جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه

آشنایی با مکان های دیدنی میانه ، آذربايجان شرقي | Mianeh

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جاهای دیدنی میانه

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با جاهای دیدنی میانه در استان آذربایجان شرقی آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

شهرستان ميانه به عنوان پهناورترين شهرستان آذربايجان شرقي، با كوه هاي بلند و راه هاي پر پيچ و خم و منظره زيباي جاده، چشم هر رهگذري را مي نوازد.  اين شهر در ميان كوه هاي اطراف خود چونان كودكي در آغوش مادر است؛ كمتر كسي است كه از ميانه بگذرد و غرق تماشاي طبيعت خدادادي آن نگردد. اين شهرستان نمادي از مناظر طبيعي و اماكن تاريخي است كه چند نمونه اين ديدني هاي زيبا را معرفي مي كنيم.

قلعه‌ دختر یا قیز قالاسی

این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری آذربایجان شرقی است که در ۱۸ کیلومتری بخش جنوبی شهرستان میانه و روی صخره‌ای بزرگ با قله‌های تیزی که برفراز کوه‌های قافلانکوه واقع شده است، قرار دارد. در واقع این اثر زیبای تاریخی همانند یک شکل کثیرالاضلاعی است که چینش آن به صورت غیرمنتظم بوده و دره‌های عمیق و قله‌های تیز کوه قافلانکوه را دربرگرفته است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه

پل شهرچای

پل شهرچای میانه در ۱۲ کیلومتری جنوب شهر میانه در نزدیکی قریه تازه کنده بر روی رودخانه شهرچای که یکی از شعبات قزل اوزن می‌باشد قرار گرفته است. قدمت پل بر طبق متون و مأخذ سفرنامه‌ها به دوره صفویه می‌رسد که در سالیان متوالی مکرراً مورد تعمیر قرار گرفته است. این پل به طول ۲۶۰ متر و عرض ۹.۷ متر دارای ۲۳ چشمه با طاقی جناغی بود که به علت ویران شدن دو چشمه بر اثر سیل یک طاق مسطح بتونی ناموزون بجای آن احداث کرده اند.

جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه

پل دختر

پل دختر يا قيز كورپوسي، يكي ديگر از آثار تاريخي و جاهای دیدنی میانه است كه در فاصله‌ ۲۰ كيلومتري از اين شهرستان و روي رودخانه‌ قزل‌اوزون، احداث شده است .متاسفانه مدرك يا نوشته‌اي كه نشان‌دهنده‌ تاريخ احداث آن باشد، وجود ندارد.  اين در حالي است كه با توجه به نقل قول‌هاي گردشگران و رجال سياسي پس از تماشاي پل، به نظر مي‌رسد كه متوني به خط نستعليق، كوفي و نسخ بر بخش‌هايي از اين سازه‌ ايران كهن مشاهده شده كه گوياي زمان بازسازي و تعمير آن بوده است.

اين پل با سه دهانه‌ بزرگ، پايه‌هايي آجري و مستحكم كه روي آب‌برهاي سنگي قرار دارد، ساخته شده است.  داخل پايه‌ها مي‌توان اتاق‌هاي كوچكي را مشاهده كرد كه در ساخت آن‌ها دقت، ظرافت و هنرمندي بسيار به كار رفته است كه امروزه پس از گذشت مدت‌ها همچنان در نگاه نخست، توجه گردشگران را به خود جلب مي كند.

جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه

منطقه کاغذ کنان

«کاغذکنان»، یکی از تاریخی‌ترین و قدیمی‌ترین مناطق شهرستان میانه و استان آذربایجان شرقی است که در دورانی از تاریخ همچون ابتدای دوران اسلامی تا دوران حکومت مغولان، شهری پویا و آباد بوده و قطب تجاری منطقه محسوب می‌شده. این منطقه با داشتن وسعتی بالغ بر ۸۰ هکتار در غرب «شهر آقکند» قرار دارد و دارای سفال‌های شکسته متعلق به سده‌های آخر پیش از میلاد مسیح (ع) می‌باشد، به جرئت می‌توان گفت حتی بقایای به جا مانده از این سفال‌ها حاکی از خردمندی و خلاقیت مردمان آن روزگار دارد.

جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه

مسجد سنگی ترک میانه

در فاصله‌ی ۲۹ کیلومتری از شمال شرقی شهرستان میانه، «مسجد سنگی ترک»، قرار دارد که می‌توان آن را یکی از آثار ارزشمند تاریخی در استان آذربایجان شرقی عنوان کرد. مسجد در روستایی تاریخی به نام «ترک»، ساخته شده و نوع معماری انجام شده در آن و نیز مصالحی که برای ساخت استفاده شده است، تعجب و حیرت باستان‌شناسان را برانگیخته است. بنای این اثر کهن و نیز نمای بخش بیرونی آن به صورت یکپارچه از سنگ ساخته شده است و کنده‌کاری‌های زیبا و چشم‌نواز در کنار کتیبه‌های آن که به زیبایی تمام به هنر خط نستعلیق مزین شده است، چشم هر بیننده و محققی را در نگاه اول به خود خیره می‌سازد.

جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه}

پل پردليس

پل پردليس، يكي ديگر از جاهای دیدنی میانه است كه در بخش تاريخي كاغذكنان اين شهرستان قرار دارد. اين سازه‌ كهن داراي ۹ دهانه است و در گذشته به عنوان راه عبوري از ايران به سرزمين‌هاي قفقاز و روسيه مورد استفاده قرار مي‌گرفت.  همچنين افرادي كه قصد گذر از اردبيل را داشتند، بايد از اين پل زيبا و باشكوه، عبور مي‌كردند. پل روي روخانه‌ ‘قزل اوزن’ با پنج پايه‌ سنگي و مصالحي همچون آهك و ساروج ساخته شده است. اين ميراث ايران كهن، امروزه به عنوان يكي از جاذبه‌هاي زيبا و ارزشمند بخش كاغذكنان در شهرستان ميانه به شمار مي‌رود.

جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه

کاروانسرای جمال آباد

این بنای تاریخی در کنار روستای جمال آباد میانه واقع در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر میانه قرار دارد. گرچه روستای جمال آباد اکنون به دور از رونق و صفا در دل کوهستان آرمیده است، اما زمانی در تلاقی جاده ی ترانزیت قدیم و جاده ی ابریشم با ابهت و با اهمیت و بسیار پررونق بوده است به طوریکه جهانگردان از این کاروانسرا به عنوان مهمترین کاروانسرای بین زنجان و تبریز نام برده اند.

جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه

قلعه سنگي

قلعه سنگي يا داشلي قالا، يكي ديگر از جاذبه‌هاي تاريخي شهرستان ميانه است كه در بخش تاريخي كاغذكنان قرار دارد؛ اين اثر تاريخي در بخش كوهستاني و شمالي اين شهر و با فاصله‌ كمي از دره‌ رودخانه‌ قزل‌اوزن واقع شده است. قلعه كه شكل و شمايل يك روستا را پيدا كرده است، به دليل وجود دره‌هايي ژرف و صخره‌هايي عظيم در پيرامون خود، در گذشته همانند دژي مستحكم محسوب مي‌شده است. در اواخر قرن ۱۲ هجري قمري، محمد خان سعدلو كه از حاكمان وقت كاغذكنان بود، در قسمت پاييني قلعه دستور ايجاد حصارهايي جهت امنيت و جلوگيري از نفوذ بيگانگان را صادر كرد.
تعدادي ساختمان و برج نيز در سال‌هاي بعد به قلعه افزوده شد؛ اما آنچه كه جذابيت و محبوبيت اين دژ مستحكم تاريخي را دوچندان مي‌سازد، وجود پرتگاهي است كه قلعه سنگي روي آن احداث شده است؛ به گونه‌اي كه هر گردشگري با حضور در اين بناي كهن، چشم‌اندازي بي‌نظير را مشاهده مي كند.

جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه

بارگاه امامزاده اسماعیل میانه

«آرامگاه امامزاده اسماعیل»، یکی از جاذبه‌های گردشگری مذهبی و بسیار محبوب در شهرستان میانه است که در ضلع جنوبی مسجد جامع این شهرستان و در قرن ۸ هجری قمری احداث شده است.هنگامی که پا بر صحن این مسجد می‌گذارید، کاشی‌های فیروزه‌ای آرامشی را که در میان بهبوهه زندگی شهری گم کرده‌اید و مدت‌هاست از آن غافل شدید را به شما برمی‌گرداند. البته باید گفت متاسفانه بر اثر تعمیرات و بازسازی‌های انجام‌شده در این بخش، شکل نخستین و هنرمندی‌های اولیه‌ی آن از بین رفته و بنایی که امروزه شاهد آن هستیم، تفاوت بسیاری با ساختمان اولیه دارد.

جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه

آبشار بلوکان

آبشار بلوکان در استان آذربایجان شرقی واقع است. این آبشار در ۴ کیلومتری شمال روستای بلوکان در میان دره ای سرسبز قرار دارد. آبشار بلوکان در ارتفاع ۲۱۸۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و ارتفاعی در حدود ۱۰ متر دارد. در مسیر این دره رودخانه بلوکان جاری است. این رودخانه از ارتفاعات بزغوش واقع در بالادست آبشار سرچشمه گرفته و پس از عبور از دره بلوکان و سیراب نمودن اراضی کشاورزی پایین دست به رودخانه شهر چایی می ریزد.

رودخانه شهر چایی خود به قزل اوزن ریخته و در نهایت به دریای خزر می ریزند. روستای بلوکان از توابع دهستان بروانان شرقی از دهستان‌های بخش ترکمانچای شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی است. دسترسی به این آبشار از طریق شهرستان ترکمنچای، جاده خاکی روستای یوخاری سوما، روستای دستجرد و سپس روستای بلوکان میسر است.

جاهای دیدنی میانه
جاهای دیدنی میانه

دشت میانه

این دشت مابین میانه و زنجان واقع بوده و کشت و زرع در آن مکانیزه است .درفصل بهارو تابستان تصاویر دلنوازی از طبیعت سبزو پر گل را میتوان در این دشت مشاهده کرد .جاهای دیدنی میانه

بازار میانه

یکی از بازارهای پرطرفدار میانه است که به راحتی می شود ازاین بازار تمامی لوازم مورد نیاز را تهیه کرد. از این بازار می توانید انواع پوشاک، لوازم خانگی، کیف و کفش و … را تهیه کنید.جاهای دیدنی میانه الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)