عسلویه
عسلویه

آشنایی با بندر عسلویه ، استان بوشهر | Asaluyeh

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

بندر عسلویه

بندر عسلویه یک شهر بندری و مرکز شهرستان عسلویه از توابع استان بوشهر در جنوب ایران و در کرانه خلیج فارس است. منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به حوزه گاز پارس جنوبی که در میان خلیج فارس واقع شده (دنباله حوزه گنبد شمالی قطر) دسترسی دارد.در ادامه مطلب همراه تاپ توریست باشید تا درباره بندر عسلویه بیشتر بدانید.

دریای خروشان و سرزمین دریانوردان چالاک از دیگر معانی است که از عسلویه استنباط کرده‌اند. این شهرستان در مجاورت استان های فارس و هرمزگان واقع شده و به همین دلیل در موقعیت جغرافیایی خوبی قرار گرفته است.

دو شهر عسلویه و نخل تقی جزئی از شهرستان عسلویه هستند. دو روستای بنود و بندو از زیباترین روستاهای عسلویه هستند که در جنوبی ترین بخش بوشهر قرار گرفته اند. ساحل دل انگیز این دو روستا برای انجام ورزش‌های ساحلی و صید ماهی مناسب است.

شهرک سینمایی که فیلم محمدرسول الله در آن ساخته شده در روستای بنود واقع شده و آسیاب های آبی بندو نیز که از سنگ و ساروج ساخته شده نمایانگر پیشینه کهن این روستا است.

جنگل‌های حرا، پارک ملی نایبند، ساحل آرام، روستاهای دیدنی، نخلستان‌ها و باغات، واحدهای عظیم پتروشیمی، معماری سنتی خانه‌های روستایی، چشمه‌ها و آبگیرهای متعدد از جمله دیدنی‌های این بندر است.

عسلویه

منطقه ویژه اقتصادی

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در سال ۱۳۷۷ طبق مصوبه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی برای بهره‌برداری از منابع نفت و گاز حوزه پارس جنوبی و انجام فعالیت‌های اقتصادی در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی در محدوده نوار ساحلی عسلویه و خلیج نایبند به وسعت ۳۰ هزار هکتار تأسیس شد.

پس از تأسیس منطقه ویژه، به علت آلودگی ناشی از تأسیسات صنعتی که از نظر میزان آلایندگی در دنیا بینظیر می‌باشد، بیماریهای ناشناخته و مادرزادی در میان نوزادان و ساکنین منطقه به شدت شیوع یافته‌است. بارها صحبت دربارهٔ تبدیل به منطقه آزاد شدن این شهر گردیده و اسکله ای به همین منظور تأسیس گردید ولی تاکنون اقدامی صورت نگرفته‌ است.

عسلویه

مردم

طبق سرشماری رسمی سال ۱۳۹۵ جمعیت شهر عسلویه ۱۳٬۴۷۶ نفر بود. مذهب مردمان این شهر سنی می‌باشد. زبان بومیان عرب می‌باشد.

عسلویه

مکان‌های دیدنی

یکی از آثار زیبا این  شهرستان آسیاب آبی و قدیمی است که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده‌است. از دیگر بناهای تاریخی این شهرستان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • قلعه خان بیدخون
  • آب‌انبار بندو
  • تپه کوتی
  • قلعه شیخ کنعانی
  • آسیاب‌آبی بندو ۱
  • آسیاب‌آبی بندو ۲
  • سد بندو
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)