تنگه هلت پلدختر ، لرستان | Lorestan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

تنگه هلت پلدختر

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره تنگه هلت پلدختر صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این تنگه زیبا در دورود در استان لرستان در ادامه با ما همراه باشید.

استان لرستان یکی از سرسبزترین و پرجاذبه ترین استان هاست که طبیعت بکر آن و مکان های طبیعی آن باعث شده است که اسم و آوازه آن به عنوان استانی سرسبز و زیبا و پرآبشار سر زبان ها باشد و هر ساله گردشگران زیادی به سمت آن جذب می شوند. یکی از این جاهای دیدنی تنگه لی لی دورود است که مانند بهشتی در لرستان است.

تنگه هلت یکی از جذاب ترین دیدنی های پلدختر به شمار می‌رود که در مسیر آزادراه خرم آباد – اندیمشک و ما بین تونل خرگوشان 1 و 2 قرار دارد. ین مکان دقیقا همان جای آرام و پاکیزه ایست که تنها صدایی که در آن می‌شنوید، نجوای آب رودخانه با صخره هاست که آرامش را به انسان منتقل می‌کند. تنگه هلت در مسیر رودخانه زال قرار دارد و این رودخانه از میان دیواره‌های صخره‌ای مسحور کننده‌ی تنگه هلت عبور می‌کند و به رودخانه سیمره می‌ریزد.

تنگه هلت پلدختر
تنگه هلت پلدختر

طول تنگه هلت حدودا 4 کیلومتر است و اگر با سرعت متوسط حرکت کنید تقریبا 1.5 الی 2 ساعت مسیر رفت و 1.5 الی 2 ساعت مسیر برگشت زمان می برد. این تنگه به قدری بکر و ناشناخته است که با یک جست و جوی ساده در اینترنت نمی توانید موقعیت مکانی آن را پیدا کنید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


تنگه هلت پلدختر
تنگه هلت پلدختر

بهتر است بدانیم شکل گیری این پدیده طبیعی بسیار زمان‌بر است. میلیون ها سال طول می کشد یک رودخانه از قله یک کوه، آرام آرام سنگ های سخت را بشکافد و مسیری را در میان کوه باز کند و چنین پدیده شگفت انگیزی را به وجود آورد. گمان می شود که در سال های گذشته ورودی تنگه به شکل سد یا دریاچه ای بوده و پس از آمدن سیلاب، آب مسیر خود را باز کرده و بعد از آن بخش ورودی تنگه نمایان شده است.

بهترین فصل سفر

اواخر مرداد ماه بهترین زمان برای بازدید از تنگه هلت است. به دلیل نزدیکی استان لرستان به بخش جنوبی کشور، گرمای طاقت فرسای فصل تابستان مانع از لذت سفر می شود. بنابراین می توان گفت اواخر تابستان به دلیل مایل شدن تابش نور خورشید و گرمای کافی و فصل تعطیلات زمان مناسبی برای سفر است.

بنابراین سعی کنید سفرتان اواخر تابستان و اوایل پاییز باشد. به عنوان در بین اواسط آبان تا اواخر اسفند به این منطقه سفر نکنید چرا ریزش های جوی در این مدت زمان افزایش می یابد.

دسترسی

به منظور دسترسی به تنگه هلت پلدختر در لرستان باید به جاده ی خرم آباد-اندیمشک بروید و سپس تا انتهای تونل خرگوشان ۱ حرکت کنید. بعد از بیرون آمدن از تونل و قبل از وارد شدن به تونل خرگوشان ۲، بریدگی خاکی وجود دارد. آنجا پارک کنید، سپس سراشیبی خاکی را صد قدم به سمت پایین بروید تا به ورودی تنگه برسید

آدرس : شهرستان پلدختر، آزادراه خرم آباد-اندیمشک، مابین تونل خرگوشان 1و 2

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨