توچال تهران
توچال تهران

مجموعه گردشگری توچال ، تهران | Tochal Telecabin Tehran

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

توچال تهران

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با مجموعه گردشگری توچال تهران آشنا خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

کوه توچال در دامنه رشته کوه های البرز و با ارتفاع ۳۶۹۲ متر در شمال تهران واقع شده است. توچال به معنی چال آبگیر و دریاچه کوچک است و چون قله توچال در کنار دریاچه ای از یخ طبیعی قرار دارد به این نام خوانده می شود.

در منطقه توچال ، منظره های بسیار زیبا، هوای دلنشین کوهستانی و چشمه سارهای متعدد و زلال آب، فضای دلپذیر و آرام بخشی را ایجاد کرده و این یکی از دلایل تبدیل شدن این منطقه به نقاط گردشگری و ورزشی شده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


مشهورترین و پر رفت‌وآمدترین پناهگاه‌ها و جان‌پناه‌های توچال به ترتیب از شرق به غرب دارآباد، کلک چال، شروین، شیرپلا، جان پناه قله توچال، امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین، اسپیدکمر، پلنگ چال هستند که همگی آنها مشرف به تهران هستند.

توچال در تقسیمات کشوری جزو استان تهران و شمال شهر تهران به عنوان بلندترین ارتفاع نزدیک به تهران است. تله کابین توچال یکی از طولانی‌ترین خطوط تله‌کابین پیوسته در دنیا به شمار می‌رود.

توچال تهران
توچال تهران

تله کابین توچال دارای سه خط اصلی و سه خط تله سی یژ و یک خط تله اسکی می باشد. روی هم رفته درازای سه خط اصلی این تله‌کابین، نزدیک به ۷۵۰۰ متر است.

ایستگاه اول این تله کابین در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا، ایستگاه دوم در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا، ایستگاه پنجم در ارتفاع ۳۰۰۰ متری و ایستگاه هفتم در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح دریا است.

کار ساخت تله‌کابین توچال، در سال1353 به دست بهمن باتمانقلیچ  و با همکاری شرکت فرانسوی «پوما» و شرکت اتریشی «دوپل مایر» آغاز شد و در سال 1357 پایان یافت.

توچال تهران
توچال تهران

از سال2003  مهمان‌پذیری به نام “هتل توچال”در ایستگاه هفتم تله کابین توچال تکمیل و راه‌اندازی شده‌است. نمای این هتل از چوب بوده و به دامنهٔ شمالی توچال و دامنهٔ جنوبی البرز مرکزی و قلل کلون بسته و خلنو  اشراف دارد. قدیمی‌ترین جان‌پناه کوهنوردی ایران (اسپید کمر) در جنوب قلّهٔ توچال و شرق ایستگاه ۵ قرار دارد.

تله کابین توچال تنها مجموعه ورزشی ،تفریحی، رفاهی یکپارچه در ایران است که در آن امکانات بسیاری جهت استفاده کنندگان فراهم آورده شده است . این امکانات عبارتند از :

امکانات ورزشی توچال

پیست اسکی توچال ، باشگاه تیراندازی با کمان توچال ، بانجی جامپینگ ، کوهنوردی و پیاده روی

اگر به پیاده روی علاقه دارید و می خواهید از فضای فرحبخش کوهستان و مناظر اطراف آن لذت ببرید پیاده روی در توچال گزینه خوبی برای شماست. مسیر پیاده راهی که از پارکینگ اصلی مجموعه توچال شروع می شود، 2000 متر ادامه پیدا می کند و به ایستگاه اول تله کابین توچال می رسد.

در میانه راه این مسیر که به نام مسیر سلامتی معروف شده است، دیدنی ها و تفرجگاه هایی نیز قرار دارد که لذت این پیاده روی را چند برابر می کند.

توچال تهران
توچال تهران

بوستان سلامتی 1

 این بوستان با 3350 متر مربع و امکاناتی مانند فضای سبز، آلاچیق، چندین نیمکت و نورپردازی های جذاب در شب شما را به گذراندن لحظاتی در میانه راه دعوت می کند.

بوستان سلامتی 2

 بوستان سلامتی دو، تفرجگاه دیگری است که با مساحت 2650 مترمربع گردشگران و پیاده راهِ های رسیدن به توچال را به دمی استراحت در آن دعوت می کند. فضای سبز، نیمکت های پارک، نورپردازی و چشم اندازهای شب این بوستان، محیطی دلنشین را به وجود آورده است.

منطقه آبشار و غار

 این منطقه با وجود آبشاری سرزنده و پلکانی سنگی برای رسیدن به غار نزدیک آبشار، تفرجگاه جذابی را در توچال به وجود آورده است.

بام تهران

 معروف ترین بخشِ مسیرِ پیاده روی تا ایستگاه اول که از آن می توان تهران، ساختمان ها، برج ها و بالا و پایین هایش را به خوبی به تماشا نشست. در ادامه به صورت کامل تری این دیدنی را به شما معرفی می کنیم.

توچال تهران
توچال تهران

محوطه ایستگاه اول

 پایان راه پیاده روی مسیر سلامتی به ایستگاه اول تله کابین توچال می رسد، محوطه ای جذاب با فضایی دل انگیز، وسایل ورزش همگانی، نیمکت های پارکی و مکانی برای ورزش ها و تفریحات همگانی که خاطره خوش توچال را برای بازدیدکنندگان لذت بخش تر می کند.

البته مسیر پیاده نوردی برای رسیدن به قله توچال از اینجا ادامه پیدا می کند. شما می توانید با داشتن تجهیزات کوه نوردی مانند کفش مناسب، عصا، خوراکی مختصر و … مسیر پیاده روی تان را ادامه دهید.

امکانات تفریحی توچال

مراکز تفرج ، سینمای 5 بعدی (5D Simulator) ، تله سیژ چشمه ، غرفه ها ، باشگاه تیراندازی با کمان ، کیوب کلاب ، زیپ لاین ، سورتمه توچال

توچال تهران
توچال تهران


 الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)