خرید زمین

نکات مهمی که باید هنگام خرید زمین به آنها توجه کنید

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

خرید زمین از گذشته یک روش سرمایه گذاری مطمئن بوده است. اکنون با توجه به شرایط اقتصادی کشور خرید زمین نوعی سرمایه گذاری پرسود و بلند مدت است و اگر  به روش درستی انجام شود تقریبا بی خطرترین نوع سرمایه گذاری می باشد اما باید هنگام خرید یک زمین دقت کافی را داشته باشید زیرا اگر زمین خریداری شده از نظر قانونی مشکل دار باشد دیگر نمی توان از آن انتظار سود و منفعت داشت .

خرید زمین

نکاتی که در خرید زمین باید به آن ها توجه شود :

 1. اطلاعات و تحقیقات کافی :قبل از خرید اطلاعات کاملی از کاربری زمین ، موقعیت و آینده آن و موارد حقوقی آن به دست آورید .
 2. مالک حقیقی : به خصوص در مورد زمین هایی که در دست وراث می باشد باید از همه آن ها رضایت بگیرید و درباره مالک زمین از شورای محل ، دهیاری ، معتمدین  و افراد  ساکن در آن محله پرس و جو کنید .
 3. توافق اولیه : با مالک درباره قیمت ، متراژ زمین و نوع پرداخت به توافق برسید .
 4. تنظیم قرارداد : حتما در این مرحله با خود یک فرد خبره و یا مشاور حقوقی مورد اعتماد به دفتر اسناد ببرید تا شرایط قرارداد را بررسی کنید و از ضرر احتمالی جلوگیری شود .
 5. نقدینگی : در نظر داشته باشید که برای خرید زمین نقدینگی به اندازه کافی داشته باشید و این ریسک را نپذیرید که با قسط و وام صاحب زمین شوید .
 6. هزینه های جانبی : در هنگام خرید به عوارض، مالیات و بدهی های زمین توجه کنید .
 7. موقعیت مکانی : این مورد به هدف شما از خرید زمین بستگی دارد اگر زمین را برای ساخت و ساز می خواهید به شلوغی منطقه و آلودگی های صوتی آن دقت کنید برای مثال زمین هایی که در نبش اتوبان ها یا چهارراه ها هستند برای زندگی و یا خرید و فروش موارد مناسبی نیستند .
 8. دسترسی : زمین را از نظر دارا بودن امکانات آب و برق و گاز بررسی کنید تا بعدا برای ساخت خانه مشکلی ایجاد نشود همچنین ترافیک و شلوغی منطقه نیز کنترل شود زیرا مناطق پرترافیک مشکل ساز خواهند بود و شما را از مدیریت کارهایتان غافل می کنند ‌.
 9. فروشنده : تا هنگامی که از اصالت سند و کارت شناسایی فروشنده بررسی نشده به او اعتماد نکنید و اگر قرار است مبلغی به عنوان پیش پرداخت داده شود حتما با دریافت رسید باشد . اگر فروشنده ادعا کرد که وکالت بلاعزل دارد باید استعلام وکالت از دفترخانه گرفته شود .

  ۱۰. کد پستی : برای تنظیم مبایعه نامه نیاز به کد پستی ده رقمی ملک می باشد و فروشنده باید  تاییدیه آن را از اداره پست بگیرد .

   ۱۱. کد رهگیری : این کد براساس کد پستی وآدرس ملک در سامانه ثبت معاملات  و املاک ایران صادر می شود  و باعث می شود فرد ملک را به فرد دیگری به صورت غیر قانونی  نفروشد .

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


    ۱۲. تنظیم سند : خریدار و فروشنده ملزم هستند در تاریخ تعیین شده در دفترخانه حضور یابند و خریدار باید با خود چک رمز باقی پول را به همراه داشته باشد و فروشنده نیز به همراه سند  و استعلامات شامل تسویه عوارض و مالیات حضور یابد .

     ۱۳. پیش پرداخت : برای پرداخت مبلغی به صورت بیعانه ، حداقل مقدار ممکن را پیشنهاد دهید تا برای خود فرصت بخرید و اگر از خریدتان منصرف شدید هزینه کمتری بابت خسارت بهطرف قرار داد بپردازید .

در خرید زمین هایی که سند رسمی ندارند و معمولا با قولنامه یا مبایعه نامه به فروش می رسند ، پیش از آنکه دیر شود و قراردادی  بسته شود حتما از افراد حقوقی مشورت بگیرید و از مدارک موجود استعلام بگیرید .

به این نکته که قولنامه جزو اسناد رسمی محسوب نمی شود دقت کنید و تمام موارد قانونی و مرحله به مرحله در آن ذکر شود و از آن سه نسخه تهیه شود تا به دست خریدار ، فروشنده و بنگاه برسد .

از آنجا که سهم بسیار  زیادی از کلاهبرداری ها مربوط به مشاوران املاک است به این دلیل که برخی از افراد با اجاره یک مکان به صورت موقت و تظاهر به بنگاه املاک ، کلاهبرداری می کنند پس حتما در ابتدا یک مشاور املاک کاردرست پیدا کنید برای این کار مدارک و مجوز او از اتحادیه مشاورین را بررسی کنید و برای اینکه احتمال ضرر را کاهش دهید به املاکی مراجعه کنید که به مدت زیادی فعالیت می کنند و در محله و بین افراد سرشناس ،خوش نام می باشند .

برای اینکه مبلغ کمیسیون بدون ضرر بپردازید می توانید میزان قانونی آن را از سامانه اتحادیه مشاوران املاک به دست آورید .معمولا این مبلغ در حدود نیم درصد قیمت زمین می باشد .

درباره خود فروشنده نیز تحقیقاتی انجام دهید تا اگر ممنوع المعامله یا فراری می باشد مشخص شود زیرا از نظر حقوقی این افراد اجازه خرید و فروش ندارند .

عبارتی به زبان عربی در متن مبایعه نامه وجود دارد که اختیار هر گونه پشیمانی و برگشت وجه بعد از امضا را  از طرفین می گیرد بنابراین قبل از امضا این قرارداد حتما تمام نکات مهم را در نظر بگیرید .

اگر هنوز در خرید زمین فرد بی تجربه ای هستید یا اولین خریدتان را انجام می دهید سعی کنید زمین ها با متراژ کمتر انتخاب کنید تا احتمال زیان را کاهش دهید .

برای اینکه احتمال ضرر را در خرید زمین کاهش دهید باید ویژگی های زمین خوب و پرسود را بدانید و مطابق با آن ها خرید کنید .

مهم ترین ویژگی های زمین های مناسب خرید :

 1. اگر هدفتان از خرید زمین ساخت و ساز می باشد سعی کنید زمین با ابعاد بالا بخرید زیرا هنگام فروش سودتان بیش تر می باشد در حالی که فرق چندانی در هزینه های مربوط به شهرداری با هم ندارند
 2. زمین هایی با شکل مستطیل و مربع برای ساخت و حتی فروش مناسب تر می باشند .
 3. زمین های جنوبی از شمالی برای ساخت ملک مناسب تر هستند زیرا آفتابگیر بهتری دارند.
 4. زمین را در منطقه مناسب و در محلی که دسترسی خوبی به امکانات رفاهی دارد بخرید .
 5. زمین را از نظر نزدیکی به قنات و گسل مورد بررسی قرار دهید و در این مناطق زمین نخرید
 6. اگر هدفتان از خرید زمین ساخت وساز است از خاک زمین نمونه برداری کنید و آن را آزمایش کنید .

منبع: https://gillim.ir الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید