معرفی دیدنی های شهر الوند | Alvand

1
247
لیدوما تریپ

دیدنی های الوند

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با دیدنی های الوند یکی از شهرهای زیبای استان قزوین آشنا خواهیم کرد. با ما در ادامه مطلب همراه باشید .

شهر الوند دومین شهر بزرگ استان قزوین می باشد که در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی شهر قزوین واقع شده است. از نظر اقلیمی دارای آب و هوای نیمه بیابانی با بارش متوسط سالانه ۳۱۲ میلی متر بوده و متوسط دمای شهر در طول سال ۱۳ درجه سانتی گراد می باشد. جهت وزش باد غالب از جنوب شرقی است که موسوم به باد راز یا شره می باشد و هنگام وزش خشکی هوا و افزایش دما را در پی دارد. ارتفاع از سطح دریا در شهر الوند ۱۲۴۰ متر می باشد.

شهر سرسبز الوند دارای خاک بسیار حاصلخیزی بوده و اطراف شهر پر از باغها و کشتزارهای زیبا می‌باشد. شعبه‌ای از دانشگاه پیام نور و مؤسسه آموزش عالی کار در این شهر قرار دارد. الوند زادگاه موسیقیدان و خواننده شهیر ایرانی استاد ابوالحسن خان اقبال آذر می‌باشد. مسجد قدیمی الوند، خانه اربابی (عمارت اربابی) و تپه‌های تاریخی از آثار قدیمی و تاریخی این شهر می‌باشند.

عمارت اربابی الوند

این عمارت در انتهای جنوبی شهر و در بافت قدیم الوند واقع شده و از آثار دوره قاجار به شمار می رود و منزل ییلاقی ده الوند بوده است .عمارت در دو طبقه همکف و ایوان ساخته شده و از خشت با پوشش آجر به شکل تاق و قوس ساده با رواقهای تودرتو می باشد . این عمارت در گذشته داری باغ مشجر بوده که در حال حاضر اثری از آن باقی نمانده است و در آینده نزدیک موزه مردم شناسی الوند در این عمارت تاسیس خواهد شد .این عمارت دو طبقه دارد که شامل همکف و شاه نشین است.فضای طبقه اول شامل رواق‌های تو در تو با طاق قوسی و پوشش آجری و دو ورودی در شمال و شرق عمارت است که در غرب حیاط و باغ، دو راه پله بیرونی، طبقه همکف را به شاه نشین متصل می کند.

این مطلب را هم مطالعه کنید
آشنایی با جاهای دیدنی تاکستان | Takestan
دیدنی های الوند
دیدنی های الوند

تپه الوند مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در الوند، جنوب شرقی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۱۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدنی های الوند
دیدنی های الوند

مسجد جامع از دیرباز بنای باشکوهی بود که کارکردی وسیع داشت و امور اجتماعی مهم از جمله نمازهای خاص، مراسم و تجمعات در آن انجام می‌شد و نقش نمادین و تبلیغی را ایفا می‌کرد که از عهده سایر مساجد خارج بود. بنای اولیه این مسجد در سال 53 به وسیله عده‌ای از خیرین مؤمن این شهر بنیان نهاده شد و ساخت بنای آن به دست یک روحانی معمار به نام شیخ اصفهانی صورت گرفت.تا سال 56 اطراف آن با دیواری به ارتفاع سه متر با آجر و ملات گلی ساخته شد و به وسیله هیئت حضرت ابوالفضل (ع) سقف آن با چادر برزنتی پوشانده و حدود دو سال به همین صورت از آن برای برگزاری نماز جماعت و مجلس عزاداری و کارکردهای دیگر استفاده شد.

دیدنی های الوند
دیدنی های الوند


   تبلیغات    

                 تور کیش


Load More In قزوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیلگام -مرکز تخصصی وقت سفارت و ویزا

نیلگام سفر

لیدوما | جامع ترین وب سایت اجاره اقامتگاه

همیشه به گشت با الی گشت

اجاره خودرو با بهترین قیمت در مستر بلیط

با سفرمارکت بلیط هواپیما را ارزان بخرید

تیک بان | سایت معتبر خرید بلیط هواپیما

رزرو اقامتگاه با بوکینگ ویلا

اروپا

راهنمای سفر

آسیا

شبکه های اجتماعی تاپ توریست

تلگرام تاپ توریست