای ایران بدل کرده است.

خرما اصلی ترین سوغات آبادان

خرما مهم‌ترین و اصلی‌ترین سوغاتی شهرهای جنوبی کشور به‌ویژه آبادان است. خرما انواع مختلفی دارد و در هر ناحیه‌ای شکل خاصی از آن کاشت و برداشت می‌شود. از انواع خرماهایی که در آبادان کاشت می‌شود، می‌توان به خرما عمران، برخی، کنار، بریم و زاهدی اشاره کرد.

سوغات آبادان

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


ماهی

یکی از سوغاتی های رایج و مشهور آبادان، ماهی های خوش طعم خلیج فارس است که از انواع ماهی های رایج در این شهر می توان به حلوا سفید (زبیدی)، راشگو، شوریده، شانگ، زبان، سنگ سر، میش ، هامور، کفشک، صبور، قباد و شیر اشاره کرد.

سوغات آبادان

ادویه ، رنگی‌ترین سوغات آبادان

اگر غذاهای منطقه‌ی جنوب و به ویژه آبادان را امتحان کرده باشید متوجه طعم متفاوت و رنگ‌های گرم آن‌ها خواهید شد. این تفاوت در طبخ تنها به استفاده از ادویه‌های مورد استفاده در غذاها برمی‌گردد. ادویه یکی از اصلی‌ترین چاشنی‌ها برای آبادانی‌ها است. این رنگ‌ها و طعم‌های بی نظیر حاصل ترکیب ادویه‌های رنگارنگ آبادانی است. ادویه یکی از مهم‌ترین سوغات آبادان نیز هست. زیرا مشابه آن را در شهرهای دیگر ایران پیدا نمی‌کنید.

سوغات آبادان

حصیربافی 

در زمان حاضر رایج ترین و پر استفاده ترین صنایع دستی آبادان جاروبهایی است که به وسیله برگ درخت خرما(سَعَف) بافته می شود. کلاه حصیری آفتابی، زیر انداز حصیری، باد بزن، سبد نان و خورجین خرما از دیگر صنایع دستی آبادان است که اینها نیز از برگ درخت خرما درست می شود. همچنین از لیف و خوشه (پَنگ) این درخت برای ساختن طناب، قفس یا تور ماهیگیری، زنبیلهای بزرگ حمل خرما و بالابر درخت خرما(فروند) مورد استفاده قرار می گیرد.

سوغات آبادان

کپو بافی

نخل یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین درخت‌هایی است که در جنوب کشور دیده می‌شود. علاوه بر اهمیتی که این درخت برای تولید خرما دارد، از برگ‌های آن نیز برای امرار معاش استفاده می‌کنند. مردم هنرمند آبادان از زمان‌های بسیار دور از برگ درخت خرما برای بافت و ایجاد ظروفی استفاده می‌کردند که امروزه به کپو بافی معروف است. کپوبافی یکی از معروف‌ترین سوغات آبادان و گونه‌ای ازحصیربافی است که با ذوق و سلیقه توسط کامواهای رنگی تزئین شده و برای نگهداری خرما، شکلات و لوازم دیگر استفاده می‌شود. در بازار آبادان می‌توانید انواع ظروف کپوبافی را در رنگ ، اندازه وطرح‌های مختلف ببینید.

سوغات آبادان

گلیم‌بافی

عشایر بختیاری و عشایر عرب در استان خوزستان و شهرآبادان از گذشته در بافت گلیم‌های زیبا شهرت داشتند و امروز هم گلیم‌های این منطقه به دست عشایر بافته می‌شود. گلیم‌هایی که در هفتگل بافته می‌شود نقوشی شبیه به نقوش گلیم‌های عشایر قشقایی فارس دارد. از رنگ‌های استفاده‌شده در گلیم‌های جنوب کشور می‌توان به رنگ قرمز، نارنجی، صورتی، مشکی، زرد و سرمه‌ای و سفید اشاره کرد.

سوغات آبادان الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)