جاهای دیدنی دشتستان
جاهای دیدنی دشتستان

مکان های تاریخی و دیدنی دشتستان | Dashtestan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جاهای دیدنی دشتستان

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با جاهای دیدنی دشتستان در استان بوشهر آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید .

شهرستان دشتستان بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهرستان استان بوشهر است. مرکز این شهرستان شهر برازجان است.شهرستان دشتستان از نظر مساحت، بزرگ‌ترین شهرستان استان بوشهر با وسعت ۳۷۱/۶ کیلومتر مربع است.شهرستان دشتستان در شرق بندر بوشهر و بر سر راه ارتباطی و بازرگانی شیراز به بوشهر و شیراز به عسلویه واقع شده‌است. این شهرستان از سه بخش و هشت شهر و ۱۹۲ روستا تشکیل شده‌است. خرما مهم‌ترین محصول کشاورزی این منطقه بوده و نقش مهمی در اقتصاد این شهرستان و استان و کشور دارد.

کاخ کوروش دشتستان

یکی از کاخ‌های باستانی، تاریخی و مهم از دوره‌‌ی کهن و متمدن ایران زمین، کاخ کوروش نام دارد که در ورودی شهر برازجان استان بوشهر قرار گرفته است. کارشناسان با توجه به نوع معماری و استفاده از مصالحی مانند سنگ سیاه و سفید زمان ساخت آن را با دوره‌ی کوروش بنیان گذار سلسله هخامنشی مرتبط می‌دانند البته از نظر حجاری و هنر معماری کاخ کوروش در اواخر این دوره ساخته‌اند چرا که پایه ستون‌ها ظریف‌تر از پاسارگارد و اشیاء کشف شده جدیدتر است. بر اساس تاریخ‌نامه‌ها ساحل خلیج فارس یکی از پایگاه‌های مهم این سلسله در ایران بوده است به همین دلیل این کاخ را در شهر برازجان و در کنار رودخانه خشک آردی ساختند. البته بر اساس حدسیات باستان شناسان علت ناتمام ماندن کاخ کوروش را مصادف با مرگ کوروش می‌دانند. ولی کاملا مشخص است که این بنا با ظرافت‌های بسیار و در عصر تکامل هخامنشی بنا شده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


جاهای دیدنی دشتستان
جاهای دیدنی دشتستان

 آرامگاه دختر کوروش

گفته می‌شود مقبره‌ی دختر کوروش بزرگ، واقع در دهکده‌ی پشت پر، از شهرستان‌های دشتستان، ساخته‌شده  و طبق اسناد برجای‌مانده، قدمت این بقعه مربوط به دوران حکومت هخامنشیان است. گویا آرامگاه دختر کوروش مانند بقعه‌ی کوروش کبیر طراحی و ساخته‌شده است. محققان بر این باورند که این مقبره در اواخر دهه‌ی ۸۰ (۱۳۸۰) بازسازی‌شده است. این آرامگاه در ناحیه‌ی شهر دشتستان و در جاده‌ی  برازجان به کازران واقع‌شده است. بنای گور دختر در سال ۱۳۷۶، به شماره‌ی ملی ۱۸۹۷، ثبت و جزو بناهای تاریخی کشور ایران قرار گرفت.

جاهای دیدنی دشتستان
جاهای دیدنی دشتستان

کوشک اردشیر

کوشک اردشیر در جنوب بوشهر، در دشتستان و نزدیک برازجان قرار دارد. این کوشک تاریخی در زمان ساسانیان احداث شد. این بنا طاق‌های گهواره‌ای شکل دارد. یک ستون صلیب مانند بر فرار این کوشک بنا شده که برای دیدبانی و خبررسانی از ان استفاده می‌شده است. کارشناسان احتمال می‌دهند این کوشک سلطنتی محلی برای تعطیلات شکاری و استراحت شاه بود. منطقه‌ای که این کوشک در آن بنا شده است، از فدیم و ندیم محل اسکان ایل قشقایی یوده است و هنوز هم این ایل بااصالت و نجیب در دشت‌های اطراف این کاخ سکنی می‌گزینند.

جاهای دیدنی دشتستان
جاهای دیدنی دشتستان

دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک

کاروانسرای مشیرالملک در سال 1250 شمسی به فرمان حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شد و تا سال 1300 شمسی به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شد که به دلیل واقع شدن شهر برازجان بر سر راه تجارتی شیراز به بوشهر، مکانی مناسب جهت استراحت کاروانیان بوده است. این کاروانسرا مانند سایر کاروانسراها دارای چهاربرج، قسمت شاه‌نشین و تراس وسیع می‌باشد. کاروانسرا در ورودی بزرگی از جنس چوب داشته که راه ورودی اصلی به حیاط کاروانسرا بوده است.

جاهای دیدنی دشتستان
جاهای دیدنی دشتستان

غار چهل خانه

غار چهل خانه یکی از غارهای استان بوشهر و از جمله جاذبه‌های گردشگری این استان است که در روستای زیراه در ۷ کیلومتری شهر سعدآباد شهرستان دشتستان و ۲۷ کیلومتری جاده برازجان به بندر گناوه قرار دارد. غار چهل خانه مجموعه‌ای از تعداد زیادی اتاق (دخمه) است که در رشته کوهی مشرف به رودخانه شاپور ایجاد شده‌اند. اندازه داخلی اتاق‌ها متفاوت است و این تفاوت به مقاومت جنس سنگ کوه در مقابل عوامل طبیعی فرسایش همچون سیل مربوط می‌باشد. این دخمه‌ها از درون به یکدیگر مرتبط بوده و در هر یک از آن‌ها، طاقچه‌ها و آبراهه‌هایی به وجود آمده است. برخی از اتاق‌ها در اثر گذشت زمان و دخالت عوامل طبیعی از میان رفته‌اند. در حال حاضر تعداد اتاق‌های سالم این غار به ۲۳ عدد می‌رسد. در واقع به دلیل وجود همین اتاق‌های بسیار بوده که این غار به «چهل خانه» معروف گشت.

جاهای دیدنی دشتستان
جاهای دیدنی دشتستان

منطقه تاریخی توز

شهر تاریخی تَوَّز یا توج یکی از شهرهای مهم دشتستان قدیم بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار و در نزدیکی روستای زیراه کنونی قرار داشته است که در محلى بین روستاهاى زیرراه، اردشیر‌آباد و سعدآباد از توابع دهستان‌هاى دشتستان در حاشیه رودخانه شاپور دالکى قرار دارد.

جاهای دیدنی دشتستان
جاهای دیدنی دشتستان


 الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)