ویزای توریستی کانادا

کشور کانادا یکی از مقاصد اصلی مهاجرت در جهان است و سالانه بیش از ۴۰۰۰۰۰ مهاجر جدید وارد کانادا می‌شوند تا از اقتصاد قوی و سیستم مهاجرتی پیشرفته ی این کشور استفاده کنند. امروزه یکی از محبوب‌ترین و کوتاه ترین  روش‌های مهاجرت به کانادا اقدام از طریق دریافت ویزای توریستی کانادا است. اما چطور؟ در ادامه این مقاله قصد داریم سفر تا صدویزای توریستی کانادا و تبدیل آن به اپن ورک پرمیت بپردازیم. بنابراین اگر یکی از متقاضیان مهاجرت به کانادا هستید و یا اگر قصد دارید سفری توریستی به کانادا داشته باشید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

دسته بندی ویزای توریستی :

ویزای توریستی کانادا که با نام های ویزای مولتی و یا ویزای پنج ساله ی کانادا شناخته میشود در واقع زیر مجموعه ی ویزای کوتاه مدت می باشد . در اصل این ویزا ده ساله میباشد ودر پاسپورت هایی که ده سال اعتبار دارند به اندازه ی مدت اعتبار آن صادر میشوند. اما در پاسپورت های ایران که پنج سال اعتبار دارد به همین اندازه صادر میشود.

نحوه‌ی استفاده از ویزای توریستی :

ویزای توریستی به اندازه ی  مدت اعتبار پاسپورت صادر میشود و تا انقضای مدت اعتبار ویزا به هر تعداد دفعه میتوانید وارد خاک کانادا شوید و احتمالا به مدت شش ماه در خاک کانادا اقامت داشته باشید. با این نوع ویزا در مدت اقامت اجازه ی کار و تحصیل ندارید ولی میتوان داخل خاک کانادا ویزای توریستی را به انواع ویزاهای دیگر از جمله  ویزای تحصیلی و یا کاری تبدیل کرد.

تمکن مالی هزینه ی انگشت نگاری هزینه ی سفارت مدت زمان ویزا مدت زمان انتظار برای جواب ویزا
ده هزار دلار ۸۵ دلار ۱۰۰ دلار تا انقضای  پاسپورت حدودا هشت هفته

سه نوع ویزای توریستی کانادا  وجود دارد:

۱)ویزای یکبار ورود یا single entry visa

ویزای سینگل به اتباع خارجی این امکان را می‌دهد که فقط برای یک بار وارد  خاک کانادا شوند  و به مدت زمان مشخصی که افسر ویزا در فرودگاه کانادا به متقاضیان اجازه میدهد در خاک کانادا اقامت کند. معمولا این مدت زمان سه یا شش ماه میباشد .

۲) ویزای چند بار ورود یا multiple entry visa

ویزای مولتیپل به دارندگان این امکان را می‌دهد که تا زمانی که ویزا معتبر در پاسپورت خود  دارند هر چند وقت یک بار که می‌خواهند وارد کانادا شده و از آن خارج شوند و در هر ورود به خاک کانادا به مدت شش ماه در خاک این کشور  اقامت داشته باشند. البته این مدت زمان بر اساس تصمیم افسر ویزا در فرودگاه میتواند متغییر باشد ولی معمولا شش ماه میباشد.

ویزای مولتیپل  کانادا  برای تمام اتباع خارجی ، در واقع ده ساله میباشد،  اما چون پاسپورت ایرانی پنج سال اعتبار دارد ویزا براساس تاریخ انقضای پاسپورت متقاضی و یک روز قبل از انقضای آن صادر میشود. برای درخواست های بعدی ویزا  تا ده سال نیازی به انگشت نگاری نمی باشد و صرفا می بایست درخواست ویزا برای سفارت ارسال شود .

۳) سوپر ویزا ی والدین SUPER VISA

این ویزا صرفا برای والدین و یا پدر بزرگ و مادربزرگهایی که میزبان آنها اقامت دائم و یا پاسپورت کانادا را دارد امکان پذیر میباشدو تنها تفاوت آن با ویزای مولتی در مدت زمان اقامت در خاک کانادا پس از ورود میباشد. همچنین برای دریافت سوپر ویزا به انجام آزمایشات مدیکال و ارائه بیمه کانادایی نیاز میباشد. این ویزا نیز به اندازه ی مدت اعتبار پاسپورت متقاضی صادر میشود.

برای دریافت یکی از این سه نوع  ویزای کانادا ، متقاضیان نیازی به انتخاب نوع درخواست ندارند چراکه  در حال حاضر برای متقاضیان به طور خودکار ویزای چند بار ورود در نظر گرفته می‌شوند و تنها تحت شرایط خاصی ویزای نوع اول یعنی ویزای سینگل برای آنها صادر می‌شود.

متقاضیانی که برای ورود به کانادا به ویزای دیدار نیاز دارند، می‌توانند به صورت آنلاین، یا درخواست کاغذی و به صورت حضوری در مرکز درخواست ویزا (VAC) درخواست دهند. اگر همراه با خانواده سفر می‌کنید، هر یک از اعضای خانواده، از جمله فرزندان تحت تکفل زیر سن قانونی ، میبایست فرم ها و مدارک خود را مستقل برای سفارت ارسال کنند. با این حال، اعضای یک خانواده میتوانند همه ی درخواست ها را با هم در یک اکانت برای سفارت ارسال کنند. در مسیر درخواست ویزای دیدار یا توریستی کانادا ،  متقاضیان در ادامه می بایست اطلاعات بیومتریک خود را نیز برای سفارت ارسال کنند . برای شهروندان ایرانی انجام مرحله ی بیومتریک در دفاتر وک  VAC در کشور های اطراف امکان پذیر می باشد و بهترین گزینه برای انجام این مرحله در کشور ترکیه می باشد.  متقاضیان با حضور در هر یک از دفاتر وک در کشورهای اطراف ایران با در دست داشتن وقت ملاقات و پاسپورت خود  میتوانند این مرحله را طی یک یا نهایت دوساعت سپری کنند و این مرحله آخرین مرحله از  ارسال درخواست ویزا برای سفارت می باشد و بدون انجام این مرحله پرونده درخواست ویزا بررسی نشده و نهایتا رد خواهد شد.

مدارک و مستندات برای دریافت انواع ویزاهای توریستی :

 • مدارک هویتی و شخصی :

                    شناسنامه ، کارت ملی ، سند ازدواج ،کارت پایان خدمت (در صورت امکان)

 • فرم های مربوط به ویزای توریستی ( family Information, schedule 1, IMM 5257).
 • ارائه تمام ویزاها و مهر های ورود خروج نشان دهنده ی سوابق سفر متقاضی در سال های اخیر.
 • اسناد مالکیت و مدارک مالی از جمله: سند ملک( آپارتمان، ویلا،  زمین و …) ، مبایعه نامه، اجاره نامه، گواهی بورس.
 • تمکن مالی و حساب های بانکی : گردش ۴ یا ۶ ماهه حساب های بانکی جاری و یا کوتاه مدت و گواهی مانده ی همان حساب ، گواهی حساب بلند مدت ارزی و یا ریالی و گردش ۶ ماهه سود واریزی به حساب کوتاه مدت وابسته به آن ، گواهی مانده حساب به تنهایی.

نکته: حداقل مانده حساب هر فرد برای دیرافت ویزای توریستی یا دیداری کانادا بسته به شرایط و نوع درخواست وی دارد و جزییات بسیاری در حساب های بانکی می بایست رعایت شود اما در کل حداقل مبلغ ده هزار دلار کانادا را با توجه به نرخ روز ارز می بایست نشان دهد.

برای اطلاع از جزئیات تمکن مالی و نحوه ی ارایه گردش حساب کلیک کنید.

 • مدارک کاری : هر فرد بسته به نوع شغلش می بایست مدارک و مستندات شغلی را به درستی و بصورت کامل به سفارت ارایه کند .

برای کارمندان دولتی و یا خصوصی: سه فقره فیش حقوقی اخیر، سوابق تلفیقی بیمه، گواهی کاری از کارفرما شامل : سمت، تاریخ شروع همکاری با شرکت، میزان حقوق و مزایای دریافتی و همچنین مدت مرخصی سالیانه.

برای کارفرمایان و صاحبان مشاغل: مدارک ثبت شرکت شامل آگهی ثبت ،آخرین آگهی تغییرات،آخرین لیست بیمه تمام کارمندان و برگ پرداخت آن ،آخرین لیست مالیات و برگ پرداخت آن و همچنین کاور لتری از توضیح میزان سهام و گردش های مالی شرکت.

برای مشاغل آزاد: جواز کسب و برگ مالیاتی و همچنین لیست بیمه کارگران

سایر افراد: پروانه پزشکی ، پروانه مهندسی ، پروانه ی کارشناسی رسمی دادگستری ،پروانه وکالت و ..

مراحل درخواست ویزای توریستی کانادا

برای ساده‌تر کردن روند درخواست ویزا، دولت کانادا اکنون به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا برای دریافت ویزای توریستی به صورت آنلاین درخواست دهند. برای انجام این کار، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سایت مربوطه مراجعه کرده و مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در ابتدا لیست مدارک مورد نیاز خود را آماده کنید.
 • تمام مدارک فارسی خود را به دفتر ترجمه رسمی بدهید.
 • تمام مدارک ترجمه شده را اسکن رنگی کنید.
 • حساب های بانکی خود را از بانک مورد نظر به زبان انگلیسی و با ذکر مبلغ کلی به دلار کانادا و یا آمریکا در پایین برگه تمکن اسکن نمایید.
 • از طریق یکی از دو لینک زیر اکانت خود را بسازید.

https://portal-portail.apps.cic.gc.ca/signin?lang=en

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/register.html

دعوتنامه از اقوام درجه یک دارند و مدارک کامل و کافی بهتر است از پورتال IRCC و افرادی که پرونده ی ضعیف تر دارند و یا بار اول است برای ویزای کانادا اقدام میکنند بهتر است از وب سایت CIC.GC.CA  اقدام کنند.

 • اسکن تمام مدارک را بارگزاری نمایید .
 • فرم های لازم را پر کنید . (برای دانلود فرم های مورد نیاز می توانید ازسایت موسسه مهاجرتی ایران کانادا استفاده کنید).
 • هزینه ی سفارت را واریز کنید و یا از دفتر ایران کانادا برای واریز کمک بگیرید.
 • پرونده را سابمیت کنید.
 • منتظر دریافت نامه ی BIOMETRICS باشید.
 • از دفاتر VFS GLOBALدر کشور های اطراف وقت بگیرید.
 • سفر انگشت نگاری خود را برنامه ریزی کنید.
 • از دو هفته تا حدودا هشت هفته منتظر بمانید.
 • نامه ی اپروال ویزا یا PASS REQUEST LETTER را در اکانت خود دریافت کنید.
 • پیکاپ: از تاریخ دریافت جواب مثبت ویزا سی روز زمان دارید پاسپورت خود را از طریق دفاتر موجود به وک ارسال کرده و برچسب ویزا را در پاسپورت دریافت کنید.

پس از آن، متقاضیان باید منتظر تصمیم‌گیری در مورد درخواست خود باشند. زمان‌های پردازش متفاوت است، اما می‌توانید وضعیت درخواست خود را به‌صورت آنلاین با استفاده از شماره درخواست خود بررسی کنید. اگر درخواست شما تأیید شود، ویزای توریستی کانادا را دریافت خواهید کرد که باید هنگام ورود به کانادا به اداره مهاجرت ارائه دهید. پس از ارائه تمام مدارک مورد نیاز، ممکن است از شما خواسته شود که مدارکی اضافه‌تر ارسال کنید، در مصاحبه شرکت کنید یا معاینه پزشکی انجام دهید .

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری

قانون تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار باز داخل خاک کانادا تا تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ تمدید شده است.(اپن ورک پرمیت).

با توجه به حمایت دولت کانادا از ایرانیان افرادی که با داشتن ویزای توریستی کانادا ویا دریافت ویزا در این بازه امکان ورود به خاک کانادا را داشته باشند و ارائه درخواست و چند فقره مدرک بدون پرداخت هزینه به دولت کانادا میتوانند ویزای سه ساله کار باز را دریافت کنند. این ویزا به فرزندان صاحب ویزای کار باز  میتوانند بصورت رایگان در مدارس دولتی کانادا تحصیل کنند. همچنین افرادی که داخل خاک هستند میتوانند با موافقت کارفرما درخواست ویزای کار خود را به ویزای کار بسته یا CLOSE WORK PERMITتبدیل کند. با این شرایط با توجه به امتیاز زبان سن و یا شرایط دیگر امکان دریافت اقامت کانادا از طریق راه های اقتصادی و کم هزینه نیز امکان پذیر می شود .در کل در نظر داشته باشید با داشتن ویزای توریستی کانادا امکان تبدیل این ویزا به انواع ویزاهای دیگر درداخل خاک کانادا امکان پذیر میباشد.

سوالات پر تکرار

امکان تمدید ویزای توریستی:

پس از اتمام مدت ویزای توریستی میتوان مجدد برای دریافت ویزای معتبر در خواست داد و تا ده سال نیازی به انجام انگشت نگاری نمی باشد. اما تمام مدارک در هر درخواست ویزا میبایست کامل و درست ارائه شود.

تا چه تاریخی از ویزا میتوان وارد خاک شد:

تا اخرین روز از ویزا ی توریستی میتوان وارد خاک کانادا شد و بسته به نظر افسر مرزی و معمولا شش ماه اقامت در خاک برای متقاضی امکان پذیر میباشد.

با ویزای کانادا میتوان تحصیل و یا کار کرد:

با داشتن ویزای کانادا و حضور در خاک کانادا امکان تبدیل ویزا توریستی به تحصیلی و کاری امکان پذیر میباشد.

آیا با ویزای توریستی کانادا امکان خرید خانه وجود دارد:

تا سه سال آینده با داشتن ویزای توریستی در صورت پرداخت ۲۵ درصد مالیات قیمت خانه میتوانید صاحب مسکن شوید.

  آیا قبل از شش ماه باید از ویزای توریستی کانادا حتما استفاده کرد:

خیر این ویزا محدودیت زمانی در ورود به خاک ندارد زیرا ویزای چند بار ورود است و به دفعات تا آخرین روز اعتبار میتوانید وارد خاک شوید.

مدت اعتبار انگشت نگاری و زمان صدور ویزا:

در اقدامات دوم و سوم بدون انجام انگشت نگاری صرفاً تا پایان مدت انگشت نگاری به متقاضی ویزا داده میشود حتی اگر پاسپورت وی پنج سال اعتبار داشته باشد ولی از زمان انگشت نگاری دو سال مانده میباشد به اندازه ی دو سال به متقاضی ویزا داده میشود.

آیا بعد از ریجکت شدن ویزای توریستی می‌توان برای درخواست مجدد اقدام کرد؟

بله امکان درخواست مجدد در شرایطی وجود دارد.

جهت ارزیابی و مشاوره رایگان درباره شرایط و وضعیت مهاجرتی خودتان با ما “  موسسه مهاجرتی ایران کانادا با مدیریت خانم عزیزی”  تماس بگیرید و برای رسیدن به رویای مهاجرتی خود قدم بزرگی بردارید.

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨