لیدوما تریپ

جاهای دیدنی بندر جاسک 

بندر جاسک واقع در یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران هست .جاسک در گذشته از جمله بنادر مهم تاریخی تجاری و استراتژیک و دارای تمدنی 3 هزار ساله بوده است.بندر جاسک با تاریخی کهن و جلوه های طبیعت زیبا قدمتی درخشان در گردشگری دارد.جاسک دارای طبیعی و تاریخی ناب و مردمانی میهمان نواز هرساله درایام نوروز مشغول پذیرایی ازمسافران و گردشگران به این شهرستان است.در ادامه مطلب همراه تاپ توریست باشید تا درباره جاهای دیدنی بندر جاسک بیشتر بدانید.

تلگراف خانه

تلگراف خانه انگلیسی ها که یکی از قدیمی ترین تلگراف خانه های ایران است به عنوان اولین مرکز تجاری کمپانی هند شرقی در بندر جاسک ساخته شد و بعدها به تلگراف خانه تبدیل شد و هم اکنون به همین نام نیز مشهور است. براساس منابع تاریخی، اداره تلگرافخانه در سال 1286 در جاسک تأسیس شد و در سال 1295 دولت انگلیس گارد نظامی کوچکی برای مراقبت از تأسیسات فرستنده تلگراف در جاسک تشکیل داد.سال بعد فرماندهی نظامی انگلیس از باسَعیدو، شهری در جزیره قشم به جاسک منتقل و در سال 1309اداره خطوط تلگراف انگلیس به دولت ایران تحویل داده شد.

جاهای دیدنی بندر جاسک 
جاهای دیدنی بندر جاسک

دخمه و گورستان تاریخی جاسک

دخمه و گورستان جاسک واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر جاسک استان هرمزگان، یکی از نقاط دیدنی این استان در جنوب ایران است. در ۱۵ کیلومتری شمال خاوری شهر جاسک در محلی به نام سعادتمند، در بالای کوهی، دخمه و گورستان افسانه ای وجود دارد که دیرینگی آن ها به پیش از اسلام تخمین زده شده است.

ساحل دریای عمان

سواحل زیبای دریای عمان مهم‌ترین جاذبه گردشگری شهرستان جاسک در استان هرمزگان به شمار می‌رود. پهنه آبی دریای عمان یا به معنای صحیح‌تر؛ خلیج عمان، پیشروی آب اقیانوس هند به داخل خشکی در جنوب غربی آسیا است که در شمال غربی دریای عرب و اقیانوس هند و شرق تنگه هرمز و خلیج فارس و میان کشورهای ایران، عمان و پاکستان قرار دارد. این خلیج در حقیقت، از سه سمت به خشکی و از یک سو به دریای آزاد (اقیانوس هند) مرتبط است.

این مطلب را هم مطالعه کنید
جزیره لاوان ، از زیباترین جزایر خلیج فارس | Lavan
جاهای دیدنی بندر جاسک 
جاهای دیدنی بندر جاسک

جنگل حرا

یکی از جاذبه های زیبا و طبیعی بندر جاسک وجود جنگل های حرا می باشد که گردشگران زیادی را مجذوب خود کرده است.این جنگل به طور دائم در معرض جزر و مد منظم آب دریا قرار دارد به طوری که در زمان جزر، درختان بسترلجنی آن از آب بیرون می آیند.درختان لجنی به صورت جزایری پراکنده نمایان می شوند و در موقع مد تمام جنگل زیر آب رفته و ناپدید می شود.پرندگان زیبا و نادر از قبیل گیلان شاه، اگرت بزرگ در کنار پلیکان ها و فلامینگوها مناظر جالبی را پدید می آورند.در منطقه جاسک به درختان حرا ‘ تمر’ می گویند و این جنگل ها بیشتر در حومه شهر جاسک (خلیج لوران) و در شرق آن به صورت پراکنده دیده می شوند.

جاهای دیدنی بندر جاسک 
جاهای دیدنی بندر جاسک

فانوس چشمک زن

فانوس چشمک زن و برج هشدار دهنده از جنوب که به بندر جاسک نزدیک می شوید ستونی بلند با دورنگ سیاه و سفید نظرها را بخود جلب می کند که نزدیک به 200 سال سر بر آسمان این بندر دارد تا راهنمائی باشد برای ناخدایان و دریانوردانی که در گذشته دور برعرشه شناورهای خود، بادلهره این گذرگاه را می پییمودند. این برج هشدار دهنده به منظوراعلان خطر به شناورهایی ساخته شد که در هنگام روز ازکنار این بندرمی گذشته اند.

جاهای دیدنی بندر جاسک 
جاهای دیدنی بندر جاسک

صخره های شنی

یکی از ویژگی های شهرستان جاسک، وجود مناطق صخره ای و شنی است که تپه ماهورها و احجام بسیار زیبای طبیعی ایجاد کرده اند و چشم هر بیننده را به خود جلب می کنند. بیشتر این تپه ماهورها در مسیر میناب به جاسک قرار دارند و از چشم انداز طبیعی زیبایی برخوردارند و پس از جاسک به سمت چهابهار ادامه پیدا می کنند.

این مطلب را هم مطالعه کنید
بندر کنگ ، بندری زیبا در استان هرمزگان | Bandar Kong
جاهای دیدنی بندر جاسک 
جاهای دیدنی بندر جاسک

غار سادرمن

یکی دیگر از آثار تاریخی شهرستان جاسک غارهای سادرمن است .غار سادرمن در 30 کیلومتری شهرستان جاسک در ارتفاع تقریبی 2000 متری و 20 کیلومتری دریا در رشته کوه های کوتاه و بلند سادرمن واقع شده است که متاسفانه مورد غفلت و فراموشی مسوولین امر قرار گرفته است. آثار تاریخی شهرستان جاسک که روزی یکی از آبادترین بنادر سرزمین پهناور ایران بود و قدمت برخی از این آثار به پیش از دوران اسلامی می‌رسد امروزه بر اثر بی‌توجهی مسئولان میراث فرهنگی در حال تخریب است چنانچه امروزه غارهای سادرمن در جاسک در حال تخریب است.

چشمه های آبگرم پوراف

چشمه های ساحلی و آب معدنی بسیاری در این منطقه بویژه جاسک وجود دارد که برای مردم بسیار قابل احترام و مقدس بوده و خواص درمانی دارند؛ یکی از شناخته شده ترین و حیرت انگیزترین آنها به نام پوراف در ۲۰ کیلومتری شرق جاسک و در ساحل دریا قرار دارد.این منطقه دارای جنگل حرای وسیعی است که مانند جزیره زیبایی در مقابل خورپوراف، سر از آب بیرون کشیده و چشم اندازی دلپذیر خلق نموده است. چشمه های آب گرم، دریا، پرندگان مهاجر، سواحل زیبا، منطقه صید ماهی ویژه مردم، از مهمترین جاذبه هایی هستند که مسافران زیادی را به سوی خود جلب می کنند.


   تبلیغات    

                 تور کیش


Load More In هرمزگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *