دریاچه الیمالات ، نگینی در دل جنگل های مازندران | Nur

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور ترکیه سلام پرواز
 

دریاچه الیمالات

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره دریاچه الیمالات صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این دریاچه زیبا در دل جنگل در شهرستان نور در ادامه با ما همراه باشید.

نور، یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که در سمت شمال با دریای زیبای خزر هم‌مرز است. با این وجود، خزر تنها پهنه‌ی آبی این شهرستان نیست و می‌توان دریاچه‌ها و رودخانه‌های زیادی را در آن مشاهده کرد.

دریاچه الیمالات در شهر نور در استان مازندران قرار گرفته است. بعد از حدود ۸ کیلومتر رانندگی در جاده نور- چمستان باید به سمت فرعی دریاچه منحرف شویم. فاصله‌ی دریاچه با خود جاده حدود ۳ کیلومتر است. شهر چمستان مرکز بخش چمستان در این شهرستان به شمار رفته و یکی از بهترین نقاطی است که می‌توان برای سفر برگزید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


این دریاچه به دلیل قرار گرفتن در میان جنگل، مناطق استوایی را برایتان تداعی می‌کند. بخشی از مسیر دسترسی به دریاچه‌ی سد خاکی الیمالات از میان درختان سر به فلک کشیده می‌گذرد و چشم‌اندازهایی بی‌نظیر را ارایه می‌دهد.

دریاچه الیمالات
دریاچه الیمالات

خبر خوب برای علاقه‌مندان به ماهیگیری اینکه ماهیانی از جمله قزل آلا و آمور در این دریاچه زندگی می‌کنند. البته به دلیل این که اغلب مردم این ناحیه ماهی‌های قرمز شب عید خود را درون آب دریاچه رها می‌کنند، می‌توان تعداد قابل توجهی از این نوع ماهی را هم مشاهده کرد.

باید بدانید که مهم رسیدن نیست، مسیر عبور از جنگل کشپل نور خودش آنقدر زیباست که ما را مجبور می‌کند چند دقیقه یک گوشه برای دیدن این حجم از زیبایی کنار بزنیم. در دریاچه می‌توانید سوار قایق‌های اجاره‌ای دریاچه هم بشوید و برای رفتن به وسط دریاچه پارو بزنید. قیمت قایق پدالی دو نفره ۱۲ و چهار نفره هم ۲۲ هزار تومان است.

گاهی با شفاف بودن آسمان حتی کف دریاچه به همراه سنگ‌های درشتش را می‌توانیم ببینیم. اگر خوش‌شانس باشیم مه روی سطح آب می‌نشیند و صورت‌مان را آرام آرام خیس می‌کند؛ اتفاقی که به ندرت دیده می‌شود.

تفریحات اطراف دریاچه

  • قایق ‌سواری
  • ماهیگیری
  • جنگل الیمالات
  • عکاسی
  • اقامت شبانه
  • استراحت در کنار دریاچه

بهترین فصل سفر

برای سفر و دیدن این مکان می‌توانید روی تمام فصول حساب باز کنید که البته در طول فصل زمستان و پاییز نباید انتظار سرسبزی بهار و تابستان را داشت. با این وجود پاییز را می‌توان یکی از زیباترین فصل‌‌ها و حتی شاید زیباترین فصل سال برای تماشای دریاچه نامید.

امکانات

آلاچیق‌هایی برای مسافران در بالای دریاچه در نظر گرفته شده است و هنگام آفتاب بسیار مفید هستند. همچنین وجود سرویس بهداشتی، کافی‌شاپ و رستوران، فضا را برای یک خاطره خوب آماده کرده‌ است.

دریاچه الیمالات
دریاچه الیمالات

اقامت

بیشتر افرادی که به دیدن این دریاچه می‌آیند در روستای چمستان ساکن می‌شوند. روستای چمستان در ۱۷ کیلومتری نور است و ویلاها و سوییت‌های زیادی برای اجاره به مسافران دارد. در شهر نور هم خانه‌های مختلفی برای اجاره وجود دارد، ولی بعضی‌ها هم در محوطه اطراف دریاچه کمپ می‌زنند. هتل های نور هم می‌تواند یکی از انتخاب‌ها برای اقامت باشد.

هزینه اقامت با چادر اطراف دریاچه: 5000 تومان

هزینه اقامت در آلاچیق های دور دریاچه: 12000 تومان

هزینه اجاره آلاچیق روزانه: 4000 تومان

دریاچه الیمالات - Photo: reza-spring
دریاچه الیمالات – Photo: reza-spring

چگونه به دریاچه الیمالات برویم؟

اگر قصد رفتن به شهر نور را ندارید باید از جاده هراز به سمت آمل حرکت کنید و از کمربندی آمل وارد چمستان شوید. این بار هم وارد جاده چمستان- نور می‌شوید و به سمت نور حرکت می‌کنیم، نرسیده به این شهر و حدود ۴۰ دقیقه بعد وارد فرعی دریاچه در سمت چپ جاده می‌شویم.

ورود به منطقه کمی هزینه دارد؛ اما این هزینه آنقدری نیست که شما را پشیمان کند. البته اگر ماشین را همان‌جا پارک کنید باز باید مبلغی بدهید تا وارد شوید. از ابتدای این جاده تا دریاچه حدود سه کیلومتر راه است. باید ماشین را پارک کنید و پنج دقیقه‌ای را پیاده از بین درخت‌ها بگذرید تا به یک پل برسید. اگر روز خلوتی باشد می‌توانید روی پل برای گرفتن چند عکس بایستید.

یکی از دلایلی که دریاچه الیمالات را به جای شلوغی تبدیل کرده است، نزدیکی آن به تهران است. فاصله ۲۷۰ کیلومتری این سد خاکی با پایتخت باعث می‌شود تهرانی‌ها در سه ساعت و ۴۵ دقیقه به اینجا برسند.

دریاچه الیمالات - Photo: pendar-akbari
دریاچه الیمالات – Photo: pendar-akbari

آدرس: استان مازندران، نور، ۸ کیلومتری جاده نور- چمستان

هزینه ورودی: هر نفر 1300 تومان ، هزینه ورودی هر ماشین 6500 تومان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨